Ahogy minden strandnál, úgy Dunakeszi esetében is a természetes fürdővizek értékelése a 78/2008. (IV. 3.) Kormányrendelet előírásai szerint történik. A laboratóriumok a fürdővizeket a fürdési idény megkezdése előtt, majd a szezon ideje alatt havonta mintázzák. Attól függően, hogy a vizsgált baktériumok milyen mennyiségben vannak jelen, az adott vízminta a „megfelelő” vagy a „nem megfelelő” kategóriába sorolható. A Nemzeti Népegészségügyi Központ hivatalos oldalán az olvasható, hogy a legutóbbi, június 3-i mintavétel szerint a dunakeszi strand vízminősége megfelelő, azonban az éves minősítése kifogásolt, ezt pirossal jelölik. Miért, és mit jelent ez? Ennek jártunk utána.

Az éves értékelés a legutolsó négy fürdési idény összesített eredményei alapján, statisztikai módszerrel állapítható meg. Ez alapján a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Passa Gábor főépítészt és Turányi Balázst, a Dunakeszi Közüzemi Kft. vagyongazdálkodási vezetőjét kérdeztük arról, hogy mi a helyzet a strandon. Mitől lehet kifogásolt az összesített minősítés Dunakeszi esetében, miközben a víz minősége jó.

A víz minősége megfelelő a fürdőzéshez, a négy éves statisztika miatt viszont egyelőre marad a piros jelzés

Passa Gábor tájékoztatása szerint jelenleg alkalmas a víz fürdőzésre, ezt a legutóbbi mintavétel is alátámasztja. „A jogszabályoknak megfelelően a fürdési idény előtt legfeljebb 3 héttel, az alatt legalább 3-szor úgy, hogy az egyes mintavételek között nem telhet el egy hónapnál hosszabb idő, folyamatosan végzik a mintavételeket. Ezt akkreditált laborok veszik le, jelen esetben a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. Ők elemzik és továbbítják a BFKH Népegészségügyi Főosztályának. A vizsgálat során az Enterococcus és az Escherichia coli számot vizsgálják. Ha a határértékek magasak, a hatóság intézkedik, azaz megtiltja a fürdést. A dunakeszi szabadstrandon ilyen esemény még nem történt, legfeljebb árvíz miatt lett felfüggesztve a fürdés” – hangsúlyozta a főépítész. A fürdővizeket az aktuális és a három megelőző fürdési idény során elvégzett vizsgálatán megállapított minőségüknek megfelelően az alábbi osztályokba sorolják be: kifogásolt, tűrhető, jó, kiváló. Ez jelenik meg a tájékoztató felületen.

Akkor mi okozza a piros jelzést?

„A Népegészségügyi Főosztály munkatársaitól kapott információink alapján, ugyan a határértékek alapján

a strand vize folyamatosan alkalmas volt a fürdésre, de egyik évben a vízminták értékei között akkora ingadozások voltak, hogy ez okozta a kifogásolt osztályba sorolást.

Ez lehetett például egy esős időben, vagy közvetlenül egy nagyobb esőt követő mintavétel miatt. Mivel az értékelés évente történik, ezért az osztályzat módosítása is évente egyszer történik. Vagyis nem ellentmondásos, amit az NNK oldalán látunk: egyszerre állhat fenn az az állapot, hogy az összesített, négy éves vizsgálat alapján kifogásolt a minőség, és a víz az adott évben folyamatosan kiváló. Jelenleg Dunakeszin, mint említettem, a víz alkalmas a fürdésre, de amíg a nagy anomáliát mutató év ki nem esik a vizsgált négy éves időszakból, addig kifogásolt tartományban marad az összesített minősítés” – részletezte Passa Gábor.

Minden adott a kikapcsolódáshoz

Turányi Balázs, a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft. vagyongazdálkodási vezetője megerősítette, hogy az előírásoknak megfelelően a mintavétel folyamatos, és a legutóbbi alkalommal is megfelelőre értékelték a dunakeszi strand vizét.

„A négy évnyi adatmennyiség, amely ‘statisztikai’ alapon mutatott kilengést, nem átlagérték. Fontos kiemelni, hogy

soha nem haladta meg a két baktériumtörzs azt az egészségügyi határértéket, ami miatt bármikor is be kellett volna zárni a strandot.

A határérték alatti hektikus értékek okozták a jelzést.”

Strandőrség és kölcsönző biztosítja a nyugodt kikapcsolódást a parton

„A strand mindenki előtt nyitva áll, az árnyas partszakasz mellett a kölcsönözhető eszközök is számos lehetőséget nyújtanak azoknak, akik aktív kikapcsolódásra vágynak. A szezon elejétől a végéig, azaz szeptember 1-ig lehetőség van strandeszközök kölcsönzésére: kajak, kenu, SUP és napozóágyak is biztosítják a feltöltődést. A víz minőségét a folyamatos mintavételi eljárásokkal ellenőrizzük, a strand működését pedig a strandőrök biztosítják az egész szezon alatt” – nyilatkozta Turányi Balázs.

Előző cikk14 sportág táborában több ezernyi gyerek táborozik a VSD szervezésében
Következő cikkA nyár kihívásai gyermekegészségügyi szemmel