A hétvégén rendezték meg Dunakeszin a Decathlon Mikulás Judo Kupát, ahol a szervező Felkelő Nap SE vezetőedzőjével, Dobos Gáborral beszélgettünk a versenyről, a versenyzők sikereiről, de az Iskolai Judo Programról is, amely a dunakeszi negyedikeseinek teszi lehetővé a megismerkedést a sportággal. 

küzdelem

Milyen eredménnyel zárult a verseny?

Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy a Felkelő Nap SE tanítványai kiemelkedően teljesítettek. Voltak kezdő, haladó indulói is az egyesületünknek. Mindannyian sikeresen vették az akadályokat. Bevallom, nem mindenki győzött, de mindig elmondom a gyermekeknek, amit most Önnek is: “Míg nem tanultok meg veszíteni,
sosem lesztek igazi győztesek!”. Volt aki sírt a vállamon és vigasztalni kellett egy-egy küzdelem után, de a dzsúdó erről szól, hogy küzdjünk becsületesen és fejlődjünk. A legfontosabb, hogy verseny után, már az első edzésen, levonjuk a kellő következtetéseket, kijavítjuk a mozdulatokat, küzdelmi szituációkat, és megyünk tovább.

gyereknyakban

 

Most először rendezik a versenyt? Kik voltak a résztvevők?

Harmadik éve rendezünk versenyeket. Évről évre több és több egyesület tiszteli meg versenyünket és képviselteti magát tanítványaival, versenyzőivel. 2015-ben 10 egyesület részvételével zajlottak a küzdelmek a tatamin. A környező városok jeles dzsúdóegyesületei vettek részt a rendezvényünkön, jöttek résztvevők Veresegyházáról, Óbudáról, Budakalászról, Fótról és Budapestről is. Büszkén említhetem meg, hogy volt olyan Európa- és olimpiai bajnok, akik szintén képviseltették egyesületüket a versenyünkön. Idén már Decathlon Mikulás Judo Kupaként hirdettünk versenyt, hiszen a Decathlon Dunakeszi és a Fontanetmédia Kft. is támogatott minket. Szeretnénk olyan körülményeket biztosítani a tanítványainknak, hogy lehetőségük legyen sikeressé válni! Versenyeinken a Magyar Judo Szövetség versenybírói biztosítják a tiszta küzdelmet és a magas színvonalat!

síró

Mit gondol, mit ad a dzsúdó a fiataloknak, gyerekeknek?

Őszintén állíthatom, hogy rengeteg mindent. Az alapító, Jigoro Kano, segíteni akart az akkori japán fiataloknak, hogy jó irányba induljanak el az életben. Azt hiszem, ez teljes mértékben sikerült neki. A dzsúdó egy testnevelési rendszer, amit Jigoro Kano alakított ki a 20. század elején. A mozdulatsorok és a testi nevelés egyéb jellegzetességein túl a lélek építésére is nagy hangsúlyt fektet a rendszer. Tanít a barátságra, kitartásra, elfogadásra, küzdésre és még sorolhatnám előnyeit, szépségét. De nem árulok zsákbamacskát, hisz rögös út a miénk. 10 éves pályafutáson alatt kialakult, hogy számomra edzőként a legfontosabb az  alázat, becsület, kitartás és a tisztelet. E szerint élek, és oktatom tanítványaimat.

gyerekek együtt

Mennyire népszerű a dunakeszi gyerekek körében a judo?

Azt hiszem elmondhatom, hogy Dunakeszin népszerű a dzsúdó. Tíz éve kezdtem edzősködni a városban, tizenhárom tanítványom volt az első évben, mostanra már százan tanulnak az egyesületben. Büszkén említhetem meg, hogy 2015-től Dunakeszi város Önkormányzata, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) és a Felkelő Nap SE judo szakosztályának együttműködése révén megszületett az Iskolai Judo Program, aminek keretében a város öt általános iskolájának negyedik évfolyamos tanulóinak heti egy órában dzsúdót oktatunk. Programunkat a Magyar Judo Szövetség is támogatja. Több diák csatlakozott már egyesületünkhöz a programból. A Kőrösi Csoma Sándor Általános és Sportiskola utánpótlásnevelési egyesülete vagyunk 2015. év eleje óta, Európa,-világ és olimpiai bajnokok meghívásával népszerűsítjük a dzsúdót Dunakeszi városában. De meg kell, hogy említsem a szülőket is, akik nagy számban csatlakoznak az erőnléti edzéseinkhez.

Képek: H.A.

kisgyereköve

 

gyerekfejjellefele

 

gyerekgyerek2

 

apa

apagyerek

kishgyerek

Előző cikkA fővárosba és nyugat felé vándorlunk
Következő cikkDecember 10. | Közmeghallgatást tartanak Dunakeszin