Az OTP Bank a látássérültek számára is biztonságosan használható, beszélő bankjegykiadó-automatákkal, siketek nagyothallók ügyintézését segítő videó-tolmácsszolgáltatással és érzékenyített ügyfélhívó rendszerrel szereli föl több száz fiókját országszerte. A fejlesztések egy része már elérhető, a bővítés folyamatos.

 

A projekt első szakaszában kétszáz beszélő ATM-et helyeztek ki, több mint 90 fiókot szereltek fel indukciós jelerősítő berendezéssel és 43-at jelnyelvi videó-tolmácsszolgáltatással, valamint idén őszre a legtöbb fiók ügyfélhívó rendszerét ellátják a vakok és gyengénlátók ügyintézését is megkönnyítő kiegészítő elemekkel.

Jelnyelv korlátok nélkül

Negyvenhárom OTP bankfiókban indul el a napokban országszerte a pénzintézet és a SINOSZ együttműködésében a videó-tolmácsszolgáltatás. A hitelintézet a szolgáltatást a későbbiekben összesen kétszáz fiókban teszi majd elérhetővé. A  hallássérült személyek számára készített applikáció fejlesztésében több mint ezer hallássérült ember és jelnyelvi tolmács vett részt, akik két évig tesztelték a rendszert. A fejlesztés kiegészítéseként minden nagyobb budapesti és megyeszékhelyi fiókban két-két ügyintéző munkatárs alapszintű, bankszakmai jeleléssel kiegészített magyar nyelvű jelnyelvi képzésben, illetve továbbképzésen vett részt, valamint a fiókok több mint felében a hallássérültek számára a beszédet és a hangzó információkat érthetőbbé tévő elektronikus eszköz, az úgynevezett indukciós hurok is rendelkezésre áll.

Megszólal az ATM

Az idei év másik újdonsága, a beszédszolgáltatást nyújtó ATM-ek kihelyezése, amelyek szolgáltatásai magyar nyelven érhetők el, és jelenleg készpénzfelvétel és egyenleg-lekérdezés esetén nyújtanak audio támogatást. Az intelligens ATM készülékek a fülhallgató csatlakoztatását követően automatikusan „beszélő” üzemmódra váltanak. A képernyőn megjelenő szöveget a gép felolvassa, amit a látássérült ügyfél a fülhallgatóján keresztül hall.

A monitor eközben elsötétíthető, így illetéktelenek nem láthatják, és nem hallhatják a tranzakció részleteit.

A bankkártya behelyezését és a PIN-kód megadását követően kiválasztható az egyenleg-lekérdezés vagy készpénzfelvétel lehetősége. Első körben több mint 200 új ilyen ATM-et telepített az OTP országszerte, jellemzően a nagyobb fiókok 24 órás ügyfélzónáiba. A bővítés folyamatos, a többi ATM-készüléket típusuktól és állapotuktól függően fokozatosan cserélik.

Érzékenyebb ügyfélhívó

A vak és gyengén látó ügyfelek az ügyfélhívó rendszer jegykiadó terminálján elhelyezett, kitapintható nyomógomb segítségével jelezhetik érkezésüket a fiókba. A vak és gyengénlátó ügyfelek tájékozódását segíti a jegykiadóhoz vezető sáv valamint a készüléken elhelyezett kitapintható Braille-matrica, amely felhívja figyelmüket a számukra kialakított fizikai (értsd: nem az érintőképernyőn látható) nyomógombra, valamint arra, hogy a jegy elvételével győződhetnek meg arról, hogy a jelzést a rendszer nyugtázta.  A rendszer a menedzseri felületen jelzi az ügyintézők felé a látássérült ügyfél érkezését.

„Az OTP Bank számára fontos, hogy lehetőség szerint valamennyi ügyfelünk számára egyenlő esélyű hozzáférést biztosíthassunk szolgáltatásainkhoz. Évek óta azon dolgozunk, hogy mozgás-, látás- vagy hallássérült embertársaink is egyszerűen és kényelmesen intézhessék pénzügyeiket. A fejlesztések mellett legalább ennyire fontos a társadalmi érzékenyítés is, ennek kapcsán épp most fut kampányunk, amellyel az ügy fontosságára igyekszünk felhívni a figyelmet” – mondta el Fenyvesi Beáta az OTP Bank CSR szakértője.

Előző cikkDunakeszi ismét ott lesz a Nemzeti Vágtán
Következő cikkNem is sejti, hogy hová teszik a tartalék orrcsipeszt a szinkronúszók