Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire, mártírjaira, áldozataira emlékezve, ünnepi műsorral készült Dunakeszi. A kegyeleti park ’56-os Gólya emlékműjénél a résztvevők elhelyezték a kegyelet és hála virágait.

Az emlékmű az október 23-ai városi ünnepségek állandó színhelye. A szárnyaszegett, rablánccal és fejfákkal a földhöz szegezett gólya, a szabadságvágyó magyar nemzetet jelképezi.

Nyíri Márton, a Fazekas Mihály Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola történelemtanára, ünnepi beszédében kiemelte, hogy az ’56-os forradalom és szabadságharc:

mind a mai napig meghatározza közéletünket, közbeszédünket, (…) bár nem lett győztes rögtön, később, évtizedekkel később, mégis megmutatkozott az eredménye.

A történelmi eseményeket részletes felidézését követően, október 23-ra emlékezve, a történelemtanár régi fényképeket mutatott  a közönségnek, bizonyságul arra, hogy ez a nap csodálatos volt a maga nemében.

Kiemelte, hogy a forradalmi eseményeket elsősorban a hazaszeretet mozgatta. Véleménye szerint, soha semmilyen körülmények között nem szabad a nemzeti önállóságról, a nemzeti szuverenitásról lemondani!

Nemzetünk önállóságáért mások küzdöttek meg, köztük pedig említette dunakeszi példaképeit is, Wittner Máriát, Gérecz Attilát, és Pongrátz Gergelyt.

A hazaszeretet elsősorban azt jelenti, hogy amikor találkozunk egymással az utcán, vagy egy rendezvényen, vagy bárhol máshol, akkor legelőször a dunakeszi honfitársunkat lássuk meg a másikban,

az első gondolatunk az legyen, hogy itt az én földim, itt az én lakótársam, itt az én dunakeszi polgártársam.

A koszorúzás előtt felcsendült még az Avanti ragazzi című olasz dal, amely a magyar szabadságharc hőseinek, a pesti srácoknak állít emléket. Az ünnepségen elhangzó szövegváltozatott Dr. Gyombolai Pál, a váci Gyombolai Márton 1956-os hős unokája, a Magyar Rádió 2016-os pályázatára készítette. Az előadásban közreműködött a Servite Ökumenikus Kórus Dr. Gyombolainé Kindler Edit vezetésével, és Gyombolai Bálint.

A kegyelet és hála virágait, elsőként a város önkormányzatát képviselve, Dióssi Csaba polgármester, Erdész Zoltán alpolgármester, és Dr. Molnár György jegyző helyezték el, majd őket követték a pártok, a nemzetiségi önkormányzatok, az intézmények, a civilszervezetek képviselői, és a magánszemélyek.

Előző cikkHullámvölgyben a Dunakeszi
Következő cikkOkosan villog a zebra Dunakeszin