Összesen 102 térfigyelő-kamerát kaphat Dunakeszi 2019-ig. Legalábbis ez szerepel a város gazdasági programjában. A közbiztonságot erősítendő új körzeti megbízotti iroda is létesülhet az egyik hipermarketben.

kamerarendszer3
A fotó még a tavalyi próbaidőszak alatt készült.

Harminc kamera már működik és további harmincat most szerelnek fel. Összesen azonban 100 kamerája lesz 2019-ig Dunakeszinek. A kamerarendszer kiépítéséről egyébként másfél éve szó van. 2015 nyara óta már működik az a központ, amelyik jelenleg a rendőrség szélházában van. Hivatalosan tesztüzemmódról beszélünk, mert még nincsenek rendszerbe állítva. Magyarán jelenleg rendszeresen, de a jog szerint alkalmi jelleggel figyelik a monitorokat. Erdész Zoltán alpolgármesternél arról érdeklődtünk, hogy mi húzódik immáron másfél éve.

– Próbaidőszaknak kell hívni, ameddig nincs minden jogilag tisztázva. Rendeletet kell alkotni arról, hogy hol és hogyan működnek a kamerák. Egyébként most is figyelik a monitorokat, de hivatalosan próbaidőszak van.

– Mi ebben a bonyolultság?

Jogilag nagyon precíznek kell lennünk. Az első kamerák főleg Dunakeszi útjait figyelik. Minden autó rendszámát rögzítik. Jelentik mondjuk SMS-en a rendőségnek, ha körözött kocsi érkezik a városba.

– Miért az utakat figyelik?

Nem csak azokat, de a rendszer alkalmas arra is, hogy kiszúrja a gyanús rendszámú gépjárműveket. A rendőrségnek az is segítség, ha olyan autót látnak a monitorokon, amelyikben csak sejtik, hogy bűnözők ülnek benne. Nem titok, vannak olyan esetek, amelynél mindenki tudja, hogy kik lehetnek az elkövetők, de a képi bizonyíték sokat segítene a nyomozásban.

– Ki lesz az adatgazda?

Kizárólag a rendőrség vagy a közterület-felügyelet lehet az. Éppen ezért most a városházára telepítjük a rendszert és itt a közterület-felügyelők figyelik majd a monitorokat. Ezt is tisztázni kell a rendeletben.

– Miért nem jó a rendőrségen?

A közterület-felügyelet hozzánk tartozik, így jobban meg tudjuk szervezni a kamerák figyelését és működtetését.

– Ez derült ki másfél év alatt?

Mi a közterületen a megelőzésre akarjuk tenni a hangsúlyt. Azokat az eseteket szeretnénk látni, amivel valaki a közterület rendjét zavarja. Például illegális szemétlerakás. A rendőrök inkább a bűncselekmények felderítésére használnák. Azt mondták, hogy éjszaka kellene nézni, de ezért ők pénzt kértek volna.

– Mikorra veszik át a figyelést?

Januárra ezt megoldjuk. Azonban csak akkortól működik majd élesben, amikor erről rendeletet is alkottunk. Ebben azt is szabályozni kell, hogy hol lesznek a kamerák, milyen célt szolgálnak, milyen adatokat rögzítenek. Mindenben szabályosan akarunk eljárni.

Előző cikkÍgy utazott az utolsó CAF villamos Dunakesziről Budapestre
Következő cikkNyugdíjas? Ne aggódjon az ajándékcsomagja miatt!