Hét nap, kilenc kiemelt sztár a Nagyszínpadon, ahol beszél majd Jane Goodall, illetve Al Gore is üzen a Szitizeneknek a Love Revolution jegyében. Sziget augusztus 7-13-ig.

MTI Fotó: Mónus Márton

„2018-ban 10 milliárdot is meghaladta a Sziget Fesztivál költségvetése, a cég pedig – az összes többi fesztivállal együtt – sikeres évet zárt, közel 1,5 milliárdos adózott eredménnyel. Idén ismét jelentősen növeltük a fesztivál költségvetését, elsősorban a fellépők terén, de a kivitelezés minőségét is javítani szeretnénk” – kezdte a Sziget szokásos, a kezdetek óta immár 27. sajtótájékoztatóját Kádár Tamás, a fesztivál főszervezője.

„A korábban elindított növekedési stratégiát követve a tavalyihoz képest fél milliárd forinttal megnöveltük a fő fellépőkre szánt összeget, ennek köszönhetően a hét fesztiválnapra kilenc headliner kategóriás előadót/zenekart sikerült elhoznunk, akik közül három fellépő díja is meghaladja az eddigi „csúcstartóét” – részletezte a főszervező.

Idén tehát két napon is előfordul majd, hogy a headlinerek előtt is headliner játszik, mint pl. az utolsó napon a Foo Fighterst megelőző Twenty One Pilots vagy a szombati The National – Macklemore “kombó”.

Kádár Tamás azt is kiemelte, hogy idén először, a Sziget Love Revolution kampányának elemeit megerősítve a Nagyszínpadon szerepet kapnak olyan, a szervezők által meghívott vendégek, mint például Dr. Jane Goodall ENSZ békenagykövet és környezetvédő, Emi Mahmoud költő, aktivista és UNHCR jószolgálati nagykövete, és videóüzenetben közvetíti gondolatait Al Gore, volt amerikai alelnök, a The Climate Reality Project elnevezésű civil szervezet alapítója. “Szeretnénk a magunk módján felhívni a figyelmet a Love Revolution legfontosabb ügyeire, és ehhez igyekeztünk a szó valódi értelmében vett “influenszereket” megnyerni.

Dan Panaitescu Nagyszínpad

A Nagyszínpad programját az első napon az idei Nagy-Szín-Pad! verseny győztese kezdi, majd Michael Kiwanuka és Jain folytatja, az estét Ed Sheeran fejezi be. Másnap jön sorban a Quimby, a Franz Ferdinand, Richard Ashcroft és a The 1975. A születésnapos Halott Pénzzel indul a péntek majd 6LACK, Tove Lo és Martin Garrix. Szombatra érkezik a Punnany Massif, Mura Masa, Macklemore és a The National. Vasárnap jön Tyla Jaweh, a Honne, a Years & Years és zárásként Post Malone. Hétfőn lép fel a Nagyszínpadon a Big Thief, Tom Odell, a Catfish and the Bottlemen és a Florence + The Machine. A Sziget zárónapján Frank Carter & The Rattlesnakes, Johnny Marr, Twenty One Pilots a sorrend, majd érkezik a Foo Fighters, akik egy 2 és fél órás koncerttel zárják a Nagyszínpad idei programját.

Mastercard Színpad by A38

A Sziget első napján itt lép fel Ocean Alley (AUS), Frank Turner & the Sleeping Souls (UK), Kodaline (IRL), Of Mice & Men (US), Razorlight (UK), The Blaze (F), Fakear (F). Csütörtökön ez lesz a sorrend: Tove Styrke (S), Pale Waves (UK), Yungblud (UK), Welshly Arms (US), CHVRCHES (UK), Elderbrook (UK), Sonny Fodera (AUS).
A pénteki nap felhozatala így néz ki: Grace Carter (UK), Gang of Youths (AUS), Yeasayer (US), Xavier Rudd (AUS), Anna Of The North (N), Sammiebeats, Hucci (NZ), Bevild. Szombatra őket várjuk: Tamino (B), Roosevelt (D), Wanda (A), Son Lux (US), James Blake (UK), Richie Hawtin CLOSER (UK/CAN) és Colin Benders (NL). Íme a vasárnapi sor: Iamddb (UK), Masego (JAM/US), Protoje & The Indiggnation (JAM), Parcels (AUS), Jungle (UK), Polo & Pan (F), Jean Tonique (F). Hétfőn Boy Pablo (N), Yellow Days (UK), Superorganism (UK), Coheed and Cambria (US), Broken Social Scene (CAN), Maribou State (UK) és David August (D) játszik, míg a zárónapon Valeras (UK), Idles (UK), Alma (FIN), Black Mountain (CAN), Khurangbin (US), Hospitality: High Contrast DJ set, Metrik, Danny Byrd és Dynamite MC (UK) lép majd fel.

Bacardi Aréna

A Sziget legnagyobb partihelyszínén az alábbi lesz a felhozatal:
Csütörtök: elrow presents: Tini Gessler, Patrick Topping b2b Dennis Ferrer, Paco Osuna, De La Swing. Péntek: STMPD presents: Bart B More, YTRAM, Mercer, Justin Mylo, TV Noise; Julian Jordan, Dyro b2b Loopers. Szombat: Sandro Silva, Maurice West, W&W, Coone, Metzker Viktoria, Roberto Rios. Vasárnap:Alteza Record presents: Yamina, Burak Yeter, David Gravell, Vini Vici, Blastoyz, Andro. Hétfő: Next Level presents: Skrude & Myamo, Dublic, Kayzo, Carnage, Virtual Riot, B’Andre. Kedd: Lotfi Begi, Sigala, Jax Jones live, R3wire & Varski, Katona Greg X Billy Jang.

Samsung Colosseum 

Szerda: Akos Wex b2b Dephton, Shabaam, Steam Shape, Mateo & Spirit, Sikztah, Jay Lumen, Regal, Blawan, Fjaak, Luigi Madonna. Csütörtök: Garay, Peter Bernath, Coloboma live, Po:ti, Jaffa Surfa, Verrina & Polarize, Raresh, Margaret Dygas, Ryan Elliott. Péntek: Candyman, Chuck & Perge, Sabee & David Mole, Nora Matise, Makto/Gregory/Davko, Poli, John Digweed, Metodi Hristov, Mark Reeve. Szombat: Secret Fusion presents: Pat Duff,Occam live, SouveQ, Fmenezs, Younger Then Me, Craig Bratley, Secret Factory, Marvin & Guy, Red Axes, KiNK live. Vasárnap: ADX, Monolit, Captan Knuckles, Raasa, Ramin Sayyah live, Snilloc, Botek/Melon/X, James Cole & Collective Machine, Butch, wAFF, Anna. Hétfő: Deadcode & Friends presents: Denes Toth, Cvrdwell, Bernathy Zsiga, Man + Machine, Gabor Kraft, SanFranciscoBeat, Black Asteriod, Hot X, Marco Bailey, The Advent, Paul Ritch. Kedd: Pizza Amore,Tolo + Falcao + FankiRidm, Isu + Chrom + Crimson, Manek + Hi, Route 8 live, Imre Kiss, B.Traits, Courtesy, Avalon Emerson, Objekt.

Ibis presents Európa Színpad 

Az Európa Színpad programjának összeállításakor minden évben kiemelt szempont, hogy olyan feltörekvő zenekarokat hívjunk meg, akik hazájukon kívül még kevésbé ismertek, így a szigetes fellépésüknek köszönhetően kapnak lehetőséget a nemzetközi közönség előtti bemutatkozásra. A színpad nevétől függetlenül nem csak európai fellépőkre kell számítani. Idén is lesz ausztrál, izraeli, jordán, török, de koreai fellépőnk is az európai csapatok mellett.

Az idei év újdonsága, hogy a fesztivál első napján, augusztus 7-én a helyszín az Ibis által szervezett nemzetközi tehetségkutató döntőjének ad otthont. Az ibis új zenei programja, az ibis Music, egy teljesen új élményt nyújt és fokozott társadalmi interakciót biztosít a helyi közösséggel. Ez a 360 fokos aktiváció egy verseny, ami 44 intim mini koncertből áll, 17 ország ibis szállodáiban. A 2019-es Sziget Fesztiválon pedig 9 feltörekvő előadó koncertezik majd, és közülük kerül ki a végső győztes akit az ibis Music zeneipari szakértőkből álló zsűrije választ majd ki.

A második naptól kezdve visszatérünk a jól bevált struktúrához, a Sziget Europe Talents tehetségkutató tizenkét országból érkező győztesei az első két programsávban lépnek majd fel, őket pedig a színpad hivatalos programjaként további öt együttes követi.

A nagyszínpados headlinerek koncertjei alatt az Európa Színpad programja szünetel, így senki sem marad le az itt fellépő, csemegének számító zenekarokról. Ez az egyik olyan színpad, ahol szükséges lehet egy kis kutatómunka, hiszen névről elsőre ismeretlen, de zeneileg különlegeset, érdekeset nyújtó előadókat hívunk évről-évre. A Sziget weboldalán természetesen minden segítséget megadunk ahhoz, hogy a látogatók kiválaszthassák leendő kedvenceiket.

A program összességét tekintve idén nincs kifejezett fókusz, így néhány világzenei előadót is hívtunk, mint például a 47SOUL, Maruja Limón, La Ganga Calé, a Pipes and Pints, de akár a Jungle by Night is. Szempont volt az is, hogy kicsit rockosabbra vegyük a figurát, így a fellépők között lesz majd az Algiers, a Whispering Sons, az I Hate My Village, Bosse, a Leoniden, a Carnival Youth, The Ringo Jets, Hearts Hearts. Természetesen a hip-hop/rap stílusú fellépők sosem maradhatnak ki a programból, idén vendégünk lesz az olasz Coma Cose, a francia Hippocampe Fou és Lord Esperanza, a belga L’Or du Commun és az izraeli Lucille Crew.

Énekesnők is érkeznek a színpadra, velünk lesz Sophie Hunger, Naaz, Celeste Buckingham és Cheap Tobacco is, de elektronikus zenei előadókból sem lesz hiány, hiszen láthatjuk Ivan Dorn-t, a Rendez-Vous-t, a koreai Idiotape-et vagy a Satellites-t. Idén több hazai zenekar került be a programba, lesz Mörk, Esti Kornél, Belau, és Mongooz and the Magnet koncert is.

Petőfi Rádió – Telekom VOLT Színpad

Jelmondatunk idén: régi név, új tartalom, hiszen a korábban kimondottan a hazai fellépőknek dedikált színpad műsorát ebben az évben első alkalommal külföldi előadók is színesítik. Ráadásként pedig kicsit átvariáltuk a programsávokat, így az adott nap utolsó fellépői 23:30-kor állnak színpadra, megadva a lehetőséget a fesztiválozóknak, hogy még éjfél után is élőzenére bulizzanak. A világzenei színpad megszűnésére való tekintettel a műfajt két remek izraeli együttes, a The Angelcy, valamint a különös életúttal bíró Gili Yalo képviseli majd, míg a hazai vonalat az Úzgin Űver erősíti. A hip-hop műfaj kedvelőinek figyelmébe ajánljuk a francia L’entourloop-ot, az angol Cosha-t – utóbbi egyébként a Nagyszínpadon is vendégszerepel Mura Masa társaságában –, valamint a belga származású, old school hip-hop-ot játszó Blackwave.-et. Akikhez a popzene áll közelebb, ne hagyják ki a francia-angol Shake Shake Go és az ausztrál Stella Donnelly koncertjét. A rockosabb vonalat ezúttal a francia The Inspector Cluzo, a holland DeWolff, az amerikai Gold Star, valamint az angol Wild Front képviseli. A folk-rock kedvelőknek ajánljuk továbbá Charlie Winston-t, a Dylanből, Tom Waitsből, Jacques Brelből összegyúrt hobót egyenesen Nagy-Britanniából, valamint a párizsi Gunwood-ot. Külön ínyencségnek ígérkezik Phum Viphurit, thaiföldi énekes-dalszerző fellépése, akárcsak az ízig-francia zenét jásztó Juniore koncertje. A színpad egyik legnagyobb színfoltja minden bizonnyal a több milliós nézettséggel bíró, óvónőből rapperé avanzsált, majd a Vouge címlapján pózoló ukrán hölgy, Alyona Alyona lesz.
Idén igyekeztünk még tovább színesíteni a hazai fellépők listáját, így a programban helyet kapott a REDRED, a Platon Karataev, Sena, és a Psycho Mutants, de velünk tart az Anima Sound System, a Fran Palermo, az Ivan & The Parazol és a Cloud 9+ is. Továbbra is fellépési lehetőséget biztosítunk a NAGY-SZÍN-PAD! 2019 tehetségmutató jelöltjeinek, és a hagyományokhoz híven idén is Müller Péter Sziámi AndFriends és vendégük, a Romano Drom közös bulijával zárjuk a fesztivált.

Global Village

A program minden délután három órától egy rádzsásztáni nomád cirkusz, a Circus Raj produkciójával indul, utána pedig irány a sátor, ahol áll a bál! Egy közösség életében a bál lehetőséget adott az ismerkedésre, az összekapaszkodásra, ezért, ha részesei szeretnétek lenni a Szigetlakók önfeledt mulatozásának, minden délután várunk benneteket a Szitizen Nemzetközi Folk Bálba! Mivel hiszünk abban, hogy a sokszínűség erősebbé tesz, minden nap más ország zenekara diktálja a tempót. Ukrajnával kezdünk, majd Ciprusra utazunk, aztán a következő napon egy szlovákiai klezmer banda húzza a talpalávalót. Másnap egy ugrással Franciaországba megyünk, hogy azután a szerb tambura ritmusára táncoljuk a kólót, ezt követően oláh cigány tánccal folytatjuk, majd pedig az ördögi gyorsaságú olasz tarantellával zárjuk a hetet.

A koncertprogramot az európai sokszínűség jegyében állították össze a szervezők, amelyet dél-amerikai, afrikai, ázsiai bandák egészítenek ki. A palettán helyet kaptak nemzetközileg ismert és elismert zenekarok, valamint feltörekvő tehetségek is. Az est három részből áll: először két koncert lesz hallható a sátorban, amelyet egy a tábortűz melletti örömzenélés követ, amelybe a közönség is bekapcsolódhat, majd ezt követően jön a fő koncert ismét a sátorban, melyet egy DJ szett követ a napi program zárásaként.

A balkáni zene sokszínűségére épülő hangzást olyan zenekarok képviselik, mint a lengyel Dikanda, a finn Jaakko Laitinen & Väärä Raha, a világpolgár Branko Galoić & Skakavac Orkestar, a francia Aälma Dili és a magyar Besh o droM. Zenei olvasztótégelyként olyan bandákat mutatunk be, ahol a tagok más-más országból, más-más zenei hagyományokkal érkeznek, hogy egy közös hangzást hozzanak létre. Ilyen zenekarok a The Turbans, Ezza, a Violons Barbares és a Fanfara Station. A San Salvador visszanyúl az okszitán zenei gyökerekig, az orosz Dobranotch pedig büszkén képviseli a klezmert. A magyar zenei szcénát két zenei projekt képviseli, a Zoord feat. Szokolay Dongó Balázs & Mogyoró Kornél, illetve a Cimbalom Brothers.

Az esti fő attrakcióknál a Puerto Candelaria Kolumbiából érkezik, a Banda Morisca Spanyolországból jön arab-andalúz fúziós zenéjével, de fellép nálunk Lajkó Félix és zenekara is. Nagy várakozások előzik meg Luca Bassanese Goran Bregović, Manu Chao és a commedia dell’arte által inspirált produkcióját. Igazi zenei csemege a Beninből érkező B.I.M., akik trip-hop, pop-rock zenéjüket a vudu hagyományokra és a benini népzenére építik. Izraelből érkezik a Quarter to Africa (Q2A), amely afro-arab groove ritmusaival egy külön világot teremt.

A külön-külön is nagy rajongótábort magának tudható Parno Graszt és Bohemian Betyars 2017-ben indult el egy közös úton. Produkciójukat különlegessé teszi egyrészt a speed-folkos, freak-punkos, mindig vidám, energikus hangzás, valamint a cigány hagyományokat őszintén tolmácsoló lüktető dallamvilág.

A tavalyi év nagy felfedezettje, a dél-afrikai BCUC (Bantu Continua Uhuru Consciousness) újra eljön a Szigetre, energikus zenéjük ismét felrobbantja a színpadot, ezt semmiképpen se hagyjátok ki!
Ha van még a lábatokban boogie, akkor maradjatok, hiszen minden este DJ-szett vár benneteket, hajnali négy óráig. Estéről-estére a kolumbiai DJ KillaBeatMaker, a ciprusi DJ Koulla P. Katsikoronou és DJ Kraouu, a belga DJ Gaetano, a breton DJ Wonderbraz, a francia DJ JetLag, az olasz producer és DJ, Ghiaccioli e Branzini és a svájci DJ Mambo Chick is bakelitlemezeivel áll a keverőpult mögé.

Hungarikum falu

A Hungarikum falu idén újra a Szigetre varázsolja a magyar vidéket, hogy a fesztiválra érkező külföldieknek ízelítőül szolgálhassunk magyar hagyományból, virtusból, ételből-italból. A szentendrei Skanzen kiállítási sátrát hozza a Szigetre, ahol a Szigetlakók a magyar hagyományokból, kézműves mesterségekből kaphatnak ízelítőt, kipróbálhatják a Skanzen népi játékparkjának különleges játékait, és magyar táncokkal ismerkedhetnek a délutáni tánctanításokon. Esténként aztán a táncházban ki-ki úgy járhatja, ahogy délután tanulta. A talpalávalót a magyar népzenét játszó zenekarok legjava húzza majd, a Hungarikum falunak helyet adó különleges, fából ácsolt sokszögletű csűrben, ahol a mulatság hevében ki tudja, hány életre szóló szerelem szövődik majd idén is.

One Love – Afro-Latin-Reggae Falu

A Sziget egyik leghangulatosabb és legautentikusabb programhelyszíne idén még inkább kapcsolódik a Szeretet Forradalmához. Napközben a One Love One Hour programunk keretében az esti nagyszínpados Love Revolution Special tematikáját követő beszélgetések zajlanak, ahol többek közt Jane Goodall-t is vendégül látjuk majd. A már megszokott napközbeni tánc workshopokat idén is folytatjuk, a jóga mellett salsa, samba, hastánc, afro-karibi és afrotáncok váltják egymást minden nap, és természetesen a népszerű afro dobolás sem maradhat el. A tavaly nagy sikerrel debütáló Colors Of Love programunk is folytatódik. Idén szeretnénk egy még nagyobb képet elkészíteni a közönséggel együtt. Idei újdonság, hogy minden nap Malembe Afro Vibe interaktív afro-party programmal hangoljuk a közönséget az esti koncertre. Sokszínű programunkat tovább fűszerezik az Archibald Caramantran társulat óriásbábjainak előadásai, valamint az Ubuhle be Afrika dél-afrikai hagyományőrző produkció zenés-táncos bemutatói és workshopjai. Velünk tart többek között Junior Kelly & Jahbar I /w The Fireman Crew, akik rocksteady és roots reggae ütemeket hoznak egyenesen Jamaikából, Awa Fall, szenegáli-olasz reggae énekesnő, Stevo Atambire & The Mabon Dawud Republic afro-beat ritmusaikkal Ghánából, de visszatér színpadunkra Ausztriából a Bassrunner Soundystem is, a hazai frontot pedig az idén 20 éves RE-G zenekar, és G-Ras & Brigadiers erősíti.

Magyar Zene Háza – Klasszikus, Opera és Jazz Színpad

Ha mindig is untad az iskolai zeneórákat, ez a te helyed; ha pedig imádtad, úgyis el fogsz jönni hozzánk… A színpad programját ezúttal is mindennap kórusok nyitják. Bemutatkozik a SUPERAR program, mely hátrányos helyzetű gyerekek számára biztosít ingyenes zenei oktatást, de vendégünk lesz a berlini Walhalla zum Seidlwirt, az Octovoice Énekegyüttes, az idén tízéves Kayamar Vorti Virgo Kamarakórus, valamint a szintén tízesztendős, öt nemzetközi díjjal büszkélkedő jazz-acapella együttes, a Jazzation is. Nagy örömünkre szolgál, hogy idén két napra újra színpadunkon köszönthetjük a 2017-es évközönségkedvencét, a pécsi VoiSingers énekegyüttest.

A fesztivál hét napján hat órától bárki részese lehet az előadásoknak: a Magyar Zene Háza interaktív programja mellett a látogatók karmesterként is kipróbálhatják magukat a Sziget Symphony Orchestra és Dobszay Péter karmester segítségével. A Conduct me! program keretein belül a kifejezetten a Szigetre összeállt, fiatal szimfonikus zenekar idén is a huszonéves, lendületes karmester, Dobszay Péter vezetésével ad három koncertet. A német KLARO! legutóbbi lemezének anyagát, a szaxofonos Karolina Strassmayer szerzeményét, az Of Mystery & Beauty-t hozza, a kísérletező kedvű francia Festen csoport pedig Inside Stanley Kubrick című friss albumát mutatja be. A Bubnó Tamás alapította Szent Efrém Férfikar Wings című műsora kalandozás a világ szakrális zenéi között, az idei operaprodukciót pedig a Philipp György vezette, hivatásos énekesekből álló á la c’ARTe kamarakórus, kreatív gondolkodó együttes szolgáltatja.

Immár harmadik éve mozizunk is: a CineConcertekre a francia Radiomentale két produkciója érkezik Hitchcock-filmekkel, míg egy másik estére a szintén francia NFL3 improvizációs hangszeres csoport hoz filmet. Zongorakísérettel láthatunk válogatást Hayao Miyazaki rajzfilmjeiből, amelyek zeneszerzője Joe Hisaishi, három estén pedig közel százéves magyar mozgóképeket vetítünk a Nemzeti Filmarchívum jóvoltából az ismert zeneszerző-zongorista, Darvas Ferenc és fia, Darvas Kristóf kíséretével.

Szokáspkhoz híven éjfélkor jazzkoncertek: érkezik Sárik Péter zongorista triójával és Berki Tamás énekessel, a Loop Doctors (Romhányi Áron és Szendőfi Péter) legutóbbi, negyedik lemezével, a Frontier Science-szel és VJ-vel. A szegedi rézfúvós csapat, a SunCity Brass könnyűzenei slágereket hoz klasszikus köntösben, de vendégünk lesz az idei Jazz Showcase győztese, a Nagy Emma Quintet is. Visszatér hozzánk Temesvárról a két éve nagy sikert aratott JazzyBIT, továbbá bemutatkozik a fiatal, improvizációt kedvelő francia-szíriai zeneszerző-fuvolista-énekesnő, Naïssam Jalal és együttese, a Rhythms of Resistance.

Tribute Színpad

A hagyományoknak megfelelően idén is lesz Tribute színpad, ráadásul új helyszínen, a Borfaluban. Ezúttal olyan klasszikus zenekarok és előadók slágerei elevenednek meg, mint Bryan Adams, a The Doors, David Bowie, a ZZ Top, a Nirvana, Bon Jovi, a Rage Against The Machine, a Mumford & Sons, a Hungária vagy éppen az ABBA és a Queen.

Sláger FM Színpad 

A nagy sikerre való tekintettel 2019-ben is tovább „dübörög a ház”. Minden nap éjféltől a 90-es évek emblematikus hazai fellépői hódítják meg a színpadot és a nézők szívét. Együtt énekelhetjük a Pa-dö-dő, az Animal Cannibals, Sipos F. Tamás, Krisz Rudi, a Kozmix, a Shygys, az UFO, a Groovehouse, a Bon-Bon, a Happy Gang, a Desperado, a Fiesta, a Back II Black, a Happy Gang, a V-Tech, a Splash, a Bestiák és Betty Love mindenki által ismert és szeretett slágereit a Sláger FM Színpadon, ahol „az éjjel soha nem érhet véget”. A fellépők közti szünetekben rezidens dj-k ösztönöznek arra, hogy „Gyere, táncolj”, pénteken pedig egész estés NECC Party várja az múlt slágereinek szerelmeseit.

Music Box

A klasszikus ’Singer-Songwriter’ produkciók lelőhelyén a hazai vonalat Pély Barna, Bérczesi Róbert, Hangácsi Márton, Kardos-Horváth János, Fekete Jenő, Járai Márk, Petruska, Barna Margit, Babarci Bulcsú, Redbreast Wilson, Apey, Little G Weevil és I am Soyuz képviseli majd, míg a nemzetközi vonalat Nagy-Britanniából Ruth Anne, Ferris & Sylvester, Miles Goodall és a Cavetown erősíti. Csatlakozik hozzájuk a kanadai Cat Clyde, a dél-afrikai Manny Walters, valamint a holland Jack and the Weatherman is, igazi nemzetközi palettát és feledhetetlen pillanatokat biztosítva a műfaj régi és új kedvelőinek.

Sziget Beach – Cökxpôn Chill Garden

Jól esne egy kis kikapcsolódás két buli között? Szeretnéd a pihenőidődet aktívan eltölteni a Szigeten? Nyugis helyre vágysz, ahol gondtalanul beszélgethetsz a barátaiddal? Látogass el a Sziget Beach – Cökxpôn Chill Garden panorámás folyópartjára, ahol színes, óriás csillag-dekorációk és árnyas tölgyfák hűsítő lombjai alatt, színpompás fényekkel és mámoros illatokkal elvarázsolt chill-out kertben, párnákon heverészhetsz chai teát szürcsölgetve, vagy éppen puha szőnyegen táncolhatsz a felkelő nap sugaraiban. A Cökxpôn Chill Gardenben számos rekreációs program segíti a testi-lelki felfrissülést, hogy a buliforgatag közepette is megtarthasd a lelki békédet. A már tradicionális délutáni jóga mellett különböző tánc-, kézműves- és zsonglőrtanfolyamon vehetsz részt, feltöltődhetsz energiával a Pránanadi sátorban, az agytorna kedvelői számára pedig izgalmas logikai játékokkal készül a Játszóház Projekt. Ha az önismeret útját járod éppen, de valami mozgásra vágysz, akkor látogass el a Táncterápia workshopra! Ha valami extrémebbre vágysz, egészen egyedülálló módon, a halál átgondolásával kerülhetsz közelebb saját értékeidhez, vágyaidhoz, félelmeidhez, ehhez keresd a Halál kávéház: Jelentés a komfortzónán túlról programunkat.
A pszichedelikus és ambient zenei műsorokat esténként modern, hip-hop, orientális táncelőadások és tűzzsonglőrök kísérik. Az élő zenei műsorok kiemelt fellépője idén, a pszichedelikus bulikból jól ismert Sorian, aki Barcelonából látogat el hozzánk, hogy új albumát bemutassa. Sorian a tengerparti nyár könnyedségét hozza el nekünk, ami egyet jelent a csípőt ringató ritmusokkal, keleti dallamvilággal fűszerezve. Symbolico egy spirituális zenei utazásra invitál minket, melyben a természet hangjait köti össze az elektronikával úgy, hogy a helyszínen kifeszített színes csillagok között bulizók egy fantasztikus űrutazáson vehetnek részt. Délelőtt és koradélután a hazai underground színtér alappillérei, a Tilos Rádió DJ-i nyújtanak színes élményt mind a stílus, mind a hangulat terén eklektikus és eredeti válogatásaikkal.
A Cökxpôn Chill Garden a Sziget egyedülálló non-stop programhelyszíne, melynek alkotói végigkísérik a fesztiválozókat az ébredezés pillanatától a napsütötte délutánon át a holdfényes éjszakáig, igazi közösségi élménnyé varázsolva az együtt eltöltött időt.

Lightstage

Idén is az Alternativa Kemping bejáratánál épül fel a Blokk Építésziroda által tervezett Lightstage, mely a koradélutáni órákban várja a közönséget fiatal tehetségek koncertjeivel. Itt lesz többek közt az olasz indie-szcéna bohémje, Francesco De Leo, aki pszichedelikus dream-pop dalokban énekel a külvárosi elidegenedésről, a salentói Lucía Manca stílusos szinti-pop dalaival, mely a ’80-as évek olasz slágereinek hangulatát idézi, az iráni Bowland trip-hopja, mely a brit ambient tradíciót ötvözi perzsa elemekkel, valamint a modenai Her Skin, aki édes-bús, gitárral kísért dalait idén a Szigeten kívül a texasi SXSW Music Fesztiválon is bemutatta. A helyszín a Szitizenek egyik kedvenc rekreációs helye, hiszen a kellemes délutáni koncertek mellett árnyas chill-out zóna, vegán bisztró, olasz étterem és juice bár is segíti a felkészülést az estére.

Nagy Utcaszínház

A Nagy Utcaszínház idei fellépői a Les Commandos Percu ütősökkel operáló csapata, akik formabontó Silence, vagyis Csend című előadásukat mutatják be minden este az utolsó nagyszínpados fellépő után. Előadásuk nyers, testközeli, ősi érzékeinkre és félelmeinkre kiélezett hatásokat ígér, dobokkal és tűzzel – mind a színpadon, mind a közönség soraiban. 360 fokos élmény, rendezett zűrzavar, zene és fény játéka a darab, amit mindenkinek látnia kell!

A darab arra a kérdésre keresi a választ, hogy hogyan építsük újra a világot, amikor minden összedőlt, és nem maradt már semmi körülöttünk? Újrahasznosított hulladékok, folyamatos pörgés és lendületes zene állnak össze egy nagy egységgé, amiben mindenki megtalálja, amire épp vágyik. Minek ennyi technológia körülöttünk, ha lehet testi erőből izzadásig zenélni? Ahogy a történelem során annyiszor, az emberiség ezúttal is a tűzben keresi a választ, de vajon merre vezet minket a tűz? Fémbe öltözött emberek, furcsa formák, éles vonalak nyomulnak a közönség sorai között, miközben erőteljes ritmusok törik meg a csendet, végtelen feszültséget szülve. A káosz és a zene közti határvonal nagyon vékony, és minden dobpergés egyetlencélt szolgál: hogy élvezni tudd a csendet. Mikor a visszaszámlálás véget ér, a színpadi díszlet egy nagy, lángoló vulkánná válik, végtelen energiákat szabadítva fel, az eredmény pedig egy hatalmas tábortűz, amit az immár láncaiktól megszabadult előadókkal táncolhatunk körbe, közösen élvezve a csendet.

Cirque du Sziget

A Cirque du Sziget évek óta töretlen népszerűsége bizonyítja, hogy a fesztivál sokak számára elképzelhetetlen az újcirkuszi előadások nélkül. Idén ismét a különlegességek rajongóinak kedvez a Sziget, hiszen a hazai művészek mellett Kanadából, Etiópiából, Franciaországból, Indiából, Finnországból, Dél-Koreából, Németországból és Argentínából is hívtak fellépőket.

A 900 fő befogadására alkalmas cirkuszi sátor augusztus 8-ától a fesztivál végéig várja nézőit 14:00 órától egészen 23:30-ig.

A sátor műsorát minden nap egy különleges francia csapat, a Cirque Inextremiste előadása nyitja, ahol egy mozgássérült akrobata egy markológép segítségével válik a társulat legerősebb tagjává. Az első, csak etióp művészekből álló cirkusztársulat, a Circus Abyssinia következik a programban, akik egy különleges utazás során az akrobatává válás folyamatát két kisgyerek szemszögéből tárják elénk. Ezt követően két kanadai társulat lélegzetelállító trükkjei biztosítják a feledhetetlen szórakozást. A visszatérő látogatók számára ismerősen csenghet a Cirque Alfonse neve, akik két évvel ezelőtt lenyűgöző és roppant szórakoztató műsorukkal lopták be magukat a fesztiválozók szívébe, és akik ezúttal egy még őrültebb darabbal teszik próbára a nézők nevetőizmait és feszegetik a lehetőségek határait egy rendhagyó templomi szertartás során. Őket a napi program zárásaként egy másik kanadai társulat, a Flip Fabrique Attrape-Moi című előadása követi, mely hat barát történetét meséli el, akik hosszú idő után újra találkoznak.

A sátorban látható darabok közti szünetekben a szabadtéri színpad nyűgözi le a látogatókat vicces, máskor interaktív vagy éppen elgondolkodtató előadásaival. Elsőként öt, mindenre elszánt és roppant hajlékony finn lány, vagyis a Sisus társulata lép a színpadra Mosh Split című darabjával, melynek része egy 10 méter magas szerkezet is. Őket az argentin Papito követi nevetésre csábító műsorával. Velünk tart a vicces német duó, a Spot The Drop, akik lenyűgöző zsonglőrtudásukkal varázsolnak el minket, majd a francia tánccirkusz duó, a Turn Around Boy óriás karika száma következik a színpadon. Őket egy igazi kulturális csemegének számító koreai előadás követi, mely tradicionális zenével kísérve a városi élet sajátosságaira fókuszál. A BONGnJOULE elgondolkodtató darabját követően egy igazi akrobatikus műsorszámot láthatnak a nézők a MallakhambIndia előadásában, mely az ősi sport, a birkózás és a légi jóga elemeit ötvözi, és mely csak igen ritkán látható India határain kívül. Mint minden évben, a szabadtéri színpad programját ezúttal is tűzzsonglőr show zárja minden nap. Idén a nemzetközi zsonglőrökből verbuválódott társaság egy különleges műsorral készül: a pár éve tragikus hirtelenséggel elhunyt magyar tűzzsonglőr társukra, Farkas Lindára emlékeznek.

Színház- és Táncsátor presented by ELLE

A helyszín fellépői a világ négy kontinenséről érkeznek – Dél-Amerika, Ausztrália, Ázsia és Európa válogatott társulatai hozzák el a kortárstánc legjavát a helyszín színpadaira, sokszor az újcirkusz és a képzőművészeti installáció műfajába is kikacsintva. A program – ahogy eddig is megszokhattuk – a nemzetközi társulatok mellett a hazai művészekre is fókuszál, a nagy hírnévnek örvendő táncosok mellett pedig feltörekvő tehetségek is színpadra lépnek.

A nap közös frissítő tánccal kezdődik Nagy Csilla vezetésével. A sátorban az első estén az itthon már ismert alkotók, Guy Nader és Maria Campos fantasztikus, a test fizikalitását központba helyező koreográfiáját láthatjuk majd. A kanadai Cas Public társulat 9 című darabja egyszerre megható és elgondolkodtató, hiszen egy hallássérült táncossal dolgozik együtt, párhuzamot vonva Beethoven zenéje és a kortárstánc között. Marco Layera rendezésében olyan chilei kiskorú lányok állnak színpadra és mesélik el saját történetüket, akik a családon belüli erőszak, az iskolai megfélemlítés (bullying) és kiközösítés áldozataivá váltak. A Svédországból érkező hat fantasztikus női táncos Juck című koreográfiája a kortárstánc és az urban dance határán mozog. Az előadók iskolai egyenruhába öltözve oszlatják el sorban az ideákat, melyek arról szólnak, milyennek is kéne lenniük a lányoknak.
Szintén a sátorban lesz látható a Trafó Kortárs Művészetek Házában bemutatott, Az ügy című kórus-látványszínház produkció, mely Halas Dóra – Nagy Fruzsina és a Soharóza kórusának közös munkája, mely Kodály Zoltán etűdjeire építve a nagyvárosi hivatalok mindennapjait mutatja be ironikus formában, az ügyfelek érdekei és a hivatali rend ellentmondásaira fókuszálva. A francia Clément Dazin társulat Humanoptère című előadásában a hét zsonglőr-táncos hihetetlen ügyességgel táncoltat megannyi labdát, a főszerep a látványé, a játékosságé és a zenéé. A Budapest Kortárstánc Iskola jelenlegi és volt hallgatói visszatérő vendégei a helyszínnek, idén három rövid koreográfiájukat láthatja a közönség.

A chilei La Licuadora társulat Ruido című darabja a mindnyájunkat körülvevő zajokat mutatja be táncos formában, miközben próbálja feloldani társadalmunk disszonáns hangzásait. A maláj Orang Orang Drum Theatre darabja a szebb élet és a túlélés reményében délre vándorló ősök történetén keresztül mesél a migránsok helyzetéről, és arról az elszántságról, ami ahhoz szükséges, hogy mindent hátrahagyva nekivágjunk egy kockázatos, veszélyekkel teli útnak.

Ella Rothschild és partnere Izraelből érkeznek a Sziget színpadára, hogy bemutassák ellentmondásokkal teli kapcsolatuk hullámhegyeit és -völgyeit. Az idei fesztivál utolsó napját a sátorban a japán koreográfusok zárják – egy régről ismert, visszatérő vendég, Hiroaki Umeda, a tánc és a multimédiás felületek ötvözésének nagymestere hozza el Median című szólóját, de láthatjuk Yamada Un öt táncosra és öt ember méretű dobozra koreografált darabját is.
A sátor körüli füvön és színpadon az idei évben minden eddiginél színesebb és gazdagabb programmal várják a Szigetre érkezőket. A spanyol Sol Picó és a dél-koreai Elephants Laugh előadásai hazai résztvevők segítségével alkotja újra előadásait – mindkettő a migráció súlyos, bonyolult kérdését próbálja közelebb hozni a látogatókhoz. Az ausztrál Gravity and Other Myths és a katalán Mumusic Circus társulatok valódi fesztiválhangulatot varázsolnak a szabadtéri színpadra látványos, könnyed koreográfiáikkal. A szintén katalán Joan Catalá egy szálfával a vállán mozgatja meg a közönséget, a bolgár Atom Theatre könnyed, leheletfinom játékkal ellensúlyozza a fesztivál forgatagát. Magyarországot Szabó Vera Queendom című produkciója, Juhász Adél László című koreográfiája, az idén 10 éves Duda Éva Társulat előadása, valamint a Budapesten nagy sikerrel játszott Deeper című előadás Szigetre adaptált változata képviseli. Visszatér a színpadra a spanyol HURyCAN társulata, akik ezúttal három fiú és egy lány találkozását és a köztük lévő vonzalom kialakulását táncolják el, de érkezik Elías Aguirre és Chey Jurado is, akik bemutatják különleges koreográfiájukat, melyet a halak mozgása inspirált. A brit Lucy Suggate egy egészen varázslatos utazásra invitálja közönségét, miközben angol népi elemekből és pogány kultúrából építkező koreográfiája során arra keresi a választ, miért is táncolnak az emberek? A francia-koreai GALMAE társulat pedig azt vizsgálja, hogyan változik az egyén mozgása a tömegben, hogyan keressük és definiáljuk saját magunkat és helyünket a világban, illetve hogyan lesz a sok különálló egyénből közösség. Végül, de nem utolsó sorban, ahogy már megszokhattuk és olyan nagyon megszerettük: a Sleeping Beauty Project alvó installációja délutánonként egész héten nyitva áll a részvételre és pihenésre éhes Szigetlakók számára.

Vándor Vurstli

A Karzat Színház múltidéző házi vidámparkja a Vándor Vurstli, a magyar vásári szórakoztatás városligeti hagyományainak őrzője változatlan jókedvvel és varázslatos játékokkal várja a játékos lelkű Szigetelőket a fesztivál mind a hét napján. Felsorakozik számos célbadobó, lövő és találó játékszerkezet, amik együttesen biztosítják a jelenlevő úri közönség szórakoztatását.
Bűvész, bábszínház, jósok és jövendőmondók, zsonglőrök, artisták és mindezek megkoronázásaképpen Németország legkisebb óriáskereke várja már megszokott helyén a lelkes törzsvendégeket és a csodálkozó újoncokat.
A régi jó vurstli deszkakerítése marad, de belülre nemzetközi mutatványosok egész sora települ, hogy a vásári mulatság még teljesebb lehessen. Velünk lesz egész héten a francia Collectif La Méandre Avion Papier című lakókocsiba rejtett mozija, a katalán The Strange Travel of Mr Tonet lírai szépségű, egyedi kivitelezésű játékarzenáljával, de a szerencsések láthatják Shakespeare remekeit is egészen kicsiben az ugyancsak katalán Micro-Shakespeare tolmácsolásában. A vurstli színpadán Sarkadi Bence, a Di Filippo Marionett és a The Gipsy Marionettist, valamint bábjaik adják egymásnak a világot jelentő deszkákat. Akinek ennyi varázslat se lenne elég, annak a vurstli már-már házi művészének számító Balázs Bűvészshowját ajánljuk minden délután. Csak tessék, csak tessék, csak közelebb és közelebb!

Sétáló utcaszínházak

Ebben az évben is sok-sok meglepő produkció bukkan fel a Szigeten, gyakran olyan helyeken és időben, amikor a legkevésbé számítunk rájuk. Előfordulhat, hogy egy modernkori törzsi rituálé közepén találjuk magunkat, vagy éppen egy fergeteges mobil partiban, máskor pedig óriásbábok hívnak mindenkit képzeletbeli utazásra.

A szabadság utáni vágy, az utazás élményének szimbóluma az a 4 méter magas és 6 méter hosszú, fából készült teve, amelyik a francia Paris Benares társulattal érkezik a Szigetre. Az óriási báb irányítását 4 jól képzett „tevehajcsár” és több önkéntes közösen végzik. Hasonlóan lenyűgöző lények azok a kihaltnak vélt dodókacsák is, akik a szintén francia Ekart társulat két bátor szafari-kutatójának hátasaként barangolják be a fesztivált. A hatalmas csőrű és csavaros észjárású állatok nem könnyítik meg az őket meglovagoló felfedezők dolgát – mindenbe beleütik a csőrüket, mindent meg akarnak tudni a Szigetet lakó furcsa törzsek életéről. S ha már a törzseknél tartunk, Mexikóból érkeznek a Foco alAire társulat tagjai, akik azt állítják: törzsek ma is léteznek, mindenhol és minden társadalomban felfedezhetők törzsi hagyományok, igaz, sokszor rejtett vagy rejtőzködő formában. Ők maguk is egy ilyen csoportosulás, akik színészi játékukkal képesek tapinthatóvá tenni a mai kor elidegenedett embere és a digitális társadalom furcsaságai mellett a bennünk élő ősi, törzsi ösztönöket. A fejükön hordott ipari lámpaburákból mozdulatlan maszkok merednek ránk, miközben arcukon a legfontosabb érzések szokatlan és talán kényelmetlen őszinteséggel jelennek meg. Tőlünk, nézőktől pedig azt várják, hogy csatlakozzunk táncukhoz.

A Compagnie les Bras Cassés két francia művészéről nehéz eldönteni, hogy kik is valójában: postások, vidéki zsaruk, vagy épp vásári komédiások – mindez a helyzettől függ. Motorizált recsegő hangú járgányon utazva cirkálnak a Szigeten, hogy aztán imádnivaló stílusban vonjanak kérdőre, zavarjanak, zaklassanak, de persze leginkább szórakoztassanak mindenkit, aki útjukba akad.
Idén három őrületes mobil parti is gondoskodik majd a folyamatos utcai rendbontásról. Az első a nehéztüzérség kategóriájába tartozik: a Mission Delírium 20 tagú kaliforniai fúvós marching bandje garantáltan leviszi a hajadat. A második a steampunk jelmezekben táncoló, afro-latin ritmusokkal operáló, 18 tagú Sound de Secá, akik Spanyolországból érkeznek. A harmadik vendég pedig Mister Piano (Dennis Volk), akit két éve már láthattunk a Szigeten, és aki ismét a tábortűz melletti közös éneklések hangulatát hozza el a fesztiválra, igaz nem egy gitárral, hanem egy kerekeken tovagördülő zongora és utánozhatatlan előadói stílusa segítségével.

Élőszobor Bajnokság

Folytatódik az Élőszobor bajnokság! Az élő mozdulatlanság művészete idén is színesíti a fesztivál programját. Idén második alkalommal hívjuk meg ezen művészeti ág előadóit egy nyílt felhívás keretében. A világ minden tájáról érkező jelentkezések közül májusban a 12 legjobb produkció kerül kiválasztásra, akik a fesztivál 6 napja alatt mutatkoznak be délután fél öt és nyolc óra között a Színház- és Tánc helyszín melletti úton. A szervezésben a holland a World Living Statues Festival, vagyis az Élőszobor világbajnokság a szakmai partnerünk, akik a zsűrizésben is fontos szerepet vállalnak két másik európai élőszobor fesztivál szervezői mellett. A Szigeten nyertes produkció a pénzjutalom mellett részt vehet az idei hollandiai világbajnokságon is.

FullDome presented by Marie Claire

Sötétedéstől hajnalig egy egészen különleges élményben lehet részük azoknak a fesztiválozóknak, akik két buli között, vagy éppen az este zárásaként ellátogatnak legújabb programhelyszínhez, az Ukrajnából érkező FullDome-hoz. Ez egy olyan félgömb alakú sátor, ami alatt a Szitizenek babzsákokon heverészve vehetnek részt egy különleges utazáson, melyet a 360 fokos virtuális valóság nyújtotta élmény kínál. A kupola falain belül átléphetünk egy másik valóságba, ahol a vizuális élményeké, a pihenésé és a feltöltődésé a főszerep. Az építmény különleges látványt fog nyújtani kívülről is, hiszen átlátszó falainak köszönhetően a kint tartózkodók is gyönyörködhetnek a látványban.

Luminárium – Daedalum

A Luminárium nem számít újdonságnak a Szigeten, de az angliai Architects of Air minden évben újabb csodavilággal örvendezteti meg a fesztivállátogatókat, ráadásul idei épületük, a Daedalum nálunk debütál, így még különlegesebb csemegének ígérkezik. A Daedalum nevét a Dédaluszról, Ikarusz apjáról kapta, aki a minószi labirintus építésze volt. Maga az épület egy 19 tojás formájú kupolából álló labirintus. Bent bolyongva a látogatók két egyedi, csak ebben az épületben látható részletet figyelhetnek meg. Az egyik egy csodálatos szivárványszínű fa, a másik pedig egy tágas, a római Pantheon által ihletett különleges terem.

Sátor Határok Nélkül

A programhelyszín immár negyedik éve, idén először a Global Village szomszédságában tűzi büszkén zászlajára, hogy a sokszínűség ereje bármire képes.2019-ben minden eddiginél több szervezet együttműködésének eredményeként valósul meg a sátor programja. Az összefogás célja, hogy megmutassuk, mennyire színes és változatos a világunk, mennyire fontos foglalkoznunk az emberi jogokkal a hétköznapok során, de szó lesz arról is, hogy miként lehet élni menekülttáborokban, és hogyan tudnak azok a szerencsés helyzetben élők segíteni, akiknek nem kell kényszerből elszakadniuk szülőföldjüktől vagy nem kell elnyomott kisebbségként élniük hazájukban. A helyszín programjai továbbra is a migráció, az interkulturalitás és a kulturális sokszínűség kérdéseit járják körül.
A párizsi Nemzeti Bevándorlástörténeti Múzeum idén a Párizs – London, A zene vándorlása (1962-1989) című nagyszabású tárlatához kapcsolódó kiállítással és programokkal érkezik, bemutatva mekkora szerepe volt a két világváros zenei szcénájának a függetlenség és a szabadság védelmezésében, valamint a rasszizmus elleni küzdelemben. Fanzin készítő workshop dolgozza fel a Rock Against Racism mozgalmat. Jean-Paul Mehansio elefántcsontparti táncos is újra megmozgat mindenkit, és egy működő scopitone segítségével még egy zenei időutazásban is részünk lehet.
A Living together kezdeményezés a Terre des hommes svájci szervezettel és Rania Ali, fiatal szír származású újságíróval együtt lehetőséget kínál fiatalok számára, hogy szabadon fejezhessék ki véleményüket a különböző származású, hátterű vagy kultúrájú emberekkel való együttélésről. A fesztivál alatt a jelenlévő önkéntes fiatalokkal közösen elkészített filmekkel és beszélgetésekkel dokumentálják majd ennek az együttélésnek a kihívásait és szépségeit.

A Causa Creations csapata Empathy Games címmel – a tőlük megszokott politikai és társadalmi felütést nem elhagyva – idén a Play: Vienna és a Zamspielen csoporttal társulva az emberek közti kapcsolatokra fókuszálnak, az együttérzés megtapasztalása és kifejezése, valamint a tetteken keresztüli kommunikáció tanulása által ösztönöznek közös játékra. A megszokottól eltérően idén nem csak online, hanem offline játékokkal is készülnek.

Az UNICEF Magyarország munkatársai a gyermekek jogaival kapcsolatos interaktív workshopokat tartanak, és bemutatkozik a Rajtad áll a jövőd! – Egy generáció korlátok nélkül programjuk is, mely idén télen életre hívta többek között néhány cigány származású fiatal kirekesztés ellen indított népszerű online kampányát is.

Ahogyan az UNICEF Magyarország, úgy a programhelyszín egyik új résztvevője, az UNHCR Magyarország is vendégül lát néhány hazánkban élő, menekült háttérrel rendelkező fiatalt, akik személyesen számolnak be tapasztalataikról, nehézségeikről. A helyszínt meglátogatja jószolgálati nagykövetük, Emi Mahmoud is, de minden napra szerveznek a migráció kérdéseit feldolgozó filmklubot, miközben virtuális eszközökkel mutatják be a menekülttáborok valóságát.
Másik új partnerünk az amerikai egyesült államokbeli Shared Studios egy igen különleges élményt nyújt a Szitizenek számára. Céljuk, hogy élő emberi kapcsolatokat hozzanak létre azok között, akik egyébként nem tudnának találkozni. Lehetőséget adnak az embereknek, hogy elmondhassák saját történetüket, felfedezzék az emberi tapasztalatok sokféleségét, és a távolság, a kulturális valamint társadalmi különbségek ellenére kapcsolódjanak egymáshoz, beszéljenek egymással, táncoljanak, játsszanak vagy étkezzenek együtt, mintha mindannyian egy szobában lennének. A Szigeten felállított különleges Sziget Portál társai jelenleg 20 másik országban, több mint 40 helyszínen vannak jelen világszerte. A Portálok közt létrejövő élő kapcsolat a valódi embereket köti össze, akárcsak közösségüket a világgal.

A programhelyszínhez más civil szervezetek és művészek is csatlakoznak egy-egy esemény erejéig, így a legkülönfélébb tapasztalatokon, egyéni és közösségi sorsokon keresztül szólhatunk az elszakadásról, beilleszkedésről, otthonról, elfogadásról és a sokszínűségről.

Múzeumi Negyed presented by Fidelio

A 2008-ban létrehozott Múzeumi Negyed a legnagyobb és legérdekesebb budapesti és magyarországi múzeumok interaktív bemutatkozásának helyszíne, egy kulturális és művészeti találkozóhely.

Az idén kitelepülő intézmények: Aquincumi Múzeum, Iparművészeti Múzeum, Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, Magyar Nemzeti Múzeum, Mai Manó Ház, Magyar Természettudományi Múzeum, a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ.

A múzeumok kihelyezett programokkal, játékokkal várják azokat a fesztiválozókat, akik a lazítás mellett történelmi, művészeti ismereteiket is szeretnék bővíteni, valamint augusztusban a résztvevő múzeumok aktuális kiállításai kedvezményes, félárú jeggyel látogathatók a sértetlen Sziget, valamint CITYPASS karszalaggal érkezőknek.

Tiny Bauhaus – 100 éves a Bauhaus

A Német Turisztikai Hivatal egy 3D nyomtatóval készített „Bauhaus” házzal várja a látogatókat. Itt tehet egy virtuális látogatást a Bauhaus Iskola alapítója, Walter Gropius szobájában! A VR szemüveg alkalmazásával megélhetik a látogatók a Bauhaus kezdetét, a modernista stílus első egységes kompozícióját, Gropius dolgozószobáját. E technika segítségével virtuálisan besétálhat az eredetivel azonosan berendezett szobába, szétnézhet és átélheti a „Bauhaus-élményt“.
Várja Önt az „Úticél Németország”.

Ji Csing Labirintus

Az Élőkép Színház nyolcszögletű labirintusában az ősi kínai javaskönyv, a Ji Csing, azaz a Változások könyvének üzenetei kelnek életre. A látogatók nyolcasával lépnek be a labirintusba, a bejáratnál – életük aktuális kérdésére fókuszálva – egy nyolcszögletű kerék segítségével kipörgetik maguknak azt a két jelet, melyeket a labirintusban bolyongva, az azoknak megfelelő szereplőkkel interakcióba lépve tudnak önmagukra vonatkoztatni és megfejteni. A labirintus idén hat napon keresztül várja látogatóit 12.00 – 24.00 óra között. Kapuzárás 23.00-kor.

GameLandHub presented by Marie Claire

Öt helyszín egyben, ez nem lehet más, csak a GameLandHub. Gyere, és próbáld ki a töretlen sikernek örvendő Rubik kockát! Profi versenyzők mutatják meg a rejtetett titkokat – oktatnak, hogy Te is a legjobb “Rubikkockás” lehess, a Rubik’s Brand ARTRADE pedig idén 2 új logikai játékkal lepi meg a Szigetlakókat, nem is beszélve arról, hogy a legjobb résztvevők értékes Rubik’s játékokat nyerhetnek. Az egyre népszerűbbnek számító darts oktatások és versenyek is visszatérnek a Szigetre hat profi versenygéppel, valamint a Budapesti Darts Szövetség bajnokaival. A Parti Társasjátékok részlegén a Gémklub játékmesterei újdonságokkal is várják a Szigetlakókat, ilyen például a Planet- Egy éledő világ a tenyeredben, de a régi kedvencek is itt lesznek. Ügyességi, gyorsasági játékok, mint a Dobble, a Cortex, a Robbanó cicák, valamint a sokak által szeretett asszociációs játékok, pl. a Dixit, vagy a Lépten-nyomon: Amszterdam is csak rád vár. A párokat Quarto és Quoridor Gianttel, a baráti társaságokat titkos szereplős (pl.:Avalon), illetve kooperatív játékokkal (pl.:The Mind-Érezz rá!) várjuk. Több az „Év játéka” díjat nyert játékot is kipróbálhatnak a sátorba látogatók a Dixit mellett, ilyen például az Azul és a Kindomino. Ha pedig mindez nem lenne elég, a Szigetlakók figyelmébe ajánljuk Dobble versenyünket is, ahol minden győztes garantált ajándékban részesül.
Nem maradhat ki a játékok a közül a póker sem, melyet mind imádunk. Folyamatos oktatás és izgalmas versenyek várnak!

Végül, de nem utolsó sorban a PS4 + XBOX digitális játékok több konzollal idén is sok egyéni és páros játékot biztosítanak a számtalan népszerű digitális játékban. A programhelyszín minden nap 12:00-tól 20:00 óráig várja a játszani vágyókat.

Sakksátor

Régi álmod, hogy személyesen találkozhass Polgár Judittal? Idén sikerrel járhatsz, ugyanis most debütál a Sziget Sakksátor és Polgár Judit Világ Sakkfesztiváljának együttműködése. A Sziget Sakksátor és a Világ Sakkfesztivál jelszava: Chess Connects Us, azaz a sakk összeköt mindenkit. A sátorban partibemutató elemzésekkel egybekötött oktatások segítségével mindenkiből egy kicsit jobb játékos válhat, ráadásul lehetőség nyílik megmérkőzni nemzetközi sakk nagymesterekkel szimultánokban, de lesznek versenyek is, ahol feladványfejtésben és villámsakkban is összemérhetik erejüket az odalátogatók. Idén először Magyarország Halhatatlan Sportolóival, köztük Polgár Judittal, lesz beszélgetés több nyelven a sportról, illetve annak sakkal való kapcsolatáról, továbbá fellép a chilei Juga sakkról szóló dalaival.

Idén ismét közös sátorban lesz megtalálható a Nemzeti Filmalap és TEDxBudapest programja:

#CinemaHungary – #MoziASzigeten

A legfrissebb magyar sikerfilmekkel, a nemzetközi filmfesztiválok kedvenceivel, kultfilmekkel, felújított klasszikusokkal, és némafilmekkel, idén új helyszínen, de továbbra is pattogatott kukoricával várja a nézőket augusztusban a #CinemaHungary – #MoziASzigeten.
A Nézzünk magyar filmeket a Szigeten! mottóval a Filmalap és a Sziget közös kezdeményezéseként indított vetítéssorozat immár ötödször tűz műsorra magyar filmeket a #CinemaHungary légkondicionált sátorban. A teltházas előadásokon felbuzdulva a Filmalap idén is mintegy húsz magyar alkotást vetít, a külföldi látogatókra is gondolva angol felirattal és ezúttal új helyszínen, a Színház- és Táncsátor, valamint a Múzeumi Negyed szomszédságában. A #CinemaHungary műsorára tűzi a közelmúlt legnagyobb közönségsikereit. Folytatódik a Filmarchívum Igazgatóság kincseiből válogatott korszakalkotó klasszikus filmek, kultfilmek és animációk bemutatása.

A Filmalap fő céljainak egyike, hogy visszahódítsa a közönséget a magyar filmekre, és felhívja a figyelmet a mozizásra, mint értékes és emlékezetes közösségi élményre.
Augusztusban irány a #CinemaHungary! #nézzmagyarfilmet

TEDxBudapest Salon @ SZIGET – Noise is notenough

TEDxBudapest/TEDxYouth@Budapest szervezői tizedik éve teremtenek platformot olyan tehetséges és tettre kész fiatalok számára, akik a maguk eszközeivel dolgoznak egy jobb világért, mert hisznek abban, hogy aktívan részt kell vennie mindenkinek a saját jövőnk formálásában, és nem elég csak beszélni, hanem tenni is kell az álmainkért.

A TEDx-konferenciákon olyan embereket mutatunk be, akik nagyszerű ötleteikkel, formabontó gondolataikkal, innovatív termékeikkel formálják a jövőt – akiket érdemes felkarolni, akikre érdemes odafigyelni!Az idei Sziget Fesztiválon többek között velük és vendégeikkel találkozhattok. Gyertek a TEDxBudapest Salon sátorhoz, és álmodjatok, gondolkozzatok és alakítsátok velünk a jelent és a jövőt!

Program/tematika: péntek: Words, szombat: Action, vasárnap: Action/Reaction, hétfő: Action/Interaction, kedd: Heroes

Magic Mirror

Mit, sőt mi mindent jelent 2019-ben az LMBTQ-kultúra? Be lehet-e mutatni egységesen azt a sokrétű közösséget, melynek szinte minden tagja máshogyan határozza meg saját identitását? Mi köti össze őket azon túl, hogy nem férnek bele a környező heteronormatív világképbe, és hogyan viszonyulnak ehhez a normarendszerhez? Milyen trendek jelennek meg a queer kultúrában, kik azok az új színpadi szereplők, akik meghatározzák a nemzetközi szcénát, és hogyan lehet hangot adni a magyarországi viszonyoknak, miközben nemzetközi környezetbe ágyazzuk azt?

A Magic Mirror idén is mindenkihez szól: egyrészt azokhoz, akik otthont és „safespace”-t keresnek, másrészt azokhoz, akik szeretnék megmutatni, fontos számukra, hogy megértsék az LMBTQ-közösség sajátosságait, és nem törődnek a megkülönböztetéssel, mert tudják, hogy sokféleségünk ellenére végeredményben mind egyformák vagyunk.

A programhelyszín a lehető legszélesebb skálán igyekszik bemutatni – akár koncerteken, akár filmeken, akár beszélgetéseken keresztül -, mennyire vegyes ez a közösség, tagjai mennyire szerteágazóan ragadják meg másságukat, miközben saját berkeiken belül is határozott küzdőterek bontakoznak ki, és vannak rétegek, különösen a transzneműeké, amelyek továbbra is a kirekesztettség problémájával küzdenek saját közösségükön belül is. Idén külön figyelmet szentelünk nekik a programjaink között.

Az ausztrál Briefs show-ja hét estén át kabaréval, újcirkusszal, tánccal és akrobatikával borítja majd szivárványszínbe a Magic Mirror Spiegeltentjét. Ez azonban nem minden, hiszen a számos díjat nyert műsort a kanadai-amerikai páros, a The Arrow egészíti ki vendégként, hogy különleges szerelmi történetüket akrobatikus formában vigyék színpadra a 11 órai show keretében.

Komoly figyelmet szentelünk idén a nők világának. Velünk lesz az egészen extravagáns fellépéseiről híres feminista alkotócsoport, a Chicks on Speed, és a Magyarországon egyedülálló bátorsággal megszólaló The PinUps, akik az egykori Ludditák tagjaival kiegészülve szemtelenül a képünkbe mondják a világról alkotott véleményüket, míg a szintén magyar Mayberian Sanskülotts inkább keserédes álmodozással simogatja majd szívünket. A francia MADMOIZEL is rendkívül remek példája annak, hogyan álljon ki az ember önmaga identitásáért. A francia wamp csaj synth-wave-be ágyazott rave-vel mutatja meg,hogy a címkék soha nem fedik le azt, amilyenek valójában vagyunk.
És ha már tényleg annyira megfoghatatlanul sokfélék vagyunk, a dél-afrikai FAKA felmutatja annak példáját, hogy a bináris, férfi-nő logika nemi önazonosságunk szempontjából már semmit nem jelent, hiszen lélekben egyszerre vagyunk férfiak is és nők is. E filozófiára rímel az, hogy a FAKA esetében egyértelmű zenei műfajokról sem beszélhetünk. A zenekar eklektikus esztétikát képvisel, és ezen keresztül fejezi ki fekete és queer élettapasztalatot a posztkoloniális Afrika cisz-heteró világában. A bináris ellentétpontozást a Las Bajas Pasiones is elutasítja. A szabad szerelemről, szexről és kirekesztettségről éneklő spanyol electro-rap-queer csapat társadalomkritikája ugyanakkor – legyen bármilyen erős is – nem vonja el a figyelmet az önfeledt bulizásról. Ugyanez mondható el az egészen más gyökerekből táplálkozó török Pride Oriental bulijáról is, ahol a popra és house-ra épülő férfihastánc tart görbe tükröt az elfogadott mintáinknak. És ha már tánc, nemi identitás és nevetés, mindenképp érdemes megemlíteni Lady Dömper és csapata show-ját, amely idén a női előadókat szem előtt tartó pesti Persephone éjszakai bulijába ágyazódik majd.

Idén sem lesz persze hiány popzenéből. A tavaly nagy sikert aratott „Tanga! by Locamente” egyik testvére, a Yass! látogat meg bennünket egyenesen Barcelonából. Az európai együttműködésekben bővelkedő Locamente-ügynökség csapata idén más európai melegbulikat is a bűvkörébe vont, így segítségükkel a Szigetre hozzuk az amszterdami Sweety Darling és a bécsi Astronaughty partysorozatokat is, amelyek drag queenekkel fűszerezett show-műsoron keresztül mutatják be, hol is tartanak manapság a nagy nyugat-európai melegbulik. Idén meghívtuk a szívtipró Laskaart, akinek érzelmes szövegei melodikus, a soul, az R’n’B és az elektronika határán mozgó popzenébe ágyazódnak.
A nyugati világ sokrétűségéből nem hiányozhat persze Budapest sem: Steiner Kristóf és párja, Nimrod Dagan híres-hírhedt Madonna-partyján azonban fellép egy párizsi sztár is, Mister K, akinek egyedi világa a meleg éjszakai élet elmúlt évtizedeinek ikonjait villantja fel egészen új megvilágításban.
Természetesen a berlini szcénáról sem feledkezhetünk meg, hiszen idén ünnepli 10. születésnapját a queer előadókban rendszeresen bővelkedő Krake Fesztivál, amely a Magic Mirrorral együttműködve egész napos, közösen válogatott programmal teremti meg a berlini hangulatot Khan live act-jével, DJ Flush-sal és a Buttons melegbulikból ismert Sunset Motherfucker-rel.

A Sziget Comedy idei programjában többek között látható lesz Daniel-Ryan Spaulding, aki főszereplője volt a „Lampoon Ratko: The Dictator’s Son” című filmnek. Több mint 45 országban lépett fel stand-up humoristaként, és számos TV-műsorban jelent meg. Másnap Scott Capurrót üdvözölhetjük a Comedy színpadán, játszotta Beed Annodue-t a „Star Wars: Episode I – The Phantom Menace”-ben és a meleg fodrászt, Robin Williams „Mrs. Doubtfire” című filmjében. San Francisco-ban született, ahol férjével együtt él. Scott számos televíziós műsorban volt látható minden kontinensen.
A Sziget egyik legváltozatosabb helyszíne ismét helyet ad filmvetítéseknek, kerekasztal-beszélgetéseknek, valamint a legutóbb elképesztő sikert aratott vogue-workshopnak is, melyek segítségével a Magic Mirror délután háromtól egészen hajnalig biztosítja a feledhetetlen szórakozást.

ArtZone

A Sziget Fesztivál egyik legszerethetőbb helyszíne és kulturális oázisa 2019-ben ismét a kreatív és interaktív programok alfája és omegája lesz. A közreműködő művészek, társulatok, alapítványok és művészeti egyetemek száma megközelítőleg húsz, ami már önmagában garancia a színes programpalettára. A nyitvatartás idén is 12:00 és 22:00 óra közé esik, a workshopok 20:00 óráig várják az érdeklődőket.

A Medence Csoport már majdnem két évtizede erősíti a Sziget Fesztivál képző- iparművészeti és építészeti szekcióját, és második alkalommal felelnek az ArtZone kreatív koncepciójáért. A design- és környezetkultúra iránt elkötelezett csapat munkássága nem csak a hazai, hanem a nemzetközi művészeti szcénában is elismertnek számít. A helyszín adottságait – mint a tágas és szellős zöldterület – idén is jól kihasználva 2019-ben még több installációval, participatív alkotással és kiállítással fogadják a workshop-zónába látogatókat. A nemzetközi trendeket követve a fókusz a workshopokon és az installációkon lesz. A fesztivál globális mottója idén is a Love Revolution, amely nem csak a hivatalos sajtóanyagokon, de az ArtZone program kínálatában is megmutatkozik. Az egyenjogúság mellett a béke, a fenntarthatóság, és a környezet védelme és tisztelete kerül idén a közösségi alkotás, értékteremtés fókuszába.

A korábbi évekhez hasonlóan ismét közreműködik a méltán népszerű Medence re+concept táskaműhelye, a Kisképző fiatal diákjai, a KÉK- Kortárs Építészeti Központ építészei, a TÁP Színház társulata, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói, a Technika #1 | Közösségi faműhely csapata, az Art Label Budapest kortárs alkotói, a cARTc Kulturális Egyesület, KURSZÁN kollázsműhelye, az acb Galéria és az általa felkért performansz-művészek, a Hybrd Art Management, a Telep Galéria, a Romani Design csapata már harmadik alkalommal, a fiatal designerekből álló WIRE csapat, a CUT’N’PAINT stencil workshop Orosz Richárd street art művész vezetésével, Mátray Erik művész, és végül, de nem utolsó sorban az Art of Freedom művészeti pályázat egyes nyertes szereplői is!
Az új résztvevők között van Hargitai Tibor kanadai képzőművész, a Bartók Béla Boulevard Egyesület, az Alkotásutca, valamint a belga Les Espaces Cyclophones interaktív hangszer-bicikli parkjának megálmodója, François Cys és csapata is.

Before I Die

Candy Chang nemzetközi hírű amerikai designer-művész. Munkáival arra törekszik, hogy közösségi erővé változtassa az egyéni gondolatokat. Az egyik legismertebb, világméretűvé vált street art projektje a “Before I Die” fal. Ennek a kezdeményezésnek is a közösségi aktivitás előremozdítása a legfontosabb feladata. A cél az egyéni izoláció határainak átlépése. A fal lehetőséget teremt, hogy az egyes emberek megosszák egymással vágyaikat, reményeiket, félelmeiket és történeteiket. Ez az interaktív, nyitott, művészeti projekt minden nap 12:00-22:00 óra között várja azokat az érdeklődőket, akik megosztanák gondolataikat vagy éppen újakat keresnének. Idén az egész fal a látogatók rendelkezésére áll, hogy kifejezzék, mi az, amire vágynak életük során. A Sziget közössége a hét folyamán gondolataival építheti ezt a végtelen bakancslistát. A “Before I Die” fal az évek alatt körbeutazta az egész világot, ebben az évben a Sziget és a Banner

Casting közös projektjeként, hetedik alkalommal érkezik a Szigetre. Tavaly a fal egy multimédiás projekttel egészült ki, ahol a Szigetlakók 10mp hosszúságú videó-üzeneteket is hagyhattak a vágyaikról, terveikről, melyeket zárás után egész éjszaka kivetítőkön sugároztunk. Az idei évben az előző év tanulságai alapján néhány változás lesz a „FAL” videó projektjében, ugyanis ezúttal két egymásba forduló, 3×2 méteres mozivásznon lesznek a vetítések, ami strukturális változást eredményez, és amivel egy spirituális jelképet szeretnénk létrehozni. Az alagútszerű tér bevezeti a nézőt a vágyak birodalmába. A videó stúdió belső díszlete, és a „FAL” teljes éjszakai látványa is változik, futurisztikusabbá válik. Az írott vágyak és az elmondott vallomások együtt üzenek a világnak, melyet vizuálisan is megerősítünk. A „FAL” tetejéről induló fények pedig az üzenetek univerzális gomolygását szimbolizálják majd.

Sport TV Sport Zone

A világ minden kontinensén, minden országában az élet fontos eleme és állandó szereplője a mozgás, a sport. Az emberek kortól és nemtől függetlenül időt és energiát fektetnek abba, hogy egészségesek és napról-napra fittebbek legyenek. Az Instagramon a #sport keresőszóra keresve 47 millió találatot kapunk. Ez is mutatja, hogy igenis fontos és egyre fontosabb az, hogy tegyünk magunkért és fejlesszük magunkat. Miért lenne ez másként pont itt a Szigeten?

A Sziget más, mint a többi fesztivál, itt, amikor felkel a nap, az élet folytatódik tovább, színes nappali programokkal, szórakozási és kulturális lehetőségekkel és természetesen a hivatalos Sporthelyszín nyitásával. Minden nap reggel tíztől este hétig tart nyitva, így a látogatók napközben bármikor betérhetnek, hogy alaposan átmozgassák magukat, focizzanak vagy éppen csocsózzanak a többiekkel.
Két strandröplabda pálya, streetball, frizbi, pétanque, tollaslabda pályák és persze pingpongasztalok várják az érdeklődőket. Minden nap két alkalommal street workout edzést szerveznek, így a felsőtest izmai sem maradnak tétlenek. A street workout edzőkeret az edzéseken kívül is a látogatók rendelkezésére áll.

A klasszikus sportágakon kívül egyéb élményalapú programok is várják a Szitizeneket, így lehetőség nyílik falat mászni három különböző nehézségű pályán, kalandparkozni, goldsprinten tekerni, vagy kifáradni az evezős ergométeren. Focibiliárd, csocsó, darts, Bagjump és TEQBALL is várja a mozogni vágyókat.

Civil Sziget

A Civil Sziget a fesztivál egyik legérdekesebb színfoltja. Története a Sziget első éveiben kezdődött, eleinte egy-két, később egy egész utcányi társadalmi szervezet érezte fontosnak, hogy jelen legyen a fesztiválon programjaival, szolgáltatásaival és közvetlen kapcsolatba kerüljön a fiatalokkal. Az utcából napjainkra már egy egész „sziget” nőtt ki. A Civil Sziget olyan találkozóhellyé vált, ahol a fiatalok az őket leginkább érdeklő témákban információt, szolgáltatást, segítséget kaphatnak, részt vállalhatnak a szervezetek munkájában. Nagyon fontos színtere lett a civil szférán belüli találkozásnak, párbeszédnek, sőt a külföldi civil szervezetek jelenléte révén a nemzetközi tapasztalatcserének is. A sok jelentkező miatt évek óta pályázatot írunk ki a Civil Szigeten való megjelenésre. A pályázatok elbírálásának egyik kritériuma, hogy a pályázók megvalósítandó programja illeszkedjen a Sziget által tavaly meghirdetett Love Revolution kampányhoz. Olyan eszméknek szeretnénk teret adni, és olyan ügyeket kívánunk támogatni, melyek előbbre viszik a világot, és jobb hellyé teszik a Földet.
Hiszünk abban, hogy közösen képesek vagyunk elérni, hogy háborúk és nukleáris fenyegetés helyett békében éljünk, hogy senkit se rekeszthessenek ki vagy sérthessenek meg a bőrszíne, vallása vagy nemi identitása miatt, hogy a fenntartható fejlődés és a környezetünk megóvása a mindennapjaink részévé váljon, valamint, hogy származásától függetlenül mindenkit megillessenek az emberi jogok.

Green Sziget Center 

A Sziget fenntarthatósági központja, a Green Sziget Center idén megújulva, már programhelyszínként várja a látogatókat.
A fesztivál szelektív hulladékbecserélő bázisa, ahol a látogatók szétválogatott hulladékért ajándéktárgyakat kaphatnak cserébe, hozzájárul ahhoz, hogy a Szitizenek maguk is tisztán tarthassák ideiglenes lakóhelyüket. A központ bevezetésének köszönhetően tavaly a fesztivál hulladékának már 50% szelektíven lett elszállítva.

A Green Sziget Center programjának középpontjában a klímaváltozás áll. A helyszínen több témában előadások, beszélgetések és alkotóműhelyek várják az érdeklődőket. A Climate Reality Project Europe és a Climate-KIC Alumni Association által szervezett programok a fesztivál egy hete alatt felölelik a biodiverzitás, a megújuló energiaforrások, a klímaaktivizmus, a fenntartható fesztivál és utazás témáit.

A Climate Reality Project-et Al Gore volt amerikai alelnök alapította. A szervezet legfőbb célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a klímaváltozás jelenségére és problémáira.
A tavalyról már ismert Climate-KIC Alumni Association a klímainnováció témáját járja körül. A szervezet önkéntesei kreatív ötletek és innovációs, cselekvésközpontú műhelyek segítségével igyekeznek bevezetni a közönséget a klíma start-upok világába. Ilyen lesz például a napelem műhely, ahol a fesztiválozók elkészíthetik saját mini napelemes töltőiket.

A két szervezett mellett a Fridays for Future Magyarország aktivistái is megfordulnak a helyszínen.

XS Land 

Interaktív élményparkunkban több, fogyatékosügyi érdekvédelmi szervezet közreműködésével, az általuk kifejlesztett és működtetett játékok segítségével mutatjuk be a fogyatékos emberek mindennapjainak kihívásait. Személyes élményeken keresztül, játékos, szórakoztató formában szeretnénk elérni a fogyatékos személyekkel szembeni társadalmi attitűdváltást.

Az élménypark mellett működő Easy XS Camping pedig könnyű hozzáférést biztosít a fesztiválozáshoz különböző kemping- és egyéb szolgáltatásaival azoknak a látogatóknak, akiknek speciális segítségre van szükségük a kikapcsolódáshoz. A kemping kapacitásai korlátozottak, ezért regisztrációt vezettünk be. A kempingben akadálymentes WC, akadálymentes fürdőkonténer található. A Mozduljunk ki! Egyesület konduktorokból és konduktor-hallgatókból álló önkéntes csapata mozgássérült fiatalok számára biztosít szakképzett asszisztenciát. Van szállítószolgálat, vakkísérő szolgálat, kerekesszék és moped kölcsönzés, valamint jelnyelv tolmácsok is segítik a fesztiválozókat.

Mission: Szitizen -Mission: Love Revolution

Idén is elindul a Mission: Love Revolution játék, ahol a jelentkező csapatok egy hónapig teljesíthetnek feladatokat a Föld védelmének és jobbá tételének jegyében. A résztvevők egyéni, névre szóló pólót kapnak, és meghívjuk őket egy közös reggelire a Sziget VIP-ben, így lehetőségük lesz megismerni egymást, és új barátságokat kötni. A legtöbb pontot elért csapatok pedig elkülönített saját kemping részt nyernek a fesztiválon, faházakkal, közösségi térrel és napi meglepetésekkel. Tavaly több mint 40 ország összesen 170 csapata 750 feladatot teljesített a játék során. Építettek, újrahasznosítottak, fákat ültettek, segítettek embertársaiknak, és bebizonyították, hogyha összefogunk, akkor sokkal többre vagyunk képesek. Célunk idén is az, hogy együtt egy kicsit jobbá tegyük a világot, és terjesszük a Love Revolution-t. A játék április 26-án indul: http://mission.szigetfestival.com.

Bulizz Európa legnagyobb úszó bulihelyszínén! 

Idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Sziget Cruisin’ Partyhajó, ami egy igazi bulikülönlegesség a Szigeten kívül, de mégis a Fesztivál részeként! Az egyedülálló helyszín igazán hiánypótló, mert anélkül, hogy nyakunkba kéne venni Budapestet, napközben egy olyan arcát is megcsodálhatjuk, amellyel még biztosan nem találkoztunk! A különleges atmoszférájú városnéző bulibárka a „Sziget-kikötőben” veszi fel utasait és szeli át a fővárost, miközben neves sztárfellépők garantálják számunka a hangulatot! Ahol korábban Alle Farben, GusGus vagy a Gorgon City hozta lendületbe a közönséget, ott idén Sigala, Worakls és Karotte veszi át a DJ-pult kormánykerekét! A zenei változatosságra is készültek a szervezők, így a tematikus napok között válogatva kihajózhatunk az R’n’B, techno vagy drum’n’bass fellépőink kedvenc ritmusaira! Közel egy héten keresztül, napi 1000 partymatróz lép az Európa hajó fedélzetére, hogy már déltől a belecsapjanak a koncertekbe.

Előző cikkSportcsomagért is futhat a nagy zabálás helyett
Következő cikkMég várják a jelentkezőket a dunakeszi sakkversenyre