A hajléktalanok ügye az ország minden településén jelen van. Nem kivétel ez alól Dunakeszi sem, ahol lehetőségeihez képest az önkormányzat már eddig is maximális módon és problémamentesen segítette a fedél nélkül élőket. Egy nemrég felmerült új javaslat nyomán viszont sokak véleménye szerint nem várt új problémák generálódhatnak.

XER_0257

Az emberek többsége toleráns a hajléktalanokkal. A tapasztalatok szerint viszont a tolerancia mértéke fordítottan arányos a távolsággal. Dunakeszin, a Verseny utca 12. alatt működik a hajléktalan emberek számára kialakított nappali melegedő. Ezt a helyet nemcsak az itt élő hajléktalanok, de a környék lakói is ismerik, hiszen – főképp a hideg idő beköszöntekor – nagyon sok rászoruló ember veszi igénybe az önkormányzat által felkínált lehetőséget. Mindez jelzi azt is, hogy az önkormányzat szolidáris a szegény sorsú, fedél nélkül élő polgárokkal, eleget téve a törvény által is rárótt törvényi kötelezettségeinek. Természetesen, a kérdés kapcsán  – ahogyan a fővárosban és máshol – olyan konfliktushelyzetek teremtődhetnek, melyek megoldásakor nem lehet figyelmen kívül hagyni a helyi lakóközösség és a környéken lakók véleményét.

Az önkormányzat felkérésére Radnóti Henrik, az Együtt-PM-DK önkormányzati képviselője dr. Kováts Sebestyén Fideszes képviselővel együtt megvizsgálták a hajléktalan ellátás helyzetét Dunakeszin melynek nyomán előterjesztés is született. A Radnóti Henrik által beterjesztett javaslat lényege, hogy a jelenlegi hajléktalan nappali melegedő egyben éjszakai melegedőként is működjön, napi 24 órában. A városban jelenleg 40-45 fedél nélküli ember él, akiknek az ellátása jelenleg problémamentes, amiben a vizsgálatot végző képviselők is egyetértettek.

Dr. Kováts Sebestyén véleménye szerint ugyanakkor először mindenképpen meg kell hallgatni a helyiek véleményét és a körzet önkormányzati képviselőjét is. Mint a képviselő kérdésünkre elmondta, akkor tudja támogatni a javaslatot, ha kérdés minden aspektusát kellőképpen megvizsgálják és az információt megosztják a körzetben élőkkel. Most a hajléktalanok  számára a törvényben is megkövetelt ellátás biztosított. A dunakeszi hajléktalanoknak jelenleg  az önkormányzat és egy egyházi segítő szervezet közötti szerződés keretében biztosítanak helyet egy hetedik kerületi hajléktalanszállón. A szállításukat is megoldják. „Ez a lehetőség tudomásom szerint egész évben fennáll”. – szögezte le a képviselő.

XER_0223

Bonyolítja a kérdést, hogy nagyon bizonytalan a hajléktalanszálló és a 24 órás melegedő közötti tartalmi különbség megfogalmazása is. Kováts képviselő úr semmiképpen nem támogatna egy hajléktalanszállót.”Arról lenne szó, hogy a most is működő nappali melegedőt egészítenénk ki egy éjjeli menedékhellyel, annak érdekében, hogy ne kelljen a szabadban éjszakázni ezeknek az embereknek. Lehetőségük lenne a javaslat szerint éjszakára is meghúzni magukat. Ez a javaslat annyiban egyszerűsítené a hajléktalanok dolgát, hogy nem kellene beutazniuk Budapestre, hanem itt a helyszínen ezt elérhetnék. Az én elképzelésem szerint. Hajléktalanszállót semmiképpen nem tudnék támogatni.”.

További nem kívánt problémát jelenthet az is, hogy közvetlen közelben bölcsőde, óvoda és iskola is van.

Megkérdeztük a javaslatot előterjesztő, Radnóti Henrik képviselőt is. Álláspontját a témában itt olvashatják.

Benkő Tamás (Fidesz), a körzet képviselője szerint a város eddig is maximálisan toleráns volt a hajléktalanok problémáját illetően. A Radnóti Henrik által megfogalmazott előterjesztéssel kapcsolatban fontos megtudni  – az itt lakók mellett – azoknak a szülőknek a véleményét, akiknek gyermekei az itt működő alsó tagozatos általános iskolába járnak. Mint mondta: „ Az elmúlt napokban több lakótársam megkeresett és kifejtette azon aggályát, hogy ha a jelenleg is működő nappali menedék után immár 24 órás folyamatos szolgáltatást is nyújtana az épület, akkor sok hajléktalan itt ütné fel vagy a környéken az állandó tanyáját.” Elrettentő példaként a főváros közösségi tereinek lezüllését hozta fel. „Tavaly adta át az önkormányzat a szomszédos Sport utcában levő, felújított D. Ordass Lajos parkot, amely igen népszerű a dunakesziek körében. Érthetően félnek a helyiek, hogy ha a Verseny utca 12-ben éjjel-nappalivá válik a hajléktalanok ellátása, akkor fennáll majd annak a veszélye, hogy hajléktalanok lepik el a szép új, sok-sok kisgyermekes család által látogatott parkot.”

Másik aspektusból világította meg megkeresésünkre válaszolva a javaslat által keletkező új problémákat Molnár Petra, a Polgármesteri Hivatal szociális csoportvezetője. Tapasztalatai szerint, az éjjeli menedékhely beindításához szükséges – jogszabály szerinti – minimális feltételek  biztosításának költségei mellett több járulékos kiadással is számolni kell. „Gyakran előfordul rongálás, valamint konfliktus az ellátottak között, és jellemzőek a folyamatos higiéniai problémák. Az éjjelei menedékhelyre a speciális, nehéz munkakörülmények miatt rendkívül nehéz munkavállalót találni.” A csoportvezető azt is elmondta, hogy szociális szolgáltatás ellátási szerződés alapján évek óta biztosított 20 hajléktalan számára az éjjeli menedékhely. Hozzátette: minden szolgáltatás kizárólag csak önkéntes alapon vehető igénybe, kényszeríteni ennek igénybevételére senkit sem lehet.

Ez nagyon fontos momentum, hiszen a hajléktalanok együttműködése nélkül a legjobb szándék is csak szándék marad. Sok hajléktalan ma sem kér a segítségből.

A Budapesten működő hajléktalanszállók körül kialakult ellentmondásos helyzet, a túlzsúfoltság, az itt élők közötti rendszeres konfliktusok rávilágítanak olyan problémákra, melyek eddig Dunakeszin ismeretlen voltak, de a 24 órában működő hajléktalan melegedő beindításával valósággá válhatnak. Egyesek szerint a túlzsúfolt pesti hajléktalanszállók helyett tömegesen Dunakeszit választani olyan emberek, akik nem is a településen élnek Ráadásul a Nyugatiból pályaudvarról vonattal Dunakeszire jutni csak fél óra és a melegedő épülete közvetlenül a vasútállomás mellett van. Ebben a felvetésben Kováts képviselő úr lát valós problémát.

Sokan félnek a közbiztonság romlásától is a hajléktalanok esetleges nagyobb számú megjelenése miatt. Kováts Sebestyén elmondta, hogy az előzetes vizsgálódás során konzultáltak a körzeti megbízottal, és a rendőrkapitány a dunakeszi közbiztonsági problémákról. Úgy érzékeltem, hogy a 24 órás melegedő létrehozása közbiztonsági problémát nem jelentene a városnak. Ugyanezt mondta a körzeti megbízott is, aki nem tud olyan eseményről, ami a melegedőnél vagy a környéken hajléktalanokhoz köthető.

Fontos szempont a közvélemény megfelelő informálása. Véleménye szerint a legcélszerűbb az lenne, ha volna egy előzetes tájékoztatás a javaslat tartalmáról, hogy ennek az információnak a birtokában tudjanak dönteni az emberek. Ez akár kérdőívvel, a lakosság felkeresésével megvalósítható lenne. Esetleg lakossági fórum megszervezését is elképzelhetőnek tartja.

A probléma ma még nem létezik, de a segítő szándék mellett is fontos, hogy a döntés megalapozott és konszezusos legyen Dunakeszin.

Előző cikkFejezetek a dunakeszi és az alagi tűzvédelem korai történetéből
Következő cikkCsokival kábít, aztán rabol