Védett madarak költőhelyét temették be egy filmforgatás kedvéért Alsón – ezt állította Dr. Király Péter állatorvos egy Facebook-bejegyzésben még a múlt héten. Az önkormányzat mezőőrt küldött a helyszínre. Vizsgálatot is kezdeményeztek. Most a Madártani Egyesület szólalt meg, ők is a helyszínen jártak.

Dr. Király Péter felvétele

Szinte kizárt, hogy azon a helyen, ahol a filmforgatáshoz lövészárkokat ástak védett madarak fészkeltek volna – írja közleményében a Madártani Egyesület. A szervezet munkatársai jártak a helyszínen, amely amúgy magánterület, és meglátásuk szerint “a földmunkák egy sík, gyepes területen zajlottak, ezt a gyepet törték fel és ebbe vájták ki a forgatáshoz szükséges teljesen új árkot (ezek a képek láthatóak a „botrányt” elindító Facebook posztokon is, itt is látszik, hogy a homokos részt gyep veszi körül, pont ilyen gyep fedte a kérdéses területet is), tehát itt gyurgyalag szinte kizárt, hogy fészkelt”.

Azt írják, hogy a közelben a természetvédelmi őr felfedezett egy járatrendszert, ami 11 lakott üreget foglalt magába. Megtörtént a GPS-es felvétel az üregek helyzetéről és megegyezés született a filmforgatást végző céggel, hogy a lakott telep közelében nem végez munkálatokat. A nemzeti park szakembere folyamatosan látogatta a területet és június 7-én észlelte, hogy a lakott üregek közelében is munkálatok történtek, így jelezte aggályait a cég felé. A gépkezelőt a filmforgatásért felelősök elbocsátották, a lakott költőüregeket szalaggal elkerítették. A forgatócsoport június 9-én levonult a területről.

Az esetet árnyalja, hogy a terület nem védett és nem esik Natura 2000 oltalom alá sem.

A Madártani Egyesület munkatársa és a terület illetékes nemzetei park szakembere azóta újra a helyszínre ment. Azt tapasztalták, hogy “egy kanyargós, több helyen elágazó, kb. 250 méter hosszú, régi árokban 8-10 pár gyurgyalag próbál költeni. Az árkot jelentős mértékben benőtte a fű, alig látni, ezért csak néhány ponton alkalmas fészkelésre, a gyurgyalagok ugyanis a növényzettől megtisztított partfalakat részesítik előnyben. Az egyik árok eleje kb. hat méter hosszan be volt temetve, de a korábbi adatok alapján ott nem volt fészek. Ennek ellenére a betemetett árkot kollégánk a természetvédelmi őrrel karöltve kibontotta, de költőüreget nem találtak, vagyis fészkek nem kerültek betemetésre. A gyurgyalagok egy részét látni lehetett, valószínűleg a megbontott részen fognak költőüreget ásni, mert a friss, tiszta falakat különösen kedvelik.

A hatósági vizsgálat már folyik, mind az MME, mind a nemzeti parkos kollégák továbbra is szemmel tartják a területet és amennyiben bármilyen további zavarást észlelnek, legalábbis ezt ígérik, az előírtaknak megfelelően fognak eljárni.

Keressük Király Pétert, amint tud válaszolni, véleményét közöljük.

Előző cikkUgrik a műugrómedence?
Következő cikkMég több kamera figyel Dunakeszin