Végre süt a nap, végre itt a tavasz, a kisvárdai húsvéti hó már csak egy rossz álomnak tűnik. Ha szeretne egy kicsit Dunakeszin kívül kirándulni, de nem szeretne sokat utazni, esetleg szempont a családbarát hely, olvassa el ajánlásunkat.

Szent László mezítlábas tanösvény

Csak pár kilométert kell utazni a szomszédos Mogyoródra, hogy kipróbáljuk az ország egyik leghosszabb mezítlábas tanösvényét, amely a Szent László tanösvény részét képezi.

Tavaly nyáron készült el Mogyoród község legújabb turisztikai attrakciója, a Szent László Emlékhely és Látogatóközpont. A projekt részeként a Szent László tanösvény is megújult. Az elsősorban a Hungaroringről és a Mogyoródi Aquarénáról közismert település tanösvénye összekapcsolja Mogyoród meglévő természeti és kulturális értékeit, valamint az újonnan létrehozott turisztikai fejlesztéseket.

Mogyoródon találjuk az ország egyik leghosszabb mezítlábas tanösvényét

A tanösvény elsősorban a bakancsos turizmus kedvelőit, a természet szerelmeseit, a magyar történelem iránt érdeklődőket és a családos kirándulókat várja. A 150 méter hosszú mezítlábas ösvény Magyarországon az egyik legtöbb fajta felülettel rendelkezik. Az ösvény felületét fenyőkéreg, faapríték, fenyőtoboz, farönk, fadeszka, homok, folyami kavics, gyöngykavics, betonelemes-burkolat, hőálló tégla, agyaglapok, kisméretű tégla, agyag alkotja.

A Szent László tanösvény másik figyelemre méltó új állomása a Természetes Energia Állomás névre hallgató napelempark és innovatív pihenőhely, amely az alternatív energiaforrások (napelem és szélgenerátor) gyakorlati bemutatását szolgálja. A tanösvény egyik végpontján körbejárhatjuk a nemrégiben felújított Szent László kilátó-kápolnát is, amelynek tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Gödöllői-dombságra.

Szent László kilátó-kápolna, amelynek tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Gödöllői-dombságra.

A Szent László Emlékhely és Látogatóközpontban az 1074-es mogyoródi csatát bemutató kiállítás, helytörténeti tárlat, illetve a Budapest környéki turisztikai és természeti értékeket bemutató gyűjtemény kapott helyet.

Családoknak ajánlott program, Dunakesziről leginkább autós megközelítéssel.

Vácrátóti botanikus kert

Magyarország legnagyobb arborétuma, a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert hazánk leggazdagabb növénygyűjteményével büszkélkedhet. A közel 200 éves történeti kert 27 hektáros, amely 13 000 növényfajt, illetve fajtát mutat meg. A kertet kitűnően karbantartott ösvények, utacskák hálózzák be, és az egzotikus növények bemutatását szolgáló trópusi pálmaház és a kaktuszház sem hiányozhat. A legújabb látnivaló a zöldenergia fontosságáról szóló kiállítás otthona, a Karbonház. A Berkenyeház nevű látogatóközpontban gyerekeknek is izgalmas, interaktív eszközökkel gazdagított, minden érzékszervünkre ható érdekes, ismeretterjesztő, játékos kiállítást találunk.

A sétautak mellett több pihenőpad, a pálmaház mellett pedig piknikezésre alkalmas, asztalokkal ellátott terület szolgálja a kényelmet. A bejárat előtti területen gyakran vannak házi lekvárokat, élelmiszereket áruló standok, sőt, lángost is kaphatunk.

A kert a település központi részén helyezkedik el, közvetlenül a Vác-Gödöllő közti 2104-es út mentén. A bejárat előtt ingyenes, bár nem túl nagy parkoló áll rendelkezésre. Menetrend szerinti autóbusszal a váci járatnak közvetlenül az arborétum előtt van egy megállója.

Élménydús, változatos tanösvény, családbarát kirándulóközpont: Gyadai tanösvény

Szendehely messze földről híres pirosra festett népi bútorairól és a Gyadai tanösvényről, amely a Naszály északi lábánál fekszik. Ezen kívül a község környékén is számos csodás kirándulóhely létezik. A Naszály jellegzetes tömbje északi oldalában, a varázslatos Gyadai-réten alakították ki hazánk talán leginkább gyerek- illetve családbarát tanösvényét. A hintahíd, az óriási függőhíd, a mocsáron átvezető fapallók, a kirándulóközpont hatalmas, kulturált, jól felszerelt játszótere, élménydús interaktív kiállítása méltán a magyar családok egyik kedvenc kirándulóközpontja.

Forrás: szendehely.kornyeke.hu

A tanösvény hossza 5 km, ennek ellenére akár egész napos programot is szervezhetünk a Naszály lábánál. A Gyadai-rét hazánk egyik leghangulatosabb erdei tisztása, hajdani legelője, kaszálója. A Magyarország leghosszabb gyalogos függőhídján való átkelés a tanösvény egyik csúcspontja.

Játszótér a Katalinpusztai kirándulóközpont bejáratánál
Forrás: Mozgásvilág.hu

Túra: 5,2 km, 6 éves kortól ajánlott. Kutyabarát hely.

Fóti Somlyó

A legkézenfekvőbb kirándulóhely a környéken a Fóti Somlyó, ami valóságos hegy látszatát kelti a Gödöllői-dombság peremén. A 3500 méter hosszú, kör vonalvezetésű tanösvény a Fáy Présház mellett indul, és nem ígér nehéz túrát. Csak a kék lepkés állomásjelzést kell követni, ami a fóti boglárkalepkére utal. A túra kellemes sétával 2,5 óra alatt bejárható.

A Fóti-Somlyó tanösvény legjobb panorámájú kilátópontján pazar kilátás várja a túrázókat

Elképesztő fajgazdaságban vannak itt jelen lepkék, ezért a Somlyó egy részét 1953-ban védetté nyilvánították. Több száz lepkefaj talált otthonra ezen a területen, amelyek közül a leghíresebb a fóti boglárkalepke.

A tanösvény legjobb panorámájú kilátópontján pazar kilátás várja a túrázókat. Szentendrétől Százhalombattáig belátni a tájat, felismerhetjük innen Fót leghíresebb épületét, az Ybl Miklós tervezte négytornyú kuriózumnak számító templomot vagy a híres Károlyi-kastélyt.

A Somlyó legnagyobb molyhos tölgye állítólag 200 évesnél is idősebb, úgy tartják, a matuzsálemet még Vörösmarty Mihály is láthatta, aki gyakran megfordult a hegy lábán álló Fáy Présházban, úgy, mint a reformkor legnagyobbjai. A molyhos tölgyfa alakzata, formája lenyűgöző.

A Somlyó legnagyobb molyhos tölgye matuzsálem, állítólag 200 évesnél is idősebb

Dunakesziről ez a kisebb kirándulás ad hoc jelleggel egy délután 2-3 óra alatt bejárható, amikor a családdal ki akarunk mozdulni otthonról.

Csővár várromja

A dimbes-dombos Cserhát vonulatai számos középkori várromot őriznek a Naszály tömbjétől keletre. A Csővár község feletti meredek falú hegyen magasló ódon romokhoz kényelmes turistaút vezet. A várat valószínűleg a tatárjárás után emelték, majd a XIV. század elején Csák Máté fegyverei rombolták le. Az 1400-as évek elején építették újjá. Az 1950-es években az utolsó órában mentették meg a végső pusztulástól a maradványokat a lelkes helyiek, megtisztítva a területet, konzerválva a megmaradt falakat.

Csővár várromja

A vár keleti oldalán tájékoztató tábla áll. A vár egykor belső és külső várból állott, ma már csak két nagyobb falmaradvány, a keleti oldalon egy körülbelül három emeletnyi torony, a nyugati részen egy kétablakos csonka fal emlékeztet a régmúlt időkre.

A vár egykor belső és külső várból állott, ma már csak két nagyobb falmaradvány

A település Váctól 19 kilométerre keletre, a Cserhát hegység lábánál, közel a Naszály-hegyhez található, Dunakeszitől autóval 38 kilométernyi távolságra. A várromok szerelmeseinek kimondottan ajánlott, gyerekeknek is élményt adó kirándulás.

Előző cikkÖtös karambol a Megyeri hídon
Következő cikkGalambosné Tuba Zsuzsanna vehette át idén a Dunakeszi Város Közszolgálati díjat