Szelektív hulladékgyűjtéssel sokat tehetünk a bolygó, ezáltal gyermekeink jövőjéért. Azonban nem mindegy mit, hol, hogyan gyűjtünk. Glasza Gáborral, a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft. városüzemeltetési vezetőjétől ezekre a kérdésekre kapunk választ és arra, hogyan működik a rendszer Dunakeszin.

szelektiv129335767

szelektiv1293357652014 szeptemberétől Dunakeszin fokozatosan bevezetésre került a háztartásonkénti zsákos szelektív hulladékgyűjtés. Ez az intézkedés a hatékonyabb működés és a lakosok életének megkönnyítését hivatott elősegíteni. A korábbi rendszerben 30 sziget állt a lakosság rendelkezésére, ahová elhelyezhették a szelektív hulladékot. Sajnálatos módon rengeteg egyéb hulladékot hordtak a szigetek mellé, rontva ezzel a városképet, és sok gondot okozva a környéken lakóknak. Hét szigetet meghagytak, a forgalmasabb és nagyobb lakótelepek mellett, mert sok esetben a lakosoknak nincs módja a zsákok tárolására. Az üveg gyűjtésére továbbra is a korábbi szigeteken meghagyott üveggyűjtő konténerek szolgálnak, mert azt zsákokban nem lehet gyűjteni.

szelektiv129335764

A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés megszervezését, kivitelezését a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft. végezte.

kozuzemi

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek nagyon szeretnék szelektíven és környezettudatosan gyűjteni a hulladékot, azonban több esetben nemcsak a zsákokon feltüntetett anyagokkal töltik meg. Sajnos el kell fogadni, hogy napjainkban nem minden műanyag hasznosítása megoldott. E miatt viszonylag kevés azon anyagfajták száma, melyeket szelektíven újra lehet hasznosítani. A sárga
zsákba csak PET palackokat lehet gyűjteni, az átlátszó zsákba pedig a PP és HDPE jelzésű (a flakon alján jelzett) kimosott kozmetikai és tisztítószeres flakonok, (pl.: samponos, habfürdős, mosószeres, öblítő szeres flakonok), a háztartásban előforduló tiszta fóliák, alumínium italos dobozok, fém konzervdobozok, illetve a tetrapak dobozok gyűjthetők.

szelektiv129335766

A zsákokat ki pótolja és milyen rendszer szerint?

Ahonnan elviszünk egy zsákot, ott bedobjuk az újat a postaládába. Korábban problémát okozott néhány társasháznál, hogy nem lehetett beazonosítani, ki tetteki a zsákot. Ez ma már nem annyira jellemző, az elején jelentett inkább gondot. Az emberek is megszokták a rendszert, így gördülékenyebben megy a begyűjtés, és a zsákok pótlása.

Hány zsákot kap egy család?

Egy család 2 zsákot kap, egy sárgát és egy átlátszót. A papírhulladékoknak több okból nem adunk zsákot, egyrészt elég sok a kartonpapír, ami a zsákokba nem férne bele, továbbá rengeteg egyéb olyan papír illetve hulladék is belekerülne, ami nem dolgozható fel, mint például a papírzsebkendő, egyéb szennyezett papírhulladék.

Milyen gyakran szállítják el a szelektív hulladékot?

A házakhoz kéthetente járnak, a szigetekhez pedig kétnaponta.

Ha elvész a zsák, hogyan lehet pótolni?

A Közüzemi Kft. Szent István utcai telephelyén lehet új zsákot igényelni.

A szállításmenetrendjéről a Közüzemi Kft. weboldalán lehet tájékozódni (www.dkkozuzemi.hu).

Dunakeszin a szelektív hulladékgyűjtés nem szűnt meg a szigetek eltűnésével, hanem egy kényelmesebben elérhető szintre lépett. A város és a közüzemvezetői is arra buzdítanak mindenkit, hogy továbbra is lelkesen gyűjtsék a gyűjthetőt, egy fenntartható jövőért és a szép, tiszta környezetmegőrzéséért.

Előző cikkKözmeghallgatás a Német Nemzetiségi Önkormányzatnál
Következő cikkVajk György dalest Dunakeszin