A férfiaknak találták ki, aztán csak nők űzhették a legrangosabb versenyeken most pedig a férfiak lassan újra tért nyernek maguknak benne. Ez a szinkronúszás. Az első versenyeket 1891-ben Berlinben és egy évvel később Londonban tartották. Ezeken akkor csak férfiak indulhattak.

A szinkronúszás népszerűsége az ausztrál Anette Kellerman köszönhető, aki 1907-ben New Yorkban bemutatott vízi balett előadásával szinte berobbantotta a köztudatba a sportágat. Amit aztán a következő 30 évben egyre több országban ismertek meg: szinkronúszó egyesületek alakultak Ausztráliában, Kanadában, Franciaországban, Németországban és az Egyesült Államokban is.

A világon elsőként 1924-ben, a montreali tartományi úszóbajnokságon szerepelt önálló versenyszámként a szinkronúszás. Itt már kizárólag nők indulhattak és az akkori bajnok, Margaret (Peg) Seller dolgozta ki a sport szabályait, a bírói szabványokat.

Az Egyesült Államokban Katherine (Kay) Curtis a chicagói egyetemen alapított egy vízi balett egyesületet a húszas évek elején, majd 60 műúszóval mutatkozott be a chicagói világkiállításon 1934-ben.

Norman Ross, az 1920-as olimpia gyorsúszó bajnoka ekkor, a felkonferálásnál használta először a „szinkronúszás” elnevezést.

A 40-es és 50-es években készült hollywoodi filmekben Esther Williams, amerikai gyorsúszóbajnok filmsztárként tette igazán ismertté és népszerűvé a szinkronúszást.

Hivatalos olimpiai sportággá a szinkronúszás 1984-ben, Los Angeles-ben vált. A FINA 1968-ban ismerte el hivatalosan, mint negyedik vízi sportágat az úszás, műugrás és a vízilabda mellett. Az első FINA Világbajnokságot 1973-ban rendezték Belgrádban az Egyesült Államok, Kanada és Japán részvételével. A 21. század első évéig egyéni, páros és csapat versenyszámok szerepeltek a vébéken, 2003-tól hozzávették a szabad kombinációs kűrt is, 2007-ben bevezették a rövid és szabad programot, a 2009-es Világkupán pedig debütált a látványos „highlight” versenyszám.

2014-ben a FINA engedélyezte férfiak indulását is a versenyein. A 2015-ös úszó-világbajnokságon megrendezték a vegyes párosok versenyét, 2021-ben pedig a tervek szerint már a csapatversenyben is szerepelhetnek majd férfiak.

Ami pedig a jelent és Magyarországot illeti: a tavalyi vizes vébé után újabb nagy eseményre készül Budapest, csaknem 40 ország versenyzőit várja a  FINA Junior Szinkronúszó Világbajnokságra.

Előző cikkNem is sejti, hogy hová teszik a tartalék orrcsipeszt a szinkronúszók
Következő cikkJúlius 8-án fejezhetik be a munkát a Barátság útján