Társadalmunk működését törvények, rendeletek, erkölcsi normák – írott és íratlan formában – szabályozzák. Ahhoz pedig, hogy egy város, közösség élete olajozottan működjön, szintén szükség van kompromisszumokra.

funyiras

A Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy a tulajdonosok kötelesek tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédjaikat szükségtelenül zavarják, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetik. Ez egy olyan szabály, amely ugyan jó kiindulópont, de a gyakorlatban olykor nehéz megállapítani, mit is takar a „szükségtelen zavarás” kifejezése. A jogszabályok egyikében sem találunk pontos felsorolást arra nézve, hogy a mindennapos gyakorlatban mit szabad és mit nem.

A fenti problémakörrel rengetegen fordulnak az önkormányzatokhoz. Érthető, hiszen a szabályokat mindenki szubjektíven értelmezi a saját kulturális – szociális háttere szerint. Ilyen esetekben viszont többnyire az önkormányzatok nem tudnak érdemben lépni és igazságot tenni a két – vagy több – fél között.

Az egyes településeken ezért a helyi önkormányzatok rendeletei szabályozzák, hogy a kisebb – nagyobb közösségek szükségtelen zavarása meddig terjedhet; előírják, hogy mettől meddig használhatjuk a zajosabb barkács – és háztartási gépeinket, mikor történhet zenegyakorlás, mikor és hol gyújthatjuk meg az avart és az egyéb hulladékot, hová helyezhetünk közterületi reklámot, és számos egyéb vitatott kérdést.

Mivel a helyi vonatkozású részletek hiánya a tárgyalt kérdéskörökben folyamatos konfliktusforrást szolgáltattak a lakosságnak, megszületett a rendelet igénye. Ezért a jövőben Dunakeszi Város Önkormányzata a város lakóinak nyugodt együttélése, a köz- és magáningatlanok rendezettségének biztosítása érdekében rendeletben szabályozza azon magatartások körét, amelyek a fent összefoglaltak alapján egyéb, magasabb szintű jogszabályokban nem szabályozott tevékenységek. A rendelet az októberi képviselő-testületi ülés napirendjei között szerepelt, amelyet a két balliberális képviselő kivételével (Radnóti Henrik és Lukácsi Bálint) valamennyi képviselő támogatott.

Milyen területeket foglal határozott keretek közé a rendelet?

Szabályozza:

  • A házi kedvencek tartásának körülményeit, illetve azon intézményeket és közterületeket, ahová háziállatot lehet vinni.
  • Az avar és a kerti hulladék takarítását és közterületen való kezelését.
  • A műemlékek és a természeti értékekhez fűződő magatartást.
  • A közterületi és a magántulajdonban lévő zöld felületek ápolását.
  • A városi jelképek használatát.
  • A csapadék és a szennyvíz elvezetését.
  • A tűzgyújtást.
  • A járdák, úttestek tisztántartását, valamint téli időszakban a hó eltakarítását.
  • A közterületi reklámok elhelyezését
  • A közterületen való dohányzást
  • A zajos tevékenységek idejét

Elsőre ijesztőnek hathat, hogy a nem megfelelő magatartás a jövőben különböző szankciókat, akár pénzbírságot is eredményezhet. Ám, ha pontosan megnézzük, hogy milyen szabályok vonatkoznak a hétköznapi társas érintkezésre, világossá válik, hogy lényegében az alapvető, íratlan közösségi szabályok lettek papírra vetve. A szankciók csupán azokat fogják érinteni, akik rendszeresen panaszforrásként szerepelnek a kisebb – nagyobb közösségekben.

A rendelet teljes szövege várhatóan decembertől megtalálható lesz Dunakeszi városának hivatalos weboldalán. Annak érdekében, hogy a város lakossága számára könnyen érthető és követhető legyen az a számtalan jogszabály, amely erre a területre vonatkozik, az Önkormányzat tervezi, hogy a közeljövőben elkészít egy együttélési kiskönyvet, amely kivonatos módon, közérthető nyelven megfogalmazva fogja egybegyűjteni a szabályokat, a hozzájuk kapcsolódó illetékes hatóságokat és szankciórendszereket.

Előző cikkFitten, egészségesen: Hogyan kezdjem? – A súlyzós edzésről (1. rész)
Következő cikkElőadás: Akit a hatalom nem tudott megtörni