Indul az új színházi év a Dunakeszi Teátrumban. Az előadásoknak a VOKE ad otthont. Kedden egy speciális műsort, a Válótársakat nézhetik meg. Petneházy Balázst, a Dunakeszi Teátrum ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Pál Ildikó fotója “A szőke ciklon” előadáson készült a Teátrum indulásakor 2017-ben.

Hogy áll a jegyeladás a január 14-ei első előadásra?

Köszönjük érdeklődésüket a jegy eladás a lehető legjobban áll. Bővebben, telt ház várható az interaktív párkapcsolati estre. Ami még nagyon biztató, hogy csak december 8-án kezdtük el értékesítést és egy hónap alatt fogyott el a jegyek 80%. Ez nagyon örömteli a számunkra.

Miért pont a Válótársakkal nyit a színház 2020-ban?

Már vártam ezt a kérdést. Az igazság az, hogy a Dunakeszi Teátrum nem csak színházi előadásokat szeretne bemutatni a városban. Ha valaki visszatekint az eddig megrendezésre került eseményekre látni fogja, hogy a pop és rock koncerteken kívül jazz és világzenei események is voltak a palettán a színházi előadásokon kívül. De válaszolva a kérdésére, a Válótársak egy nagyon izgalmas kezdeményezés. Az estet Gönczi Dórka (válási mediátor) és férje Varga Zsolt (kommunikációs szakember) rakták össze és a Katona József színházban már volt három est, bár nem ezekkel a szereplőkkel. Elkezdtünk beszélgetni, hogy ez egy nagyon jó dolog, de meg kellene nyerni rá nevesebb színészeket. Mi javasoltuk Pokorny Liát, mivel a Teátrumban az egyik legnagyobb sikert aratta a darab, amelyben játszott (Dolgok, amiért érdemes élni). Teltház, 20 perc vastaps. Schmied Zoltán pedig az ő ötletük volt. Biztosan sokan tudják, hogy január a „Válások hónapja”. Ez volt a másik apropó, hogy teret engedjünk egy ilyen szokatlan, és valóban interaktív estnek. És ami még nem volt,

egy applikáción keresztül a nézők kérdéseket tehetnek majd fel anonim módon az előadás alatt, amiből néhányra válaszolni is fognak a szakemberek.

Ezzel szeretnék ráhangolni az embereket a házasság hetére, ami februárban lesz.

Mire számítson aki beül, komédiára vagy inkább drámára?

Inkább egy nagyon valóság alapú estére. Mindannyiunk által megélt válságokon és örömökön át hullámzó életünk akár saját tükrét láthatjuk. Az előadás után rádöbbenhetnek a párok, hogy a problémákra a megoldás nem feltétlenül rögtön a válás. Természetesen lesz humor is, nem egy komor estére invitáljuk a nézőket, de ez a címében is benne van.

A VOKE az elmúlt években megújult, a nézőtér is már színpadiasabb az emelt sorokkal, mennyire lehet mégis egy 100 éves épületben színházát varázsolni?

Rátapintott a fájó pontra. Természetesen az épület nagyon szép és patinás, de nem színháznak épült. A városnak köszönhetően csodálatosan megszépült. Viszont a kor mai technikai igényét nem tudja kiszolgálni. A terem akusztikája sajnos nagyon nem jó. Ezen változtatni nem nagyon lehet. Az első előadások tapasztalatai alapján és a nézők véleménye alapján -amit ezúton itt szeretnék megköszönni- változtatásokat hajtottunk végre. A Teátrum előadásaikon, mobillelátót építünk, a 11 sortól megemeljük a széksorokat, mint egy színházban. Ahol a darab meg a színészek engedik mikroportot használunk és kihangosítjuk az előadást. Azt is tudni kell, vannak színészek, akik nem hajlandóak felvenni a mikroportot. A másik legnagyobb gondunk a színpad mérete. Mivel nagyon kicsi a hely a színpadon nagyon sok darab egyszerűen fizikálisan nem fér el. Így nagy díszletes és sokszereplős előadást nem tudunk elhozni a Teátrumba, bármennyire is szeretnénk.

A Válótársak után hány előadás az amit már biztosan tudnak?

Szerencsére az évad végéig meg vannak a darabok, a kommunikációs eszközeinken már hirdetjük őket. A februári előadás már szinte teltházas és még több mint egy hónap van hátra az előadásig. És ha minden úgy alakul ahogy szeretnénk, nyáron is lesznek szabadtéri előadások.

Melyiket várja a legjobban és miért azt?

Azt gondolom, idén egy igen nagy megtiszteltetés ért bennünket, március 7.-én lesz a „LOVE.HU” című előadás a Fórum Színház jóvoltából. A februári ősbemutató után, itt a Teátrumban lesz a második előadás. Lengyel Ferenc színész-rendező darabja, aki maga is szerepel a darabban. Ha valakinek úgy könnyebb beazonosítani (Drága Örökösök sorozat Tibije). Egy fergeteges vígjátékot láthatunk. Szem nem marad szárazon. Érdekes mert a mai korból merítkezik a darab és igen valós problémát feszeget. Többet az előadáson…

A kulturális TAO eltörlése vagy ha úgy tetszik átalakítása mennyire érint a Teátrumot?

Gondoltam, hogy ezt a kérdést sem ússzuk meg. Nem tudnék olyan színházat mondani az országban, akit nem érintett különösen érzékenyen a TAO változása. Minket duplán sújtott, mert mi csak 2020-tól lehettünk volna TAO igénylők. Magyarul lemaradtunk róla. Nyilvánvalóan mi is számoltunk a jövőben vele. A fentiekből adódóan a kiegészítő támogatásra sem voltunk jogosultak. Egy ötvenezer fős településen lennie kell színházi életnek. Ezzel a véleményünkkel szerencsére mi sem vagyunk egyedül. Ha Gödöllőn vagy Vácon van létjogosultsága a színháznak, akkor szerintem Dunakeszinek még inkább. Nem adtuk fel, hogy ez a projekt sikeres legyen. Mindezek mellett pályáztunk az EMMI-nél és sikerrel jártunk. Sajnos, a részünkre megítélt összeg messze nem fedezi a kiadásokat.

Azt mindenkinek tudnia kell, hogy a kultúra állami és önkormányzati forrás nélkül nem tud működni.

A legfontosabb előre lépés, hogy a város partner ezen szintű kultúra meghonosításában. A napokban zárulnak le a támogatásról szóló tárgyalások az Önkormányzattal. Fontos kiemelnem és hangsúlyoznom, hogy a város vezetése az első naptól kezdve mellénk állt. Miután bizonyítottunk és két évadot megcsináltunk a saját erőnkből látták, hogy elszántak vagyunk az üggyel kapcsolatban.

És a nézőket, azt lehetett olvasni, hogy a jegyárakkal gond lehet?

A Dunakeszi Teátrum jegy árai 3900.- és 5900.- forint között voltak eddig. Jelenleg is ebben a tartományban mozognak az árak.  Természetesen az elképzelhető, hogy ha sikerül valamilyen sztár darabot elhozni, hogy e fölé is mehetnek az árak. A jegy árbevételek, soha nem fogják fedezni az előadással és a működéssel kapcsolatos költségeket. Ez nem a Broadway itt nincsenek 15.000 – 30.000 forint közötti jegyárak színházi előadások esetében. Ezért van különösen fontos jelentősége a támogatási pénzeknek, hogy a jegy árak drasztikusan ne emelkedjenek. Látjuk a budapesti tendenciát, ahol valóban 30-40% jegy áremelkedések is voltak.

Nézzünk egy kicsit előbbre, 2023-ra új művészeti központot ígérnek Dunakeszire, van igény egy szinte már állandó színházra a városban?

A hozzánk érkező visszajelzések alapján, az biztosan állítható, hogy van igény és lesz is igény Dunakeszin a színházi életre. Azt ne felejtsük el, hogy Dunakeszi agglomerációval (Fót, Göd) számolva százezer ember. A Művészetek Háza – azt gondolom -, egy nagy álom megvalósulása lenne. Már amikor felmerült az építés ötlete, akkor is nagyon örültünk neki. Nagy örömünkre szolgált, hogy már a tervezésnél részt vehetünk a színház szakmai munkában. Nagyon más egy saját színház, mint egy befogadó színház.

A Művészetek Háza egy megkötöttségektől mentes lehetőség, bármilyen darab bemutatására.

Akár a Madách Színház bármely nagy díszletű zenés és sok szereplős darabja is elhozható lenne. Forgó színpad, zsinórpadlás XXI. századi hang és fény technika. Tökéletes akusztika és megfelelő kiszolgáló egységek is rendelkezésre állnak majd.

Előző cikkHatalmas robbanás volt Óbudán, Dunakeszin is lehetett érzékelni
Következő cikkA kisrészvényesek védik a Dunakeszi Járműjavítót