Különös kérést tett közzé dunakeszi főkertésze. Internetes tájékoztatása szerint a héten megkezdődik a Duna-part bokorfüzes sávjának visszatelepítése. Aki tud, vállalja el 10 fa előnevelését.
Olyan dunakesziek jelentkezését várja Tóth Eszter, akik otthon 10 fűzfűt homokban meggyökereztetnek. A fahajtásokat novemberben ültetnék ki a folyópartra. Addig locsolni, ápolni kellene őket. Az akció ma, szerdán 9-kor indul. A Rév-parkolóhoz várják a segíteni akaró dunakeszieket.
Tóth Eszterrel egyébként pár nappal ezelőtt, egy fórum után beszélgettünk. Szóba került a Duna-part és a főtéri fák ügye is.
A Duna-parton látszólag ép fákhoz is hozzányúltak, mit mondott az embereknek, miért kellett azokat kivágni?
A terület kezelés szempontjából két részre osztható, a Liget utcától északra eső területre, ahol a nyárfaállomány található, illetve a délre eső területre, ami a nyárfákkal tűzdelt, sűrű platánerdő, azaz a strand területe.
A Liget utcától északra, az 1953-73 között ültetett nemes nyarakat a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság a korábbi sok bejelentés, leszakadó ágak, fakidőlések miatt 2016-ban tarra szerette volna vágni, és újra telepíteni. Akkor az önkormányzat ezt megakadályozta, és a fák kezelését átvette. Ekkor két szakvélemény is készült a teljes állományra. A szakvélemények alapján a 60 életveszélyesnek ítélt fát kivágták, a továbbiakra évente – három évente vizsgálni kell. 2019 szeptemberében, majd decemberében a Vízügyi Igazgatósággal egyeztetve megtörtént a faállomány újbóli vizsgálata 40 faegyedet ítéltünk veszélyesnek, és további 30 db koronaápolása lett előírva. A munkálatokat 2020. március 15-ig előírás szerűen el kell végezni. A veszélyesnek ítélt fák minden esetben, gomba vagy rovarfertőzöttek voltak, illetve jelentős kiterjedt méretű korhadással rendelkeztek vagy gyökérnyakban, vagy vázágon.
A Liget utcától délre eső területen 1200 db platán 3-4 méteres tőtávval lett telepítve. A platánok nagyon közel állnak egymáshoz, nincs meg a megfelelő életterük, így nem jutnak megfelelő mennyiségű tápanyaghoz, fényhez. A kivágásra ítélt egyedek koronája részben vagy teljesen felszáradt. A sétány mellett álló fehér füzeken a korhadás jelentős mértékű volt, egy visszavágás sajnos már nem oldotta volna meg a kérdést, a fák életképessége ezen a szakaszon jelentős mértékben lecsökkent.
Főtéri fák ügye?
A főtéren álló hársak közül az elszáradtakat idén tavasszal cseréljük, illetve újakat, nagy díszítő értékkel bíró oszlopos díszcseresznyéket is ültettünk. Fokozott tápanyagutánpótlással próbáljuk a fákat vitalizálni.
Az elültetett fák kb. hány százaléka marad meg?
Ez többtényezős kérdés, most az ültetésnél mindent megtettünk ahhoz, hogy a teljes állomány megmaradhasson, persze valamennyit biztos el fogunk veszíteni, váratlan baleset, beletolatás, rongálás miatt, de olyan fajokat választottunk, amik könnyedén pótolhatók, mivel a faiskolában szinte a teljes méretskála megtalálható.
Mikorra adhatnak lombot a fák, akár a főtéren, akár másutt?
Az ültetéskori indítómetszés nagyon fontos, mivel ilyenkor egyensúlyba kell hozni a gyökér és a koronaméretet, amint a fa begyökeresedik elkezd intenzíven koronát növelni. Reméljük 3-5 év múlva már jelentős lesz a lombtömegük.
A Duna-parton az ültetendő fák mikor lesznek nagyok, ott talán gyorsabban nőnek?
A Duna-parton egy fajtagazdag, eltérő növekedési fajokból álló, ártéri ligeterdő visszatelepítése a cél. Idén 80 db különböző fajtájú, és méretű faegyedet ültetünk ki. A talajvíz ott magasabb, de az újonnan ültetett fák gyökérzete még ezt nem fogja elérni, ezért felülről is locsolni fogjuk. Karaktert meghatározó egyedek közül lesznek, amelyek lombkoronája 5 év után már 6 m- is lehet.
Frissítés! Tóth Eszter kérése a faültetéshez!
A gyökereztethető veszőket személyesen nálam lehet átvenni, az önkormányzat épületében! Holnap és holnapután 8-3-ig, aki nem tudja elvinni ekkor, kérem egyeztessünk a toth.eszter@dunakeszi.hu email címen!