Nemzeti ünnepünknek, március 15-ének a tiszteletére Dunakeszin idén nyolcadik alkalommal rendeztek Viadalt a Katonadombon. A Hagyományőrzők rendezvényén köszöntőt mondott Tuzson Bence országgyűlési képviselő, és Dióssi Csaba dunakeszi polgármestere.

A Katonadombon összegyűltek kicsit és nagyok. Rengeteg résztvevő érkezett. A dunakeszi iskolák diákjai, a városi lakosok és az érdeklődők, a Himnusz felcsendülésére közös éneklésbe fogtak. Még az idő is jobbra fordult, kisütött a nap.

Tuzson Bence köszöntötte a Hagyományőrzőket és a résztvevőket. Beszámolt arról, hogy Dunakeszi felvonulási terület volt az 1848-49-es szabadságharc idején. Kifejtette, hogy a hagyomány ápolása és őrzése nagyon fontos, és egy (Sebő Ferenc) idézetet is megosztott a jelenlévőkkel:

,A hagyományt nem kell ápolni, mert nem beteg. Nem kell őrizni, mert nem rab. A hagyományt megélni kell.

Ez a Dunakeszi Viadal jó példája annak, hogyan lehet és hogyan kell megélni 1848 és 1849 hagyományát.

Dióssi Csaba megköszönte a pedagógusoknak, hogy a gyerekeket elhozták a hagyományőrző Viadalra. Kiemelte, hogy nagyon fontos időszak volt a magyar történelemben maga a forradalom és a a szabadságharc. Bár csata nem folyt a Katonadombon, de voltak hadi gyakorlatok rajta, ahogyan a nevéből is lehet sejteni. A váci hadjárat felvonulási területe volt és egy üteg állt a dombon.

Amikor hallgatjátok ezeknek az ágyuknak a dörgését, akkor nyugodtan el lehet képzelni, ahogy 170 évvel ezelőtt egy tavaszi napon ugyanígy dörögtek az ágyuk. (…) Éljük át újra együtt a magyar nemzet dicső történelmét.

Lovassági párbajjal vette kezdetét az összecsapás a magyar és az osztrák csapatok között. Majd ágyuk dördültek és a gyalogos katonák bizonyíthatták elszántságukat.

Ezt követően a dunakeszi iskolák diákjai is bekapcsolódtak a harcokba, részint a magyar, részint az osztrák csapatokat erősítve. A játékos összecsapást láthatóan nagyon élvezték a gyerekek.

A Dunakeszi Viadal célja, hogy a gyerekek játékos formában és testközelből ismerhessék meg a magyar történelem egyik fontos eseményét, a forradalom és szabadságharc időszakát, ezért évről évre megtartják a Hagyományőrzők rendezvényét.

 

 

 

Előző cikkEldől, ki lesz Dunakanyar Hangja
Következő cikkMi magyar svábok vagyunk – rendhagyó ünnepi beszéd március 15-én