A magyar nép kedvelt madarának érdekessége, hogy a költöző gólyák vándorlása egybeesik a két legnagyobb magyar nemzeti ünnep időpontjával, mert a magyarországi költőhelyükre március 15. körül érkeznek meg, illetve a telelőhelyeikre augusztus 20. körül indulnak el nagy csoportjaik Afrikába. Az ártéren több gólyát is látni, akik bőséggel találnak a kint rekedt vízben táplálékot. De mielőtt nagyon örülnénk ennek, nézzünk egy kicsit a dolgok mögé.

Az itt maradt gólyák vélhetően vagy megsérültek, vagy valami oknál fogva gyengék a nagy úthoz, amit Afrikáig kell megtenniük.

“Ha a következő időszakban fehér gólyát látunk, akkor nagy valószínűséggel telelő lesz. Tapasztalataink szerint a hazánkban maradók vagy gyengébbek a társaiknál, vagy valamilyen, már nem látható sérülés miatt maradtak az országban. Október első felében az egyik fő feladat az állomány felmérése, figyelemmel kísérése” – olvasható a madártani szakértők nyilatkozataiban.

Minden évben sokan keresik meg a Magyar Madártani Egyesületet (MME) az itt maradt fehér gólyákért aggódva, és azok megmentését kérik tőlük. Erre azonban semmi szükség – jelezte az MME a közleményben. A gólyák jól elvannak télen is, ilyenkor egereken, pockokon élnek, melyekre a szántókon, gyepeken vadásznak, pihenni pedig a kéményekre járnak, ahol a felszálló füstben tudnak melegedni is. Akkor kell csak aggódni, ha nem tudnak felrepülni. Erről a legkönnyebben úgy lehet meggyőződni, ha megpróbálunk közel menni hozzájuk. Ha a gólya elrepül, nincs gond, ahogy nincs gond a tetőkön, kéményeken álldogáló madarakkal sem. Ha azonban a földön maradnak, akkor érdemes értesíteni a madárvédőket.

Előző cikkOlimpikonokkal találkozhat Dunakeszin
Következő cikkGyilkosság és haltolvajok Alagon