Kovács Ágnes 2000-ben lett olimpia bajnok. Előtte és utána világbajnoki címeket is nyert. Kiemelten jó programnak tartja, hogy a mindennapi testnevelés keretén belül a gyerekek Dunakeszi és környékén úszásoktatásokon is részt vehetnek, amelynek ő a szakmai vezetője. Ezért  rendszeresen jár a városban, szakmai tanácsokkal segíti a gyerekek fejlődését, és az oktatók munkáját. A női mellúszás királynőjével beszélgettünk.

Kovács Ágnes az uszoda megnyitóján

Igaz, hogy a bátyja miatt kezdett el úszni?

Már 2 éves koromban is imádtam a vizet, szüleim alig tudtak kivenni a kádból. Bátyám akkor már rendszeresen járt edzésre, így szüleim magukkal vittek, mondván egy nagyobb lavórban is tudsz ücsörögni. Persze ekkor még inkább a meleg vizes medencében pancsoltam, de naponta ott voltam az uszodában.

Amikor először elment az uszodába, akkor egyből olimpiai bajnok akart lenni?

Amikor óvodásként elkezdtem úszni, akkor nem tartottak kiemelkedő tehetségnek. Volt egy-két jó mozdulatom, de inkább csak fürdésnek fogtam fel az egészet. Jó, nyertem házi bajnokságokat, de semmi több. Későn érő típus vagyok és ez abban segített, hogy nem tudtam tizenévesként kiégni.

Egy interjúban azt mondta, hogy 12 éves korában majdnem eltanácsolták az uszodából, mert addig inkább csak “fürdött” az edzéseke, igaz ez?

Így történt, tényleg arról volt szó, hogy vagy abbahagyom, vagy rendesen edzek ezentúl. Addig ugyanis többnyire velem zárták a sort amikor körbe úsztunk a pályán és el akartak küldeni. Ettől annyira megijedtem, hiszen imádtam az uszodát, hogy elkezdtem rendesen edzeni és utána már hamar jöttek az eredmények. Ekkor derült ki számomra is, hogy a tehetsége nem elég, munka is kell hozzá.

Mindezt azért kérdezzük, hiszen rendszeresen jár Dunakeszire, felügyelni az úszásoktatást, honnan a kapcsolat?

Évek óta én csinálom a régióban a kötelező úszásoktatást és így kerültem kapcsolatba a várossal. A polgármester úrral kimondottan egyetértettünk abban, hogy egy Duna-menti városban nem lehet olyan gyerek, aki ne tudna úszni. A dunakeszi iskolások eleinte a közeli Aquaworldbe jártak a város támogatásával, majd mióta elkészült az uszoda, azóta még több gyerek kapcsolódhat be az a szervezett oktatásba.

Egy olimpia bajnok úszásoktatással foglalkozik?

Tudja milyen érzés az, amikor jön egy fiatal, aki csak a kisvízbe mer bemenni, majd a 10 alkalmas tanfolyam végén a mélyvízben leúszik egy hosszt? A szülők ilyenkor nem hisznek a szemüknek és akkor én nagyon elégedett vagyok.

Dunakeszi az úszás szempontjából szűz terület, hiszen a Duna közelségének ellenére évtizedekig nem volt uszodája. Mekkora segítség az új uszoda?

A kötelező testnevelés keretében van úszásoktatás 3. és 6. osztályosoknak. Ez azért fontos, mert még vannak olyan 6-osok is, akik csak kisvízbe mernek bemenni, de mi megtanítjuk őket úszni. Az új uszoda pedig több vízfelületet jelent, így már 2 hónapos turnusokban jöhetnek a diákok.

Hatodikos korban már nem hiszem, hogy nagy tehetséget lehet találni!

És az baj? Sokkal inkább az a fontos, hogy mozogjon a gyerek. Kiderülhet, hogy amúgy mozgásügyes és más sportágban sikeres lehet, vagy csak megszereti a rendszeres mozgást. Ez nagyon fontos, hiszen ez a felnőttkori egészség alapja.

Manapság vannak a félprofi versenyzők, akik nem heti 8-9, hanem csak 2-3, de azért komolynak mondható edzésen vesznek részt, ezt kiknek ajánlja?

Számukra fontos, hogy életmódszerűen sportoljanak. Induljanak kisebb versenyeken. Legyenek közösségben, és ne csak éljenek bele a világba, hanem egy rend szerint teljen el a napjuk. A sport ugyanis fegyelemre is nevel, amely nem elhanyagolható dolog.

Végük kanyarodjunk vissza ismét önhöz, Budapest kulturális és turisztikai nagykövete lett, mivel jár ez, mi lesz a munkája 2019-ben?

Csütörtökön az Utazás kiállítás megnyitóján voltam, hiszen Budapest Európa sport fővárosa 2019-ben. Csak az úszásban lesz junior vb., világkupa, ISL-verseny is. Kellenek a példaképek. Erről szoktam beszélni és próbálok mindenkit rávenni a rendszeres mozgásra.  Nem titok, hogy a tömegbázisból kerülnek ki az olimpikonok. Éppen azért a rendszeresen sportolás mindenkinek hasznos.

Lesz azért ideje ránézni a dunakeszi fiatal úszókra?

Délelőttönként továbbra is sokszor kijárok Dunakeszire, szakmai tanácsokat adok az oktatóknak és nem utolsó sorban imádom a várost és azt, hogy sokat tesznek a fiatalok sportolásáért.

 

Előző cikkA hungarikumok és a nemzeti értékek védelmében
Következő cikkOrszágos döntőben a dunakeszi lányok