Komolyan fagy az éjszaka, de nappal sem emelkedett nulla fok fölé a hőmérő higanyszála az elmúlt napokban. Ez azt jelenti, hogy a folyókon, tavakon elindult a jegesedés. A rendőrség figyelmeztet, hogy elkerüljék a tragédiákat.
A legfontosabb, hogy a szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A rendőrség tapasztalatai szerint az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a 10 centimétert.
Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni:
- éjszaka és korlátozott látási viszonyok között,
- járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével,
- kikötők és veszteglőhelyek területén,
- folyóvizeken és azok mellékágain.
Teherbírást csökkentő tényezők:
- fenékről előtörő kisebb, nagyobb források
- csatorna bekötések
- áradás, apadás által kialakított jégmozgás
- felmelegedés a jégréteget elvékonyítja, ami a jégen tartózkodók számára veszélyes lehet.
Folyóvizeken jellemző, hogy a jégtáblák feltorlódnak, a már „beállt” jégmezőre újabb és újabb táblák kerülnek, amelyek azonban nem biztonságosak. Az ilyen, a partról impozánsnak tűnő helyre semmi esetre sem menjen az ember.
Még veszélyesebb helyeken
A folyóvizek gyorsan képesek apadni, akár a jég alatt is. Ilyenkor a jég könnyen beszakadhat. Érdemes tehát kipróbálni a jeget, magyarán közvetlenül a part mentén ráállni. Nagyobb jégfelületen különös veszélyeket rejthet a friss havazás, mert a jég tényleges állapotát nem lehet időben felismerni.
Figyelmeztetik a horgászokat
Amennyiben a jégen léket vágnak, jégkitermelést folytatnak, kötelesek a jégmentessé vált területet távolról felismerhető módon, egy méter magasságban elhelyezett, legalább 10-10 centiméter széles piros-fehér csíkozású korláttal megjelölni, körülhatárolni! Aki a jégen 1 négyzetméternél kisebb léket vág, köteles a jégmentessé vált területet legalább 50 méterről jól felismerhető módon megjelölni, amelyhez a vízparton található természetes anyagokat (pl. nád, sáskéve, száraz ágak) is fel lehet használni.