A tánc kezdetektől fogva kultúrának részét képezi, ugyanakkor egyre kevesebb időt fordítunk rá. A tánc világnapjának célja, a különféle táncok népszerűsítése mellett, hogy felhívja a figyelmet a tánc fontosságára és ösztönözzön annak – valamilyen formában történő – megtanulására. Dunakeszi Fő terén, április 28-án erre lehetősége lesz minden érdeklődőnek, hiszen a jeles világnap alkalmából könnyű, egyszerűen elsajátítható koreográfiával készülnek a meghívott oktatók.

A tánc világnapján szerte a világon nemcsak táncrendezvényekre és produkciókra, ünnepi gálaestekre és díjkiosztókra kerül sor, hanem évről évre a táncnak valamilyen különös, jellemző jegyét emelik az ünnep fókuszába. Az 1983 óta megrendezett világnapokon szó esett már a tánc szerepéről az oktatásban, a tánc nemzetköziségéről és az összefogás lehetőségeiről, fölhívták már a figyelmet a táncra, mint önálló művészetre, foglalkoztak a gyerekek táncélményeivel, a táncos-képzéssel is – így kezdett mesélni Nagy Márta, az EtvieDanse szakmai vezetője. Vele beszélgettünk.

Miért az EtvieDanse nevet választotta?

Növendékeim és a tánc elválaszthatatlanságára utalva választottam. A jelentése: Tánc az élet, mély tiszteletem kifejezéseként Maurice Béjart francia balettművész, koreográfus munkássága előtt.

Miért hozta létre a tánccsoportot?

Az EtvieDanse táncegyüttes azzal a céllal alakult sok évvel ezelőtt, hogy az itt tanuló gyermekek szervezett formában, magas színvonalon ismerkedhessenek meg a táncművészet különböző ágaival.

Nagyon szeretek fiatalokkal, gyerekekkel dolgozni. Nézni azt, ahogy gyarapodik a tudásuk. Tudást, látásmódot adni. Terelgetni őket.

Táncegyüttesünkben a képzés az életkornak és az egyéni adottságoknak megfelelően, különböző korcsoportokban folyik kisiskoláskortól felnőttkorig. Növendékeink a táncművészet különböző stílusait tanulják, tanulhatják meg, mint a balett, jazz-tánc, modern technikák. Az idén bővült a táncstúdió egy új „szerelemmel”, már latin divattáncokat is tanulhatnak a társastáncok felnőtt kedvelői.

Nagy örömömre sok lelkes pár sajátítja el nálunk az alapokat.

Milyen eredményeket tudhat magáénak a csoport?

Büszkék vagyunk a táncművészet terén elért eredményeinkre, kitüntetéseinkre, hazai és
nemzetközi sikereinkre, Európa-bajnoki helyezéseinkre, elismeréseinkre, azonban a legfontosabb esemény számunkra minden nyáron a városi Szent István napi előadás. Hónapokkal előtte kezdünk készülni és bizony sok áldozattal és lemondással jár, – hiszen mialatt mi próbálunk, mások a nyári pihenésüket töltik, – azonban a felejthetetlen pillanatok mindenért kárpótolnak. Fantasztikus és szívbemarkoló élmény, az egyik legszebb ünnepünkön annyi ember előtt a színpadon állni.

A tehetséges növendékeken kívül, mi minden szükséges a sikeres eredményekhez?

A tehetség nem elég önmagában. Kitartás és szorgalom nyomán jön a siker! Rengeteg gyakorlás eredménye az, ahogyan a technikájuk és az egyéniségük tükröződik abban a percben, amikor a növendékek a színpadra lépnek. A muzikalitás és a közönség motiválása is fontos szempont.

Természetesen a gondosan megválasztott zenékhez és kifejező koreográfiákhoz szorosan kapcsolódik a kosztüm, amelyet a zene hatására álmodok meg. Reméljük egyszer az a vágyunk is teljesül, hogy méltó körülmények között tudunk gyakorolni, tanulni egy valódi tükrös táncteremben, s nem egy iskolai aulában.

A tánccsoport sikerének titka nem csupán a tánc iránti szeretetben rejlik, hanem a tagok összetartásában, a közös fejlődés lehetőségeiben és a jó hangulatú, baráti együttlét megteremtésében is, melyekre mindig kiemelt figyelmet szentelünk.

Nagyon nagy szeretettel várjuk közénk továbbra is a táncolni vágyó gyerekeket és felnőtteket egyaránt!

A tánc világnapja alkalmából latin divattánc alaplépéseket fognak az érdeklődőknek tanítani a Fő téren. Miért ezt választotta?

A latin emberekre oly jellemző szenvedélyesség és temperamentumosság nemcsak a vérpezsdítő zenéjükben mutatkozik meg, hanem a latin táncokban is. A táncra ösztönző zene és az érzelmekben gazdag mozdulatok teszik igazán különlegessé és izgalmassá a latin táncokat. A mozdulatok tele vannak vidámsággal és szépséggel, árad belőlük a boldogság, az energia. E táncok szeretete és tudása által mindenki belekóstolhat a latinos életérzésbe. Ezek a táncok azért is olyan népszerűek, mert a mai divatos slágerekre is lehet alkalmazni ezeket a tánclépéseket.

A tánc világnapja alkalmából több stílusból válogatok rövid etűdöket. A kedvenc a bachata, mely egy lágy, romantikus hangulatú latin tánc, melyben a lépéseket csípőmozgás kíséri. Népszerűségét könnyen megjegyezhető lépéseinek köszönheti, és 4/4-es ritmusának, ami által szinte minden slágerre táncolható.

Mit tanácsolna azoknak, akik szeretnének megtanulni táncolni?

Kezdő tanfolyamunkra azok jelentkezését is várjuk, akik úgy érzik, hogy nem megfelelő a ritmusérzékük, kevésbé tudnak mozogni, vagy nem olyan tökéletes a zenei hallásuk, hiszen ezek a képességek gyorsan fejleszthetők. A táncórák által az életben is szebbé válik a testtartás, harmonikusabbá a mozgás, erősödik és magabiztosabbá válik a fellépés. Ha pedig csak egyszerűen szeretnék jól érezni magukat és kikapcsolódásra vágynak, akkor is érdemes megtanulni táncolni.

Hogyan lehet meggyőzni azt, aki nem szeret táncolni, a tánc fontosságáról?

A mai modern embertől egyre távolabb került a mozgás művészete, és ezért gyakran hallani olyan véleményeket, hogy, „én nem értek a tánchoz, ezért nem nézek táncelőadásokat“. Pedig nem kell érteni hozzá, hogy az embernek örömet okozzon, szeresse, esetleg üzenetet hordozzon vagy tolmácsoljon a számára attól függően, hogy műveli-e vagy nézőként vesz részt benne.

Úgy gondolom, talán a tánc az egyik legőszintébb kifejezésmód, és ezt becsülnünk kell.

Szeretnék amíg csak bírok, annak élni, amire mindig is vágytam, a táncművészet megszerettetésének, s hogy a szeretetemből adhassak a tanítványaimnak annyit, hogy ők is elinduljanak ezen a pályán és majdan magasra szárnyaljanak vagy csak egyszerűen teljes életet élő, boldog emberekké váljanak!

A tánc egy különleges kifejezési eszköz. Felbecsülhetetlen értékű, mely képes megjeleníti örömeinket, félelmeinket és vágyainkat egyaránt, összehozza az embereket. A mai digitális korban, nap mint nap találkozunk képi ábrázolások formájában megjelenített mozdulatokkal, ám ezek sohasem helyettesíthetik a táncot, mert a képekből hiányzik a lélek. A tánc az élet ünneplése, s ezen a csodás napon, kérem, kapcsolják ki a TV-t, a számítógépet, és táncoljanak velünk! Jöjjenek, táncoljanak át a gondokon, csatlakozzanak hozzánk április 28-án vasárnap délután 15 órától a IV. Béla király téren! Táncoljanak velünk, hogy őszinteséget találjanak, tovább adják, kifejezzék és ünnepeljék azt! 

Bővebb információ az EtvieDanse csoportról ITT.

Előző cikkMára halasztotta a húsvéti bevásárlást? Rossz hírünk van!
Következő cikkNem kapott gólt a Dunakeszi