Mozgalmas nyárutón vannak túl az ellenzéki pártok. Két új képviselőjük is bekerült a dunakeszi közgyűlésbe. Igaz nem a választásokon. A jobbikos Nyíri Márton lemondott, a szocialista Ábri Ferenc pedig kényszerűségből távozott. Köztartozása volt, ezért méltatlanná vált a posztra. Helyére Bilinszky Ferenc került. Kicsit meglepő módon, sőt a helyi szocialisták egy bűnbakot is találtak.

A korábbi szocialista képviselőnek távoznia kellett. Köztartozása volt és a törvények szerint ez a tény kizárja, hogy a továbbiakban bent üljön a testületben. Erről, mármint, hogy 180 napnál régebbi köztartozással rendelkező személy nem tölthet be képviselői posztot még 2014-ben hoztak törvényt. Ez akkor Dunakeszin is felkavarta a közéletet. Az Index hangzatos címben tudatta, hogy a “fél dunakeszi képviselő-testületnek köztartozása van”. Volt közte kormánypárti és ellenzéki politikus egyaránt. Ábri Ferenc kivételével azonban idővel mindenki rendezte a számláját. Ábri Ferenc azonban vagy nem tudta, vagy nem akarta. Igaz nem lehetett könnyű helyzetben, mert a NAV

180 napon keresztül folyamatosan fennálló, 10 millió forintot meghaladó adótartozással bíró személyként tartotta nyilván.

Arról már nem is beszélve, hogy Dunakeszin azt rebesgetik, hogy a 10 millió forintnál több, az bizony jóval több. Közelebb van a 100 millióhoz, mint a 10-hez.

Végül is mindegy, az ügye csaknem 2 éven keresztül húzódott. Be kellett tartani a jogszabályokat, hiszen Ábri Ferenc időközben fizetési könnyítést kért, amelyet részben megkapott. 2016 tavaszán mindenesetre a Jobbikhoz közel álló Dunakeszi Online-ban azzal vádolták az önkormányzatot, hogy “fedezi” a szocialista politikust. Valószínűleg nem volt másról szó, hogy a már említett jogi procedúrát kellett végig vinni.A Post egyébként úgy tudja, hogy a szocialisták próbáltak nyomást gyakorolni Ábri Ferencre, de ő nem volt hajlandó lemondani.

Ábri Ferenc
Ábri Ferenc a dunakanyarregio.hu felvételén

Mindenesetre most júliusban pont került az ügy végére és hivatalos, bírósági eljárásban is kimondták Ábri Ferenc méltatlanságát. Ami utána történt, az azonban kissé meglepő.

Ábri Ferenc listán jutott be a testületbe, így nem kellett időközi választást tartani. Sőt, ilyenkor a pártja jelölhet ki valakit a 2014-ben, a választások idején leadott listáról. Ez azonban az információnk szerint nem történt meg. Így automatikusan az Ábrit követő Bilinszky Ferenc (korábbi helyi MSZP-elnök) jutott mandátumhoz.

Bilinszky Ferenc - A fotó a poliitikus Facebook-oldaláról származik
Bilinszky Ferenc – A fotó a politikus Facebook-oldaláról származik

Érdeklődtünk a városházán, ahol azt mondták, hogy időben értesítették az MSZP helyi szervezetét a mandátumfosztásról, így a szocialisták bárkit meg tudtak volna nevezni azok közül, aki a listájukon 2014-ben rajta volt. Az MSZP címére küldött hivatalos értesítőre semmi válasz nem érkezett.

Mindez azért is érdekes, mert nyáron tisztújítás zajlott le a szocialista pártban, amelyen Fári János lett az új elnök. Akkor ő azt nyilatkozta, hogy rendezni kell a viszonyukat a többi baloldali párttal a “fideszes vezetés leváltására”. Logikusnak látszott tehát, hogy őt jelölik majd augusztusban képviselőnek, hiszen harcolni a kormánypártokkal leginkább a képviselő-testületben lehet. Nem így történt. Ez azért is furcsa, mert a többi párt az elnökét juttatta be valamilyen módon a testületbe, legutóbb például a Jobbik cselekedett így.

Mit mond az MSZP

Megkerestük Fári Jánost, aki azzal kezdte mondanivalóját, hogy neheztel lapunkra a sportcsarnokkal kapcsolatos tavaszi népszavazás miatt, de aztán válaszolt kérdéseinkre.

Szerinte abban, hogy így alakultak a dolgok az eddig képviselő, Ábri Ferenc a ludas. Ő ugyanis nem tájékoztatta a pártot mandátuma elvesztéséről. Ezért neheztelnek is rá. Ráadásul a mandátumfosztásról szóló értesítés elkallódott. A nyáron ugyanis a dunakeszi MSZP irodában túl sok bútort tároltak, mivel a központi MSZP éppen akkor költözött el a Jókai úti székházból. Lényegében raktárnak használták a Pest környéki pártirodákat. A dunakeszi szocialisták, a nagyobb felfordulás elkerülése érdekében, ezért nem jártak a helyi párthelyiségbe.

Az MSZP székháza a Damjanich utcában
Az MSZP székháza a Damjanich utcában a Google-térképen

Fári János fontosnak tartott még egy jogi részletet is elmondani. Úgy látja, hogy a Helyi  Választási Bizottság határozata szerint,  2016.07.22- 2016.08.21  közötti időszakban kellett megnevezni a listán lévő személyek közül a leendő képviselőt.  Ám ítélkezési szünet volt a bíróságokon.  Ezért  a  2016.07.22-i   végzés,  mégsem  érkezhetett meg a helyi bizottsághoz. Ezt ő törvénysértőnek mondja. “Mivel ez a tény az MSZP Dunakeszi Szervezetének nem okozott kárt, hisz egyébként is Bilinszky Feri barátunkat jelöltük volna, ezért a fellebbezésről nagyvonalúan lemondtunk” – tette hozzá.

Mindez persze nem változtat azon, hogy a hivatalos értesítést nem vették át, a jogászkodás már csak tűzoltás lehetett volna. Az azonban érdekes, hogy minden bajok okának, a korábbi képviselőjüket, Ábri Ferencet tartják a helyi szocialisták.

Fári János
Fári János, jelenlegi helyi MSZP-elnök

Fári János saját szerepéről a Postnak úgy fogalmazott, nincsenek képviselői ambíciói, 2014-ben is csak kényszerből, a baloldali összefogás meghiúsulása után indult el egyéniben. Ezért is azt tervezték:

Bilinszky Ferenc lesz a képviselő és ő maga, mint szókimondó pártelnök, immáron két fronton harcolhatnak a városvezetéssel.

Bilinszky Feri a barátom, szó sincs arról, hogy később lemondana a javamra – érvelt még Fári János, egyben jelezte, az új képviselőnek feladata lesz az MSZP arculatának visszaszerzése, hiszen a képviselőségtől megfosztott Ábri Ferenc miatt komolyan megtépázódott a párt hírneve Dunakeszin.

 

Előző cikkOrszágos streetball-bajnok a Dunakeszi Kiscicák
Következő cikkEurópai kupadöntőbe jutottak a dunakeszi korfballosok