A Dunakeszi Diáknegyed oktatási komplexum bejárására a Dunakeszi Postot is meghívták, így mi is betekinthettünk a kulisszák mögé. A beruházás 13 hektárnyi területen valósul meg, ennek megfelelően döbbenetes számok röpködtek a bemutatón. A mostani bejáráson elsősorban a külső burkolatok és a parkosítás volt fókuszban, de megtudhattuk azt is, milyen készültségi szinten áll az építkezés.

A bejáráson részt vett Tuzson Bence kormányzati államtitkár, országgyűlési képviselő, Nyul Zoltán magasépítési beruházásokért felelős helyettes államtitkár, Kárpáti Tibor vezető-kormányfőtanácsos és Dióssi Csaba polgármester, aki rendszeresen vesz részt a heti kooperációkon is.

A politikusok, kivitelező és az igazgatók közösen járták be a területet

Dióssi Csaba polgármester kérdésünkre elmondta: felemelő élmény számára látni hétről hétre, hogy Magyarország legnagyobb középiskolai beruházása Dunakeszin valósul meg.

„Kétség kívül várostörténelmi pillanat a diáknegyed építése. Szinte nincs olyan dunakeszi lakos, akit ne érintene a beruházás”

NYILATKOZTA A POLGÁRMESTER.

Köszönöm a kivitelezőknek a professzionális munkát és a rugalmas együttműködést” – nyilatkozta a polgármester.

Dióssi Csaba polgármester hétről hétre nyomonköveti a Dunakeszi Diáknegyed építkezését

Diáknegyed nagyvonalakban

Tóth Tibor Gábor projektigazgató vázolta fel a jelenlévőknek az épületegyüttes részeit. 
A Dunakeszi Diáknegyed egy 7 épületből álló komplexum, amelyben a IV. Béla Gimnázium 20 és a technikum 26 korszerű gépészeti rendszerekkel és digitális eszközökkel felszerelt tantermeivel várja majd a diákokat. A gimnáziumi és technikumi szárnyakhoz szervesen kapcsolódó tornacsarnokok 2500 m2 alapterülettel multifunkcionális térként szolgálnak, de elsősorban a diákok mozgási, sportolási lehetőségeit biztosítják.

A két épületszárny között helyezkedik el egy 1500 fő kapacitású konyha és étkező, ahol a hallgatók meleg étkeztetése lesz megoldható. A telek nyugati részén, a Klapka utca mellett egy közel 5000 m2 alapterületű uszodakomplexum épül, amely alkalmas egyaránt úszóversenyek, illetve vízilabda-mérkőzések megrendezésére is. 

Futókörrel szegélyezett 2 darab kültéri sportpálya a diákok szabadidős sportolási tevékenységét szolgálja majd.

Hamarosan megépül a belső úthálózat és a 300 férőhelyes parkoló, továbbá egy bekötőút, amely tehermentesíti a Klapka utcát.

A bejárás témája a zöldfelületek, a belső parkok és a burkolatok voltak

40 000 cserje, 389 fa

Kiss Szabolcs generáltervező az általa tervezett külső környezetet, anyagokat mutatta be. Elmondta, hogy komoly infrastruktúrával ellátott kertet alakítanak ki, ahol nagyjából 400 fa kerül telepítésre.

Aktív közösségi zöldfelületek, pihenőpadok, kerti sétányok teszik kellemessé majd az iskolai környezetet.

Kiss szabolcs generáltervező

A terület legalacsonyabb és legmagasabb pontja között közel 8 méter szintkülönbség van, amelyen udvarokat, sportudvarokat, közparkokat létesítenek. A parkokban 389 fát és 40 000 cserjét fognak ültetni. A kültér megvilágítását 400 kertvilágító lámpa, valamint 39 köztéri lámpaoszlop fogja biztosítani.
Kiss Szabolcs kiemelte, hogy az épületegyüttest elsősorban a diákoknak és a tanáraiknak álmodták meg, ezért csatlakozik mindkét oktatási részhez sportudvar, ahol pingpongasztalokkal, külső oktatási helyszínekkel és futópályával kiegészített sportpálya található.

Az oktatási szárnyak közé helyezett étterem között burkolt udvarok várják a diákokat a szünetben, amelyek az aulákból, a földszinti folyosókról és az étteremből is elérhetőek. A belső udvarokra futnak le az étterem feletti zöld domb lankái. A zöld domb összeköti és egyben el is választja a két udvart. A domb növényzete változatos lesz: gyepesített felületeket, cserjés foltokat és a kisebb fák között sétáló- és pihenőfelületeket alakítanak ki.

Az épületegyüttest az idelátogatók, az intézmény sport- és reprezentatív helyeit használók is élvezhetik majd.

Úthálózat, közlekedés és parkolás

A diáknegyedet körülvevő úthálózat mentén parkolókat helyeznek el. A komplexum építményei között burkolt és zöldfelületek váltják majd egymást, ahol 25 pad és 133 ülőkocka várja a pihenni és a beszélgetni vágyókat. A bejáratok közelében kerékpártámaszokat és fedett kerékpártárolókat helyeznek el.

A terület tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető lesz, ezért a közelében buszmegálló, buszvárakozó helyek létesülnek.

Az iskola körüli területek nyitottak lesznek, bárki bejárhatja. Az uszoda előtt nagyobb zöldfelületekkel tagolt közpark lesz kialakítva. A gimnázium, a technikum és az étterem közös előterében ülőpadfelületek szolgálják az iskola utáni közösségi beszélgetéseket. A hármas bejárati pontot összekötő előtető alatt helyezik majd el az épület legókockákból összeállított makettjét.

A lakóövezet és az iskolakomplexum közti területen nagyjából 15.000 négyzetméteren egy frissen telepített erdőterület létesül.

A parkerdőben átvezetett járdákon keresztül, a forgalomtól jól elválasztott környezetben is megközelíthető lesz az iskola. A környező utak közlekedési változásaival kapcsolatban Kiss Szabolcs elmondta, hogy a Klapka utcán körforgalom fogja a biztonságos közlekedést segíteni, a „Kiss and Ride” megállókkal lehetővé teszik, hogy balesetmentesen szállhassanak majd ki a gyermekek az autókból, a kerékpáros-forgalom pedig az úttól elválasztottan kerül kialakításra.

Az is kiderült, milyen készültségű az építkezés

Tóth Tibor Gábor beszámolójában az elmúlt 8 hónap építésének eredményeit is ismertette. Megtudtuk, hogy az épületeket napelemekkel látták el. A konyha és az étkező zöldtető-szigetelése is készen van, a homlokzati hőszigetelés és a téglaburkolat szintén befejezésközeli állapotba ért. A homlokzati nyílászárók beépítése és beüvegezése is hamarosan kész.  Az épületek belső szakipari munkáját tekintve a gépész és az elektromos alapszerelések 100%-ban, a szárazépítészeti falszerkezetek 98%-ban készültek el. Elkészült a gimnázium és a technikum teljes fémlemez fedése, amely több mint 11.500 m2, továbbá a sportcsarnokok és az uszoda lágy PVC- szigetelése mintegy 4.500 m2 felületen.

Tóth Tibor Gábor projektigazgató ismerette a készültségi szintet

Jelenleg a belső szakipari munkák folynak: festés, mázolás, hidegburkolási munkák. A szakoktató szárnyban már a melegpadló-burkolat is elhelyezésre került, és az épület felprogramozása kezdődik meg rövidesen. A két sportcsarnokban a sportpadló rétegrendjének előkészítése zajlik.

A részletes ismertetés után a résztvevők bejárhatták a komplexum épületeit, és megnézhették a látványos tempóban épülő diáknegyed részeit.

Előző cikkA 9 éves kisfiú célja mások motiválása – Interjú a Bolygónk és Városunk környezetvédelmi díj győztesével és szüleivel
Következő cikkFigyelem! – Lezárás a Kossuth Lajos utcánál