A népszavazás képes megállítani az uniós döntéshozatalt – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda kommunikációért felelős államtitkára az állami televízióban. Dunakeszi országgyűlési képviselője szerint bárki nem jöhet be Magyarországra.
Az, hogy kikkel éljünk együtt Magyarországon, mindig is magyar kérdés volt, magyar jogi kérdés. Erről a jogáról sosem mondott le Magyarország, így ebben az unió nem dönthet – mondta a reggeli másorban Tuzson Bence.
“Magyarországra csak azok jöhetnek be, akiket mi, magyarok beengedünk” – fogalmazott, hozzátéve: ezt a határozott üzenetet kell küldeni az unió felé. Az államtitkár megjegyezte: az Európai Unióban mindig csak azt tudta megállítani a döntéshozatalt, ha egy tagállamban népszavazással döntöttek egy kérdésről, az EU ugyanis népszavazással “sose szokott szembemenni”.
A kormány népszavazási kérdése úgy szól: “Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?” A betelepítési kvótáról szóló népszavazást elrendelő parlamenti határozat ellen kedden érkezett indítvány az Alkotmánybírósághoz. A testület soron kívül jár el, a jogszabály szerint az Ab-nek 30 napja van az indítvány elbírálására.
A népszavazás időpontját az államfő tűzi ki akkor, ha a parlamenti határozattal kapcsolatos jogorvoslat lezárult. Az államfőnek ezután 15 napon belül kell kitűznie a népszavazás napját, a döntésétől számított 70. és 90. nap közötti időpontra. (MTI)