A MOL Új Európa Alapítvány 2025. évi Zöld Oázis pályázatán a Tóth Mariska Hagyományőrző Alapítvány támogatást nyert Dunakeszi Alagi templomrom környezetrendezése című támogatási kérelmével. Az elnyert támogatás felhasználásával lehetőség nyílik az Alagi templomrom műemléki környezetének megújítására.

A Révész István Helytörténeti Gyűjtemény oldalán olvashatjuk, hogy a tervek között szerepel a templomrom környezetében álló óriási ostorfák faápolása, a fák biztonságosabbá tétele. Mivel évente egyszer zarándoklat vezet ide, illetve a helyi katolikus óvoda és iskola a templomromnál tartja évnyitó miséjét, ez kiemelten indokolt, de kedvelt kirándulóhelynek is számít.

“Az elmúlt években három nagyobb, 70 cm törzsátmérőjű fa száradt el vagy dőlt ki a rom közelében, ezeket szeretnénk őshonos, nagy lombkoronájú fák elültetésével pótolni. Információs táblát telepítünk, amely a Dunakeszi Zöld, illetve a Dunakeszi Helytörténeti Séták programhoz kapcsolódik és a templom történetét mutatja be. Az ide érkező zarándokoknak, turistáknak, óvodás csoportoknak szeretnénk két ponton padokat, asztalokat elhelyezni, hogy akár itt kint, a várostól távol egy rendhagyó foglalkozást, történelemórát tartsanak, tudjanak pihenni, illetve a szabadtéri misék során az idősek ülve hallgathassák az istentiszteletet” – fejtették ki a szándékot a pályázók.

A templomot körbeölelő régi deszkakerítés több helyen megdőlt, hiányos a borítás, szeretnék ezt is helyreállítani. A kerítésben a helyi lakosok által elkészített és fenntartott nagyméretű madáretető állt, amely az idei év tavaszán sajnos összedőlt. Ezt a madáretetőt is tervezik a kerítéselemekkel együtt helyreállítani, mivel a nagy ostorfák és a közeli erdős terület gazdag madárvilágnak ad otthont.

“A Dunakeszi Zöld Séták, továbbá a Dunakeszi Helytörténeti Séták programhoz szeretnénk csatlakoztatni a helyszínt, hiszen ez Dunakeszi egy olyan jelentős pontja, ahol a természeti és a történeti értékek összekapcsolódnak” – olvasható a leírásban. A projektre bruttó 2.000.000 forint támogatást nyert az alapítvány.

Alagi templomrom

A helytörténeti gyűjtemény oldalán az alábbi leírás található: Dunakeszi központjától távol, Alagi-majorban találjuk a középkori Alag falu templomának romjait. A falu első írásos említése 1328-ból való, de temploma a 12. század végén, a 13. század elején épült. Ekkor még román stílusú körtemplom volt, amelyet a 13. és a 15. század között gótikus szentéllyel és sekrestyével egészítettek ki. Ekkor szentelték fel Szűz Mária nevére.
Alapjai és szentélyének egyes oldalfalai ma is állnak. A romtemplomot a Műemlékvédelem 2000-ben feltárta és restaurálta. A szentélyben lévő emléktábla felirata: “Műemlék jellegű. Alagi-majori templomrom. Románkori XIII. századi körtemplom alapfalai és a gótikus XV. századi körtemplom szentélyének romjai.”

Előző cikkRekord látogatószám és fergeteges hangulat a Bor & Jazz fesztiválon
Következő cikkÖn szeretne nagy sárga szelektív hulladékgyűjtőt?