A szemetet a kukába dobni nem fáj, viszont hasznos! – mondta Dominik a Bolygónk és Városunk főszerkesztőjének, amikor beszédbe elegyedtek a dunakeszi Duna-parton. A kisfiú annyira elképesztő, hogy rögtön egy cikket is írt róla a portál. Ismerjék meg önök is ezt a nem mindennapi kisfiút!
“Ahogyan merengve bámultam a sodródó folyót, élveztem a tavaszi napsütést, egy kisfiú épp a kutyusát sétáltatta. Ne is kérdezzék, milyen kutya volt, mert amit a kisfiú művelt, az a momentum ütötte meg a tekintetem. A fiú ugyanis szemetet szedett, és miközben felkapott egy fél literes műanyag palackot, levette róla a kupakot, és azt külön zacskóba gyűjtötte” – olvasható a cikkben.
Látszott rajta, hogy nem ma kezdte, hiszen egy szatyorral a zsebében érkezett a partra, így merült fel a kérdés: ki ő és mit csinál?
Kiderült, hogy Tóth Dominik Zsombor édesapja kíséretében minden nap lemegy a partra kutyát sétáltatni, és miközben édesapja figyeli a kutyát, Dominik szemével a környéket pásztázza, és felszedi az elhullott szemetet, elviszi a kukába, és ha kupakot lát, azt külön hazaviszi, mert azt a kupakgyűjtőben helyezi el. 2018 óta dunakeszi lakos és 3. osztályos tanuló.
“Tóth Dominik vagyok, a barátaimnak csak Dodó. 3. osztályos, és pár éve édesapám hívta fel a figyelmem arra, hogy milyen szép a környezetünk, és fontos a megóvása, ezért elmentünk a közös szemétgyűjtésre. Az első alkalommal beleszerettem a programba, és lételememmé vált, hogy ezt minden nap megismételjem, és másoknak is megmutassam, hogy ez milyen hasznos és jó dolog.”
Nem kritizál, nem sajnálkozik, csak példát mutat
Arra a kérdésre, hogy szerinte miért van szükség a szemétszedésre, így felelt: “Vannak emberek, akik lusták elmenni a szemétgyűjtőig, és eldobálják a hulladékot, én szelektíven gyűjtöm azokat, és a helyére teszem. Sok időt töltök ezzel. Bízom benne, hogy ha jó példával járok, úgy mások is követni fognak.”
A szemetet a kukába dobni nem fáj, de hasznos!
Mindig csak a parton gyűjtöd a szemetet vagy hogyan kezdődött ez a szenvedély?
Eleinte édesapámnak segítettem a kertben. Szinte óvodáskoromtól szelektíven gyűjtöm a háztartási hulladékot, és a komposztálás kapcsán is szelektálok. Az első közösségi részvételem is – saját ötlettől vezérelten – a környezet szebbé tételét célozta meg. A Dunakeszi Gyártelep vasúti megálló aluljáróját szépítettük, segítettünk annak kifestésében, és az elektronikai és veszélyes-hulladékgyűjtésnél már apával közösen válogattuk ki, mit lehet oda elvinni. Érdekelt melyik szemetet lehet újra gondolni, és miből lehet még valami hasznos dolog.
Azt a…! Milyen közösségi feladatokat ismersz Dunakeszin?
Minden ilyen rendezvényre elmegyünk apával. Például Dunakeszin fontos, hogy a közterületek szépek és tiszták legyenek, ezért több éve rendszeres időközönként önkéntes köztisztasági napot tartanak a lakosoknak. Ez nem kezdődhet el nélkülünk.
Képzeld! Tavaly már több szemetet gyűjtöttem, mint Apa!
Van más gondolatod is a környezetvédelemmel kapcsolatban?
Persze! Látod ezt a zacsit? – előhúzza a zsebéből a kupakos zacskót -, ezeket a kupakokat most gyűjtöttem, kupakgyűjtő szívecskébe viszem. A suliban is sok program van a környezetvédelemmel kapcsolatban, és mindegyikben részt veszek. Például a víz világnapján rajzoltunk, de újrahasznosítható hulladékból készítettem több dolgot, és terveztem napelemes jövőbeli járművet is, ami óvja a környezetünket. Télre pedig készítünk madáretetőt.
Mit tekintesz fő feladatodnak?
Az embereket motiválni, hogy óvják a környezetüket.
Ez nagyon gyors, pontos és egyértelmű üzenet. Tartja a mondás, hogy egy fecske nem csinál nyarat… Dodó bízik benne, hogy ha ő elkezdi, őt is utánozni fogják, és jó példával jár előttünk, és elhozhatja barátaival a nyarat, szebbé teheti a környezetét.
Hajrá Dodó!