Az dunakeszi önkormányzat múlt hét folyamán értesült arról, hogy a Közép-Duna- völgyi Vízügyi Igazgatóság fákat tervez kivágni a Duna-parton, pontosabban a Rév utca és a Liget utca közötti szakaszon. Az azonnali egyeztetéssel sikerült elérni, hogy az elöregedett, beteg fákat ne egyszerre, hanem csak fokozatosan, alapos indokkal helyettesítsék.

fák a folyóparton

Az elmúlt évtizedek alatt a Duna-parti ligetes sétány Dunakeszi kiemelt szabadidős helyszínévé vált, nem csupán a helyi lakosság körében, hanem regionális szinten is. Az említett szakaszt egyaránt kedvelik kerékpárosok, kutyasétáltatók, kikapcsolódni vágyó családok, fiatalok és idősek.

Dióssi Csaba, Dunakeszi város polgármestere, értesülvén a parti sétány fáinak felszámolásáról,  felkereste az illetékes szerv vezetőjét. A polgármester javasolta, hogy az első helyszíni beavatkozás előtt biztosítsa a vízügyi igazgatóság annak lehetőségét, hogy az önkormányzat szakértője is megvizsgálja a kivágásra ítélt fák állapotát. (Dióssi Csaba levele  ITT olvasható.)

A polgármester megkeresésére reagált a vízügyi hatóság.  Hétfőn egyeztetett  Dióssi Csaba és Közép-Duna- völgyi Vízügyi Igazgatóság részéről Tóth Zsolt, erdőmérnök, országos vízügyi főerdész. A konzultáció során kiderült, hogy a rendkívül rossz állapotban lévő faállomány nagy részét nem vízpartra való fafajták alkotják. A Duna-parton lévő nemes nyár klónok elöregedtek, és egy részük veszély jelent az arra járókra. A fenti ok miatt  a Vízügyi Igazgatóság a vagyonkezelése alatt álló területen 122 fát tervezett kivágni. Az érintett terület kezeléséről a jövőben egy együttműködési megállapodás alapján közösen fog döntést hozni a két fél, amelyet a napokban készítenek elő.

Az együttműködés célja a partszakasz faállományának megfiatalítása. Az előzetes tervek szerint a Közép-Duna- völgyi Vízügyi Igazgatóság területére fokozatosan 250 facsemetét telepítenek, az önkormányzat tulajdonában lévőre pedig százharmincat.

Ezzel hosszútávú, folyamatos munkálatok kezdődnek a Duna-parti sétányon, hiszen az igazgatóság eredeti terveivel ellentétben – amelynek értelmében egyszerre vágták volna ki a parti liget fáit – fokozatosan cserélik le a faállományt. Ez az eljárás a megvétózott eljáráshoz képest többletköltséggel jár, amelyet az együttműködési megállapodás értelmében az önkormányzat magára vállal.

A jövőben is megmarad a sétány liget jellege, csupán a nyárfák helyett fokozatosan madárcseresznyék, vénic szilek, mézgás égerek, fekete és fehér nyárfák, valamint fehér füzek szegélyezik majd a partot.

 

Előző cikkEkkor kell beiratkozni a suliba
Következő cikkMegható barátság: rendszeresen visszatér öreg megmentőjéhez a pingvin