Hallott már a szenior örömtáncról? Hazánkban ugyan viszonylag új mozgásformának számít, ám a nagyvilág már jól ismeri. És most eljött a lehetőség, hogy Dunakeszin is hódolhassanak ennek a különleges mozgásformának. A derűs, kiegyensúlyozott, és energiákkal teli Radvánszki Edit szenior örömtánc-oktatóval beszélgettünk.

– Ez egy ügyes névválasztás vagy valóban sajátos tánc?

Ez egy nemzetközileg kifejlesztett táncforma. A nyugati országokban már évek óta tartanak szenior örömtánc órákat, sőt, még világszövetségük is van. Ennek a szövetségnek tizenhárom európai ország és Brazília a tagja. Magyarországon csak most volt az első oktatói tanfolyam, ahol harmincan végeztek. Később pedig időről időre lesznek szakmai továbbképzések is, ahol mindig új táncformát sajátítunk el, és adunk tovább.

Mivel másabb ez a mozgásforma a többi táncnál?

Sokan azt hiszik első hallásra, hogy olyan ez esetleg, mint a társastánc. Azonban itt nem kell partner, – és ez ne is tartson vissza senkit attól, hogy kipróbálja. Itt nem polkát, keringőt vagy csacsacsát tanulunk, noha az egyes táncok tartalmazhatják ezeknek a lépéseseit. Körben állunk mindvégig, középen pedig az oktató mutatja a tánclépéseket. Először zene nélkül tanuljuk meg a lépéseket, majd zenei kísérettel. Ezt pedig minden egyes alkalommal, a már tanult táncok esetében is így lesz, mindig újra és újra vesszük. Ez a táncforma valóban az örömről szól, nem igényel sem partnert, sem különleges tánctudást, sem előképzettséget. Kifejezetten egy könnyed mozgásforma, ami kíméletes sporttevékenységet jelent. Sosem szenved közben senki, ez tényleg az örömmel végzett mozgásról szól.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=yFcD0iaFWtY[/youtube]

– Apropó, önnek van esetleg korábbi táncos képzettsége?

Nem, mert ugyan szerettem táncolni, tánc- és zenebolond vagyok, ám túl magasra nőttem, 180 centire, így amíg a férjemmel nem találkoztam, sokszor leginkább csak egyedül táncoltam. Tánccsoportokba sem vettek fel, hiszen a magasságom miatt kilógtam a sorból.

– Honnan jött az ötlet, hogy ezzel foglalkozzon?

Világéletemben szerencsésnek éreztem magam, mert a 40 éves pályafutásom során az idősebb korosztállyal foglalkozhattam. Idős ellátásban dolgoztam, és mindig azt éreztem: szívem szerint örökbe fogadnám mindannyiukat Ez a generáció az életem. És most, hogy magam is nyugdíjba vonultam, ismét kerestem a lehetőséget, hogy ezzel a korosztállyal foglalkozhassak. Ezért is örültem meg annyira, amikor rátaláltam erre a speciális táncoktatói képzésre.

Radvánszki Edit, aki az örömtáncot oktatja a Katonadombon

– Kiknek ajánlja?

Azoknak ajánlom, akik szeretnének mozogni, közösségbe járni, és jól érezni magukat, ám esetleg a jelenlegi kondíciójuk nem olyan erős, hogy komplett és bonyolult tánckoreográfiákat sajátítsanak el. 45 év felett bárkinek jó szívvel ajánlható, de persze el lehet kezdeni fiatalabbaknak is. És ez a kulcsa azt hiszem, hiszen a nevében is benne van: örömtánc. Emellett pedig az egészségre gyakorolt hatásáról se feledkezzünk meg.

– Ha már az egészséget említi, mesélne arról kicsit bővebben, mi mindenre jó ez a szenior örömtánc?

Ennek a mozgásformának valóban rengeteg előnye van, amit tudatosan dolgoztak ki a szakértők. Jó kondicionáló gyakorlatot jelent, hiszen megmozgatja az izmokat, a szívet, a tüdőt. Jó ellenszere lehet a csontritkulásnak, hiszen köztudott, a mozgással megelőzhető, csökkenthető az. Emellett tornáztatja az agyat is, hiszen azért el kell sajátítanunk újabb és újabb koreográfiákat. Azaz az egyes mozdulatoknak sorrendje van, esetenként külön-külön mozog a kéz és a láb, emiatt koncentrációt igényel, az ilyen gyakorlatok pedig kétségtelenül hatással vannak a mentális állapotunkra, jól karbantartja azt. És mindemellett pedig ott a zene, ami pedig lehet vérpezsdítő, andalító vagy lélekemelő. Így a zenéket hallgatva akár visszaröpülhetünk lélekben az egykori fiatalságunkba is.  Sőt, még akár az Alzheimer kór ellen is felvehetjük a küzdelmet a tánccal.

– Azért a sportok többsége különféle kiadásokkal jár. Mire számíthat az, aki a szenior örömtánccal szeretne komolyabban foglalkozni?

Nos a tanfolyam díja nagyon jutányos, pár száz forint. A másik, ami költséges szokott lenni, az a felszerelés. Érdemes tudni, ezzel sem kell számolni túlzottan, hiszen a lehető legkényelmesebb cipőnkre és ruhánkra lesz csak mindössze szükségünk.

– Aki most felkapja a fejét, és érdeklődik, hol jelentkezhet erre a foglalkozásra?

Aki kíváncsi rá, az június 26-án 9 órakor jöjjön el a Katonadombra, ahol szenior örömtánc kedvcsináló foglalkozást tartunk. Nagy Örömömre szolgál, hogy ennek az órának a megtartásához megnyertem Csirmaz Szilvia, a Magyarországi szeniortánc oktatás megteremtőjének, az oktatók mesterének támogatását, aki jelenlétével is megtiszteli a programot. Velünk lesz még Szegedi Judit oktatótársam is. Ezen az órán ingyen vehet részt mindenki, megnézheti, hogyan is fest ez az egész. Csakúgy, mint minden későbbi foglalkozáson, ezen az órán is 2-3 táncot mutatunk meg, attól függően, miként haladunk majd a csoporttal. Nincs teljesítménykövetelmény, egyetlen szempont lesz, hogy mindannyian jól érezzük magunkat. Ez a foglalkozás, – akárcsak a későbbi táncórák, – másfél órás lesz. Persze ez a bemutató a Katonadombon úgy tűnik, egyelőre egyszeri alkalom lesz, de akik kedvet kapnak a folytatáshoz azoknak helyszínen el fogjuk mondani majd, hogy hol és milyen időpontban lesz lehetőség örömtáncra. Nem titok: jelenleg helyszíneket keresek, tárgyalásokat folytatok az ügyben, és több lehetőség is körvonalazódik, ám konkrétumot csak akkor szeretnék mondani, ha majd biztos lesz. Mindenesetre addig is szeretettel várom a kortalan, táncolásra, sportolásra, fejlődésre kész, nyitott táncostársaimat erre a bemutatóórára.

Előző cikkAnnyi lesz a vérszívóknak
Következő cikkFelborult egy kisbuszt szállító tréler Dunakeszi közelében