Ne hagyja elúszni! Ezzel a szlogennel indít figyelemfelhívó akciót a rendőrség a húsvéti ünnepek alatt. A húsvét a családi összejövetelek és a vendéglátások időszaka. Ebben az időszakban sokan útra kelnek, megnő a közúti forgalom sűrűsége. A hagyományos locsolkodás mellett a rokoni és baráti találkozók gyakran együtt járnak a szeszesital- fogyasztással. A rendőrség azt kéri, hogy ne fogyasszanak alkoholt, illetve a járművezetőket ne kínálják alkohollal.
Magyarországon zéró tolerancia van, a vezetés megkezdése előtt a legcsekélyebb alkoholfogyasztás sem megengedett.

A kis mértékű alkoholfogyasztás is kedvezőtlenül befolyásolja az észlelési és reakcióidőt, azaz hátrányosan hat a vezetési képességre. Romlik a látás, a reakcióidő meghosszabbodik, az alacsony alkoholfogyasztás hatására is jelentően romlik a sávtartás pontossága, nagyobb lesz a sávelhagyások száma a józan állapothoz képest.
Fáradtan, kialvatlan állapotban elfogyasztott egészen kis mennyiségű alkohol nagy mértékben növeli a járművezetés közbeni elalvás veszélyét. Az ittas vezetők sokkal nehezebben képesek megítélni az út mellett elhaladó tárgyak relatív távolságát. Az alkoholfogyasztás hatására jelentősen romlik az agy által vezérelt feladatok összehangoltsága:
- a szemmozgás lelassul, a pupilla képtelen alkalmazkodni a megváltozott fényviszonyokhoz, a látótér beszűkül,
- a mozgások pontatlanabbá válnak, könnyen bekövetkezhet az egyensúly elvesztése, túlméretezett és gyakran megkésett kormánykorrekciók lesznek jellemzőek, a reakcióidő meghosszabbodik, nő a hibás döntések száma, csökken a felelősségérzet.
A baleseti kockázat az alkohol hatására gyorsan növekszik. Sokan tévesen gondolják azt, hogy:
- – a kávé gyorsítja az alkohol lebomlását, és elősegíti a kijózanodást,
- – a nyári melegben vagy kemény fizikai munka során jellemző izzadással az alkohol is elpárolog,
- – a teli gyomor megakadályozza az alkohol felszívódását,
- – a hideg zuhany kijózanít és alkalmassá tesz a vezetésre.
Figyeljenek oda, hogy mindenki megérkezzen oda, ahová várják.