Az utóbbi időben Dunakeszin mind több kigyulladt épületről érkezik hír. Kétrészes sorozatunk első része a megelőzésről szólt, a második részében pedig arról írunk, hogy mi a teendő, ha már megtörtént a baj.

Ha már ég a házBármilyen tűz észlelésekor a lehető legfontosabb a gyors helyzetfelmérés, mivel a tűz akár másodpercek alatt is rohamosan elterjedhet. Próbáljuk meg felmérni racionálisan, hogy van-e esélyünk arra, hogy megfékezzük a tovaterjedését, hogy még elolthatjuk-e kockázat nélkül. Ha még akkora a tűz, hogy megfékezhető, akkor azonnal kezdjük meg az oltást, hiszen gyorsan tovább terjedhet.

candle-1042087_960_720Ne feledjük: a víz jó oltóanyagnak tűnhet elsőre, mivel hűtő hatással bír, csökkenti a hőmérsékletet, illetve elzárja az oxigént az égő tárgy elől, ám nem minden esetben tudjuk használni. Sőt, vannak esetek, amikor ez a lehető legrosszabb, amit tehetünk.

Elektromos tűz esetén kifejezetten tilos vízzel oltani, ugyanis a víz vezeti az áramot, és ez pedig áramütéshez vezethet.

Valamint olajat és benzint sem tanácsos vízzel oltani. A magyarázata egyszerű: a víz sűrűsége nagyobb az olajénál. Amikor az égő olajba a vizet beleöntjük, az annak az aljára süllyed, azaz az olaj alá. A magas hőmérsékletű olaj hatására a vízből pillanatok alatt gőz keletkezik, amely már jóval könnyebb az olajnál és robbanásszerűen tör fel. Így ha úgy járunk a konyhában, hogy begyullad az olaj a lábosunkban, akkor a következőket tehetjük:

  • Az égő lábosra, olajsütőre tegyünk fedőt, így az égés azonnal megszűnik – és zárjuk el, kapcsoljuk ki a tűzhelyet.
  • A kereskedelmi forgalomban kapható lángmentesített takaróval fedjük le az égő edényt.
  • A konyhában tartsunk készenlétben olyan tűzoltó készüléket, amellyel a konyhában keletkező bármilyen tűz – így elektromos, vagy olaj meggyulladása esetén – biztonsággal eloltható.

pan-1927783_960_720

Ha úgy ítéljük meg, hogy nincs lehetőségünk arra, hogy magunk oltsuk el a tüzet, akkor az első dolgunk legyen, hogy értesítjük a tűzoltókat, majd ezután kezdjünk bele a tűz oltásába, megfékezésébe, illetve a kármentésbe. Tartsa szem előtt: semmi sem drágább az emberéletnél. Ha a tűz akkora, hogy már a testi épségünket, vagy a lakás szerkezetét veszélyezteti, akkor hagyjuk el az épületet és haladéktalanul szóljunk a szomszédoknak és az esetleges más lakóknak is.

Tűzoltó olt

Mindemellett fontos szem előtt tartani, a legtöbb tűz odafigyeléssel megelőzhető. Nagy segítségünkre lehetnek ebben a füstérzékelők, és a beépített tűzjelzők, melyek akár életet menthetnek, így érdemes beszerezni azokat.

Ha a tűzoltók segítségére van szüksége, haladéktalanul hívja a 112-es telefonszámot!

Előző cikkÓvd otthonod: a dunakeszi tűzesetek nyomán
Következő cikkMegdöbbentő baleset Dunakeszin