Óriási léptékű drágulás tört be a globális kávépiacra. Az időjárási viszontagságok, a klímaváltozás és a növekvő kereslet is az árak folyamatos emelkedését idézi elő. A szakemberek szerint hamarosan ezer forintot is fizethetünk egy csésze presszókávéért.
Egyre nagyobb az aggodalom a kávé árának emelkedése miatt. A drágulás miatt felvetődött, hogy idővel akár újra luxuscikké is válhat sokak kedvenc itala. Magyarországon a kávé árát a világpiaci drágulás mellett a forint árfolyama és a szállítási költségek is jelentősen befolyásolják. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány cikke szerint mindez valós veszély lehet, hiszen a világpiacon a kávé ára jelentős emelkedést mutatott, az arabica kávéfajta idén júliusban 33 százalékkal, a robusta 68 százalékkal drágult egy év alatt a Világbank adatai szerint.
Jelenleg a kávépiacot elsősorban az időjárási körülmények és a tőzsdei hangulat befolyásolja. Brazíliában, a világ legnagyobb kávétermelő országában a fagyok jelentős aggodalmat keltenek, bár eddig nem okoztak számottevő terméskárt. Ezzel szemben a szárazság már komoly negatív hatással lehet a jövő évi termésre. Világszinten az El Nino jelensége szintén befolyásolja a kávétermést, különösen a Karib-térségben, Közép-Amerikában és Ázsiában, ahol hirtelen áradások és hosszú aszályos időszakok váltakoznak.
Mire számíthatunk itthon?
A kávé iránti globális kereslet több éve meghaladja a kínálatot, ami az árak emelkedéséhez vezetett. Magyarországon a kávéfogyasztás jelenleg teljes mértékben importból származik, így a hazai árakat a világpiaci drágulás mellett a forint árfolyama és a szállítási költségek alakulása is befolyásolja. Jelenleg egy 200–250 grammos őrölt kávé ára országos átlagban 1400 forint körül van, ami éves szinten 8 százalékos növekedést jelent. Persze ennél jóval inkább a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha vendéglátóhelyeken fogyasztunk kávét, ahol egy eszpresszó ára átlagosan 540 forint körül mozog, ami 10 százalékos emelkedés az előző évhez képest. Ehhez képest várható a 40%-os lépcsőzetes emelkedés.