Még a márciusi utolsó ülésükön döntöttek úgy a képviselők, hogy létrehozzák a Dunakeszi Szimfonikusok Zenekart. Támogatásukra megszavaztak 7 és félmillió forintot. A társulat Vácról teszi át székhelyét Dunakeszire, egészen pontosan a VOKÉ-ba. Online-interjú a zenekar vezető karmesterével, Farkas Pállal.
Honnan jött az ötlet, hogy Vácról Dunakeszire költözzön a zenekar?

A Dunakeszi Farkas Ferenc AMI intézményvezetőjeként feladatom a város kulturális életében részt venni, segíteni és fejleszteni. Ezért úgy gondoltam, hogy az általam 1994 óta vezetett Váci Szimfonikus Zenekart bekapcsolom Dunakeszi kulturális életébe. 2013 óta évről évre növekvő koncertszámmal van jelen Dunakeszi művészeti vérkeringésében. Minden korosztály számára – óvodásoktól a nyugdíjasokig – kínálunk olyan zenei programot, amelyre szívesen látogatnak el, ami értéket közvetít számukra, ahol együtt lehetnek hasonló érdeklődési körű társaikkal, ahol igényesen szórakozhatnak, kikapcsolódhatnak.

Szerepet vállalunk a hagyományok ápolásában, megőrzésében, átadásában, valamint a sajátos helyi kultúra gazdagításában, az ünnepek kultúrájának gondozásában. Jó példa erre a város művészeti csoportjait összefogó augusztus 20-i ünnepség is. Új hagyományt teremtettünk az újévi koncertünkkel, és a VOKE József Attila Művelődési Központtal közösen a Dunakeszi Tavaszi Fesztivál és az immár harmadik évadjába lépő Farkas Ferenc zenei bérlet rendezésével.

Kiemelt feladatunk az ifjúság és a felnőtt korosztály zenei nevelése, hozzájárulva ezzel az egész életen át tartó tanulási folyamathoz.

A város és a zenekar kulturális célkitűzése és tevékenysége összhangban van „Dunakeszi Város Képviselő-testületének 24/2003. ( XII.15.) sz. önkormányzati rendelete a közművelődésről” tartalmával, ennek nyomán született hosszútávú közszolgáltatási megállapodás Dunakeszi Város Önkormányzata és zenekarunk között. Ezen cél megvalósításához a zenekar székhelyet és nevet változtatott.

Mennyire játszott ebben közre, hogy egyre több tagjuk Dunakeszin él?

Együttesünk több tagja hosszú évek óta Dunakesziről járt hozzánk, de vannak olyan zenészeink is, akik munkahelyük révén kötődnek a városhoz. A zenekari közösség tagjaként minden zenészünk tudása legjavával járul hozzá céljaink, és a város közművelődési feladatainak megvalósításához, a kultúra közvetítéséhez.

Mit vállaltak a várossal kötött szerződésben, hány koncertet adnak Dunakeszin és ezek milyen jellegűek lesznek?

Minimálisan húsz előadás megtartását vállaltuk, amelynek felét már teljesítettük. Minden évben tavasszal és ősszel az óvodásoknak, általános iskolásoknak és a középiskolásoknak szervezünk ismeretterjesztő hangversenyeket. A Dunakeszi Programiroda által szervezett városi ünnepségeken, rendezvényeken szerepelünk (1956-os emlékműsor, „40 éves a város” rendezvényei), folytatjuk a négy előadást magában foglaló Farkas Ferenc zenei bérletet. Kuriózum lesz szeptember 26-i előadásunk, ahol a Danubia Talents Nemzetközi Verseny győztesei lesznek szólistáink.

Mikor lépnek fel a nyáron Dunakeszin és mit adnak elő?

Június 8-án

a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató elődöntős versenyzőjével, a művészeti iskolánk növendékével Ungár Cecíliával adunk hangversenyt.

Mozart: C-dúr zongoraversenye mellett a zenekar a Varázsfuvola nyitányát és Beethoven: V. „Sors” szimfóniáját szólaltatja meg. Szent Iván éjjeléhez, azaz a nyárközép éjszakájához kötődik a Köröndön, június 23-án 21 órakor kezdődő programunk, ahol Mendelssohn csodálatos muzsikája mellett felcsendülnek az éj zenéi.

A repertoárukban nem csak komolyzenei művek vannak. Mi az oka, hogy musicalt is játszanak?

A Dunakeszi Szimfonikus Zenekar egyik erőssége épp abban rejlik, hogy sok műfajban otthonosan mozog. A kultúra sokszínűsége a zenében is tükröződik.  Fontos számunkra, hogy mindenkihez eljuttassuk az élő zenét, ezért figyelembe vesszük a közönség, a kor igényeit is. Repertoárunkat úgy alakítjuk, hogy a klasszikus zene, az opera, az oratórium mellett a modernebb műfajok is szerepeljenek benne.

Dunakeszin létezik már egy ifjúsági szimfonikus zenekar és egy fúvós zenekar is, a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar mennyiben más hozzájuk képest?

Együttesünk 56 állandó taggal rendelkező, regisztrált előadó-művészeti szervezet, amely évente 80-90 közötti hangversenyt ad. Tagjaink felsőfokú, szakirányú végzettséggel rendelkező muzsikusok, legtöbben zenetanárok is. Az ország számos településén és külföldön is rendszeresen fellépünk. Országos és nemzetközi ismertségünkkel szeretnénk Dunakeszi város kulturális értékeit képviselni, közvetíteni.

 

Előző cikkMost még maradjon egy kicsit kórházban
Következő cikkAki abban segíti a dunakeszi diákokat, hogy azzá váljanak, amik lenni szeretnének