A nyári szabadság alatti utazások során magunk és családtagjaink biztonsága mellett mobileszközeink biztonságára és a biztonságos internethasználatra is figyelmet kell fordítani – hívta fel a figyelmet a Dunakeszi Rendőrkapitányság hivatalos közleménye. Tippeket is adtak, hogyan előzhetjük meg a bajt, mire is kell figyelni.
Gondoskodni kell a mobileszközök, így a notebook-ok, tabletek, okostelefonok fizikai biztonságáról a lopás vagy elvesztés megelőzése érdekékében, illetve a rajtuk tárolt adatok védelméről, az illetéktelen hozzáférés megakadályozásáról egy mégis bekövetkezett lopás vagy elvesztés esetére – hívja fel a figyelmet a rendőrség. És sorolják is, mire figyeljünk. Ugyanis a munkahelyi vagy otthoni internetelérés, – megfelelő beállítások esetén –, biztonságosnak tekinthető, ez azonban nem mondható el az utazás során leggyakrabban használt ingyenes WIFI-hozzáférésekről vagy a nyilvános számítógépekről.
De lássuk a tippeket, mik is a teendőink, ha el akarjuk kerülni, hogy bűncselekmény áldozataivá váljunk – akár a nagyvilágot járva, akár a virtuális térben, merthogy már erre is érdemes figyelni.
FELKÉSZÜLÉS AZ UTAZÁSRA
Az indulás előtti teendők során a biztosítás megkötése mellett a mobileszközeinket is fel kell készíteni az utazásra:
- Mentsük le és törüljük az eszközökről azokat a fájlokat, információkat, amikre az utazás során nem lesz szükségünk! Így az eszköz elvesztése, ellopása esetén más nem férhet hozzájuk, számunkra azonban továbbra is elérhetőek maradnak.
- Védjük az eszközöket megfelelő jelszóval vagy képernyőzárral.
- Lehetőség szerint állítsunk be teljes tárhelytitkosítást.
- Frissítsük a készülékeinken a programokat, alkalmazásokat, köztük a vírusvédelmi szoftverünket.
- Készítsünk biztonsági mentést minden olyan eszközről, amit magunkkal viszünk az utazásra.
- Kapcsoljuk be a helymeghatározást az eszközön.
MOBILESZKÖZÖK FIZIKAI BIZTONSÁGA
- Csomagoláskor a laptopot és a tabletet ne tegyük külső, könnyen elérhető rekeszbe!
- Repülőn lehetőség szerint a kézipoggyászban vigyük magunkkal a mobileszközeinket!
- Repülőn, vonaton vagy buszon utazva figyeljünk az eszközeinkre, különösen az átszállásoknál!
- Lehetőleg ne használjuk a laptopot nyilvános helyeken! Kerüljük el, hogy felhívjuk a tolvajok figyelmét!
- Ne hagyjuk az eszközöket látható helyen, például gépkocsi utasterében!
- Szállodában javasolt a szobában található széfben tárolni az értékeket, így a szobában hagyott mobileszközöket is!
- Ne hagyjuk őrizetlenül a mobiltelefont az étkezésekkor az asztalon!
- A strandon se hagyjuk őrizetlenül a mobiltelefont! Használjuk az értékmegőrzőt!
INGYENES WIFI-HASZNÁLAT
Az ingyenes WIFI a szállodákban, repülőtereken, éttermekben nyújt internetelérést. Nem tudjuk azonban, hogy ki üzemelteti, és ki kapcsolódik hozzá, így azt sem, hogy az ingyenes WIFI-hálózaton keresztül küldött és fogadott adatokat (például felhasználónevek és jelszavak) ki láthatja még. A WIFI-hotspot és az eszközünk közötti kapcsolat nem titkosított, így akár az is lehallgatható.
- Ingyenes WIFI esetén használjunk titkosított adatátvitelt.
- Ha böngésző címsorában egy lakat és a https:// szöveg jelenik meg a honlap címe előtt, akkor a honlappal való kapcsolat titkosított és biztonságos.
- Ha lehetőségünk van, használjunk Virtuális Magánhálózatot (VPN-t)! Ennek segítségével a WIFI-n keresztül küldött és fogadott minden információ titkosítva lesz. VPN-t létrehozhatunk akár az otthoni routerünk segítségével is.
- Kerüljük a pénzügyek intézését az ingyenes WIFI hálózatokon. Ha utazás közben szükséges ilyen ügyek intézése, használjunk inkább mobilinternet-szolgáltatást.
NYILVÁNOS SZÁMÍTÓGÉPEK
A nyilvános számítógépek esetében nem lehet tudni, hogy nem fertőzött-e, vagy nem gyűjt-e adatokat.
- Csak és kizárólag publikus információk böngészésére használjuk: időjárás, menetrend, térkép, látnivalók keresése.
- Soha ne lépjünk be róla levelezésünkbe, közösségi fiókunkba vagy banki oldalunkra.
Betörtek Önhöz? Lopták el már személyes tulajdonát, adatait utazás során? Avagy esett-e már áldozatául bűncselekmények a nyári szabadság önfeledt percei alatt? Esetleg van különleges biztonsági tippje?
A Dunakeszi Post kíváncsi az olvasók tapasztalatára és tanácsaira. Írja meg, ha van olyan praktikája, mellyel megelőzhető, hogy bajba keveredjünk akaratunkon kívül, és kíváncsian várjuk azokat a történeteket is, melyek tanulságosak lehetnek mindenki számára.
Képek forrása: pixabay.com