Sorban állás, várakozás, zsörtölődés – ha valaki volt már vérvételen a Dunakeszi Szakorvosi Rendelőben az tudja, hogy miről beszélünk. Az önkormányzat vezetése dühös, a főorvos szerint lépni kellene, a szolgáltató pedig a rendszert magyarázza. Az emberek viszont nem értik, hogy mi az oka a szinte minden nap jelentkező tumultusnak.

szakorvosi rendelő1

Tájékoztatjuk Önöket, hogy 2012. június 11-től a vérvételeknél tapasztalható zsúfoltság megszüntetése érdekében előjegyzési rendszert vezetünk be a laboratóriumunkban – áll a a szakorvosi rendelő intézet honlapján, ha valaki tájékozódni akar a vérvételről. A közlemény több mint 4 éves, de a helyzet nem javult. Sorállás, azonos időre hívott dühös betegek, értetlenség jellemzi ezt az egészségügyi szolgáltatás.

A háttérben a teljesítmény volumenkorlát állhat.

Ennek lényege, hogy egy adott orvosi beavatkozás költségét (a vérvétel is ilyen) a társadalombiztosítás finanszírozza az adott egészségügyi szolgáltató számára. Dunakeszinek is megvan a kvótája és ezzel az adott szolgáltató rendelkezik. Az önkormányzat a Synlabbal kötött szerződést, azaz ők végzik az orvosi beutalók alapján az ingyenes vérvételt. Kvótájuk tehát nekik van és nem az önkormányzatnak.

Pál Miklós a szakrendelő igazgatója úgy látja, hogy 10 éve, még a szocialista kormányzat alatt kezdődtek a bajok. Akkor kiszervezték a laborszolgáltatást, azaz a ProDia Kft-hez került a állami finanszírozás. Ezt a céget most Synlabnak hívják. Ez a szerződés megköti a város kezét, hiszen maximum kérni tudnak, de utasítani nem. Nem közölhetik, hogy mondjuk ne három, hanem öt asszisztens dolgozzon adott időszakban, ezzel is gyorsítva az ellátást.

Ha az önkormányzatnál lenne az állami kassza, akkor dönthetne úgy a testület, hogy minden egyes vérvételt, a jobb ellátás érdekében, támogat. Ezzel persze a egészségügyi költségvetést tehermentesítené, de ez már egy másik kérdés.

“Egy nap átlag 160 Dunakesziről és Gödről származó páciens mintáját vizsgálják meg a Synlabnál. Ennek egy részét a szakorvosi rendelőben veszik le, a másik felét a háziorvosok küldik. A gond csak az, hogy az igényelt vizsgálatok egy kisebb hányadát finanszírozza teljes körűen az állam. A nagyobb része töredék áron (ún. lebegő pontforint értéken) kerül elszámolásra, az így kifizetett összeg sokszor az önköltség fedezésére sem elegendő.
Dr. Zilahy Krisztina a Synlab Dunakeszi Laboratórium megbízott szakmai igazgatója szerint egyes háziorvosok ráadásul gyakran indokolatlanul komoly részletességű kivizsgálást kérnek. Magyarán
olyan vizsgálatot is elvégeztetnek, amelyet a beteg állapota nem indokol,
vagy azt egy szűrővizsgálat eredményének ismeretében kellene csak ellenőrizni.  Az indokolatlan vizsgálatok miatt így hamar elfogy a teljes körűen finanszírozott keret, a további vizsgálatok végzése pedig jelentős veszteséget képes termelni, mely miatt a biztonságos és minőségi betegellátás fenntartása is veszélybe kerülhet.
A szakorvosi rendelőben minden napra kb. 65 vérvételt jegyeznek elő és ehhez jönnek még a sürgős esetek.
“Negyedórás bontásban 10-en kapnak sorszámot, de itt időnként csúszások előfordulhatnak. Késések, nehezen található véna, rosszullétek, több figyelmet igénylő gyermek, nem megfelelően kitöltött kérőlapok, két szúrást is követelő vérvétel” – sorolja az akadályokat Zilahy doktornő. Beszélgetésünk végén arra jutunk, “ha az állam az összes beavatkozást teljes áron finanszírozná, akkor jobb körülmények között akár több vizsgálatot is elvégezhetnének, de a gazdaságtalan működtetés hosszú távon nem fenntartható.”

Amúgy ilyen rendszer, hogy nem a város, hanem egy külsős cég kapja az állami támogatást Pál Miklós becslése szerint nagyjából 20 helyen létezik az országban. Ennyi helyért, és ezt már mi tesszük hozzá, feleslegesnek látszik a minisztérium részéről egy újabb konfliktust felvállalni. Szenvedjenek vele az önkormányzatok.

Az SZTK vezetője, akinek az önkormányzat szabja meg a fizetését, a fentiek miatt úgy látja, hogy változna a helyzet, ha a gazdaságilag logikus kiszervezés mellett (egységes központban, hatékonyan folynak az elemzések) az állami támogatás az önkormányzathoz érkezne, hiszen akkor alkupozícióban volna a városvezetés.

Mindenesetre, aki nem akarja kivárni az idegörlő sort egy vérvételnél, az a rendelőtől pár méterre, saját költségén, egy magánrendelőben gyorsan is megteheti. A kérdés, már csak az, hogy akkor mire is fizetjük az egészségügyi biztosítást, de ez már egy másik történet.

 

 

Előző cikkMegvan, hogy miért sáros a Gyöngyharmat Tagóvoda udvara
Következő cikkMegkaptuk a semmitmondó hivatali választ